Radio Kraków i nietypowe słuchowisko

"Dumanowski" na antenie już za kilka dni!

Ta premiera zaskoczy wszystkich! Już w najbliższą niedzielę 11 listopada na antenie Radia Kraków niezwykłe losy Dumanowskiego i nieznane fakty z historii Krakowa i Polski w słuchowisku "Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii" wyreżyserowanym przez Jana Klatę.

Spektakl o Dumanowskim to eksperyment nie tylko radiowy. Po trzech dniach nagrań reżyser spotkał się dziś z dziennikarzami i opowiedział o realizowanym w Radiu Kraków słuchowisku: Radio daje zupełnie inne możliwości wyrazu. To jest dosyć ekscentryczne doznanie dla reżysera teatralnego, ale bardzo odświeżające - dodał.
To przedsięwzięcie, które nie ma precedensu w polskiej radiofonii - mówił Marcin Pulit, Prezes Radia Kraków i Redaktor Naczelny. - Na przekór temu, co dzieje się, jeśli chodzi o finansowanie mediów publicznych, my pokazujemy, że radio publiczne jest od realizowania przedsięwzięć z najwyższej półki i jeżeli się czegoś naprawdę chce, to się to po prostu osiąga.

Akcja słuchowiska "Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii" toczyć się będzie na antenie Radia Kraków przez cały dzień - budując interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu. Ani Jan Klata ani Sebastian Majewski - autor radiowej adaptacji powieści Wita Szostaka, nie chcieli zdradzić szczegółów dotyczących samej premiery.

Nie chcemy tego zdradzać, bo nie będą mieć Państwo przyjemności słuchania - mówi Sebastian Majewski. To bardziej teatr radiowy niż słuchowisko. Staramy się bawić różnymi formami dopuszczanymi w medium, w którym najważniejszy jest dźwięki i ten dźwięk towarzyszyć będzie słuchaczom od godz. 12.00 do godz. 21.00-22.00. Zapraszamy do słuchania Radia Kraków 11 listopada"

Data premiery nie jest przypadkowa. Słuchowisko realizowane jest na podstawie współczesnej powieści pt. "Dumanowski" Wita Szostaka, będącej próbą rekonstrukcji zawiłej historii życia Józafata Dumanowskiego. Według licznych biografów, którym nigdy nie udało się ustalić ostatecznej wersji jego życiorysu, Dumanowski jest mężem stanu i pustelnikiem, sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem. Jego losy splatają się z życiem znanych historycznych postaci tworząc niezwykłą historię 123 lat rozbiorów. Czy naprawdę wiemy wszystko o tym, co wydarzyło się w Krakowie i w Polsce pomiędzy 1795 a 1918 rokiem? Kim był Józefat Dumanowski i dlaczego popadł w zapomnienie?

Józafat Dumanowski to postać nie do przecenienia w historii Polski, arcyważna i arcyzaniedbana. Można powiedzieć, że słuchowisko zapowiada się sensacyjnie - mówi reżyser.

Wyniki śledztwa i naukowej kwerendy już za kilka dni na antenie Radia Kraków. Szczegóły: www.radiokrakow.pl

(-)
Materiał nadesłany
6 listopada 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...