Przyjdź nocą do teatru

"2007: Macbeth" reż. Grzegorz Jarzyn - Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie

W piątkową noc nie śpimy! Tuż przed północą w towarzystwie duchów będzie można zwiedzić Bałtycki Teatr Dramatyczny. To nie koniec atrakcji. 30 marca w BTD odbędzie się projekcja spektaklu "2007: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny.

W piątek przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Na scenach całego świata odczytane będzie orędzie, którego przygotowanie co rok powierzane jest największym autorytetom teatru. W tym roku jego autorem jest reżyser Krzysztof Warlikowski, dyrektor artystyczny Nowego Teatru w Warszawie. "Nie potrafimy już budować wież, a mury, które uparcie wznosimy, nie chronią nas przed niczym, przeciwnie, same wymagają ochrony i troski, która pożera gros naszej życiowej energii. I nie mamy już siły, żeby próbować dojrzeć to, co jest za bramą, za murem. A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione" - napisał.

Wiadomość od wybitnego artysty, zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i jego roli, od 1962 roku towarzyszy światowemu świętu sceny. Teatry organizują też sympozja, dyskusje, pokazują spektakle, a nawet... zapraszają do nocnego zwiedzania.

- W piątek o godz. 23.30 po raz kolejny przyłączymy się do projektu Instytutu Teatralnego "Dotknij Teatru". W tym roku proponujemy zwiedzanie naszych teatralnych zakamarków w towarzystwie duchów - zapowiada Izabela Rogowska z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. - Nasz tajemniczy przewodnik kazał nam uprzedzić wszystkich zainteresowanych, że... nie bierze odpowiedzialności za losy zwiedzających. Jeśli wasza odwaga nie ostygła, zapraszamy!

Wstęp do BTD będzie bezpłatny, ale obowiązują rezerwacje - w Biurze Obsługi Widza pod nr tel. 94 342 20 58 w. 108.

Teatr łączy też siły z literaturą.

W niedzielę od godz. 17 (przed spektaklem "Noc poety, wiersze i piosenki Jonasza Kofty") oraz w poniedziałek, 30 marca, o godz. 17.30 (przed pokazem zekranizowanego spektaklu "2007: Macbeth") w foyer teatru odbędzie się promocja książek koszalińskiej pisarki i dziennikarki Magdaleny Omiljanowicz.

I to nie koniec atrakcji. Obchody Dnia Teatru łączą się z Jubileuszem 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Z tej okazji BTD zaprasza na projekcję spektaklu "2007: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny. Początek w poniedziałek, 30 marca, o godz. 18.30 na dużej scenie BTD przy ul. Modrzejewskiej. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona - rezerwacje pod nr tel. 94 342 20 58 w. 108.

W spektaklu Grzegorza Jarzyny akcja wielkiego dramatu Szekspira przeniesiona zostaje w czasy współczesne, na Bliski Wschód, a konkretnie do amerykańskiej bazy wojskowej w Iraku. Macbeth, przewodzący brawurowej i niezbyt honorowej akcji militarnej, przeprowadzonej podczas codziennej muzułmańskiej modlitwy, morduje przywódców okolicznych arabskich rebeliantów.

(-)
Materiał Teatru
30 marca 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...