Religia i zło są sobie niezbędne

"Matka Joanna od Aniołów" - reż. Jan Klata - Nowy Teatr w Warszawie

Gośćmi Katarzyny Janowskiej w programie "Rezerwacja" byli Małgorzata Gorol, odtwórczyni głównej roli w spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w Nowym Teatrze w Warszawie i Jan Klata, reżyser przedstawienia. - To jest nie tyle o opętaniu, co o złu i działaniu zła na świecie, a z drugiej strony, o miłości. Ilość zła na świecie się zwiększa - mówił o spektaklu Klata. - Od początku założyłam jedno, w tej pracy nie szukam w sobie demonów, nie szukam w sobie zła, tylko wręcz przeciwnie - komentowała Gorol.

W rozmowie pojawił się wątek wiary w obecność szatana, o którą Klatę i Gorol zapytała Katarzyna Janowska. - To jest pierwsze pytanie, które zadałem na próbie. To były dwie ręce. Moja ręka i ręka Ewy Dałkowskiej. Ani Maciek Stuhr, ani Jacek Poniedziałek, ani inni nie podnieśli rąk. - Największym zwycięstwem szatana jest przekonanie, że on nie istnieje. Z drugiej strony jest pytanie o relacje pomiędzy religią instytucjonalną, a złem. One są sobie niezbędne. Zło próbuje się stworzyć, żeby z nim walczyć - puentował reżyser.

"Zapraszamy do Nowego Teatru na dramatyczną konfrontację dobra i zła! Czeka moc atrakcji! Pokażemy m. in. jak Serafiny czczą Pana Zastępów oraz jak Trony składają hołd Najwyższemu! Metafizyczny dreszczyk, oraz spektakularne ludzkie upadki w cenie biletu! Kto nie kupi biletu, przegra życie" - przewrotnie zapowiada przedstawienie w oficjalnym opisie spektaklu Jan Klata.

W "Matce Joannie od Aniołów", według słynnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, fenomenalnie zekranizowanego przez Jerzego Kawalerowicza, w tytułowej roli Małgorzata Gorol, kinowym widzom znana m.in. z "Twarzy" Małgorzaty Szumowskiej. Na scenie także zbierający kolejne nagrody za zjawiskową kreację w "Bożym Ciele" Bartosz Bielenia (ponownie w roli księdza), Ewa Dałkowska, Jacek Poniedziałek, Zygmunt Malanowicz, Maciej Stuhr i Wojciech Kalarus.

Premiera spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w reżyserii Jana Klaty w Nowym Teatrze w Warszawie przy ul. Madalińskiego w sobotę, 30 listopada 2019. Kolejne pokazy: 1 grudnia i 4, 5, 6, 7, 8 grudnia 2019.

Katarzyna Janowska
Onet.Kultura
30 listopada 2019
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jan Klata
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia