Puppenhaus. Kuracja z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020. Zostań w domu, nie wychodź z teatru!

"Puppenhaus. Kuracja" - reż. Jędrzej Piaskowski - TR Warszawa

W najbliższą sobotę, 23 maja 2020 roku o godzinie 20:00 z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 odbędzie się specjalny pokaz online (poprzez Facebook Live TR Warszawa i Vimeo) spektaklu "Puppenhaus. Kuracja" Magdy Fertacz w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku angielskim i polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020).

Specjalny pokaz rejestracji spektaklu "Puppenhaus. Kuracja" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, laureata nagrody Debiut TR 2015 odbywa się w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru!. Sobotnie wydarzenie realizowane jest w ramach Dnia Teatru Publicznego 2020, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

"Puppenhaus. Kuracja" jest próbą spojrzenia na problem zdrady i kolaboracji z perspektywy osobistej pamięci. Konstruując teatralną fantazję na temat wojennej historii, twórcy i twórczynie zadają pytania dotyczących stygmatyzacji, karania i oceny ludzi, którzy z różnych powodów podczas okupacji uciekali od heroizmu, obowiązku walki oraz poświęcenia życia dla ojczyzny: w jaki sposób konstruowana jest pamięć historyczna i moralna ocena postaw z przeszłości? Jakie są granice interpretacji i fantazjowania na temat historii, w którą wpisane są trauma i heroizm? Jak wyleczyć zbiorową pamięć?

Scenariusz przedstawienia inspirowany jest m. in. autentycznymi historiami Marii Malickiej (wybitnej przedwojennej aktorki, dla której zbudowano scenę przy Marszałkowskiej 8. Artystkę, oskarżoną o kolaborację z Niemcami podczas okupacji, po wojnie objęto zakazem występowania w Warszawie) oraz słynnej francuskiej aktorki Leonie Bathiat. Inspiracją były też historie działającego w budynku Teatru Rozmaitości (dzisiejszego TR Warszawa) Deutsches Filmtheater oraz mieszczącej się przed i w trakcie II wojny światowej w Alejach Jerozolimskich kawiarni Mon Café, będącej popularnym miejscem spotkań warszawskich homoseksualistów i homoseksualistek.
W spektaklu występują Sebastian Pawlak, Lech Łotocki, Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska.

23 maja około godziny 22:00 zapraszam na spotkanie z twórcami i twórczyniami przedstawienia (na Facebook Live TR Warszawa).
25 maja 2020 roku o godzinie 17:00 na Facebook Live TR Warszawa odbędą się Warsztaty Otwarte online dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na temat przedstawienia.

Kaja Stępkowska
Materiał nadesłany
22 maja 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TR Warszawa
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...