Psoty i gałgaństwa

Wywiad z Anną Seniuk

Z aktorką Anną Seniuk rozmawia Jolanta Gajda-Zadworna.

Jak czuje się pani w roli... debiutantki?

- Bardzo się cieszę, że taka przygoda przydarzyła mi się jeszcze w życiu, i to w Teatrze Narodowym z tym właśnie spektaklem.

Wyraźnie lubi pani "Pchłę Szachrajkę".

- Mam z nią konszachty już od prawie czterdziestu lat. Zaczęto się od telewizyjnego spektaklu Macieja Wojtyszki w 1979 r., później już reżyserowałam "Pchłę...". Występowaliśmy i w Muzeum Literatury, i w Teatrze Powszechnym. Pchła została bohaterką bajki muzycznej, wystawionej w Studiu Lutosławskiego z orkiestrą radiową. Prawie sto osób brało wtedy udział w przedstawieniu. A ponieważ muzyka jest piękna i skrzy się humorem, bo jak się okazuje, muzyka może być również dowcipna, otrzymałam propozycję, by "Pchłę..." zrobić też na Scenie przy Wierzbowej.

Czym ujęła panią mikra szelma z wiersza Brzechwy?

- Tym, czego wszystkim nam brakuje na co dzień, czyli poczuciem humoru. Chciałabym, żeby uśmiechnęły się na tym przedstawieniu nie tylko dzieci, ale i dorośli. Żeby wynieśli z niego umiejętność wybaczania psot i śmiania się z wad nie tylko cudzych, lecz także swoich. Spektakl jest kilkuwarstwowy - wysyłamy komunikaty do starszych widzów, ale mamy też wiele atrakcji dla najmłodszych, choćby scenografię Ani Sekuły, która wyczarowała na niewielkiej scenie Studio bajkowe przestrzenie, zostawiając przy tym miejsce na wyobraźnię.

Wspomniała pani muzykę Macieja Małeckiego.

- Zastanawiałam się, czy nie nazwać naszego przedstawienia operetką albo musicalem, ale może byłoby to nadużycie, chociaż na godzinę spektaklu aż 42 min wypełnia muzyka. Z poczuciem humoru. Mieszają się w niej konwencje - jest jazz, tango argentyńskie i kujawiak.

Nieźle sobie z tym radzi odtwórczyni tytułowej roli.

- Nie wystawiłabym "Pchły" bez odpowiedniej osoby do tej roli. Oczywiście trudno było znaleźć po mnie lepszą (śmiech), ale udało się. Ewa Konstancja Bułhak ma nie tylko fantastyczne poczucie humoru, lecz także rewelacyjnie śpiewa i rusza się na scenie. Warto to zobaczyć.

Jolanta Gajda - Zadworna
W Sieci
11 grudnia 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Anna Seniuk
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia