Rewitalizacja Nowej Huty najlepsza!

Będą pieniądze!

Odnowiony Teatr Ludowy i Łaźnia Nowa [na zdjęciu]? Zmodernizowany pl. Centralny? Będą pieniądze! Strategia opracowana dla "starej" Nowej Huty ma pierwsze miejsce na unijnej liście lokalnych programów rewitalizacji.

W ostatnich latach temat odzyskiwania zaniedbanych obszarów miasta stał się jednym najważniejszych zadań podejmowanych przez miejskie samorządy. Konkurencję miast w tej dziedzinie wzmógł wyścig do unijnych dotacji. Krakowowi po raz pierwszy udało się wyprzedzić wszystkie miasta w regionie - tak wynika z listy, którą zatwierdziły władze województwa.

Miasto ma więc wreszcie szansę zbliżyć się do krajowej czołówki - Łodzi i Poznania, które były dotąd najsilniej kojarzone z programami ożywiania zdegradowanych obszarów. Wystarczy tylko wspomnieć głośny projekt łódzkiej Manufaktury, projekt rewitalizacji ul. Piotrkowskiej czy zakrojoną na szeroką skalę akcję zagospodarowania 90-hektarowego terenu wokół dworca Łódź Fabryczna (do której zaangażowany został nawet światowej sławny urbanista Rob Krier). Kraków ruszył podobną drogą.

Spośród 45 projektów w regionie zgłoszonych do walki o unijne dofinansowanie, największą liczbę punktów uzyskał krakowski program rewitalizacji dla obszaru "starej" Nowej Huty. - Nie mieliśmy wątpliwości, że ten program jest dobry, ale pierwsza pozycja na unijnej liście to ogromne wyróżnienie - komentuje Monika Piątkowska, dyrektorka magistrackiego wydziału strategii i rozwoju miasta.

Łączna kwota środków, jakie w latach 2007-2013 nasze województwo ma do rozdysponowania na projekty rewitalizacyjne, sięga blisko 300 mln zł. Jaka części tych pieniędzy trafi do Krakowa? Tego jeszcze nie wiadomo. Pieniądze zostaną bowiem przyznane na konkretne projekty, których w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji "starej" Nowej Huty jest aż cztery. Dotyczą one modernizacji i wyposażenia teatru Łaźnia Nowa, Teatru Ludowego, rewitalizacji i modernizacji pl. Centralnego w powiązaniu z Łąkami Nowohuckimi oraz rewitalizacji i modernizacji al. Róż. Miasto może zgłosić dwa z nich, z których każdy ma szansę otrzymać 15 mln zł. Ale na tym nie koniec. O środki przyznawane w ramach przyjętych przez władze województwa programów rewitalizacji będą też mogły ubiegać się instytucje kultury, nauki i edukacji.

Wiadomo już, że do dofinansowania miasto zgłosi flagowy projekt programu dla "starej" Nowej Huty, obejmujący teren na osi al. Róż - od parku Ratuszowego przez osiedla Centrum B i C oraz pl. Centralny, po Łąki Nowohuckie. W ten sposób miasto chce zerwać ze stereotypem "betonowej pustyni", z jakim dotąd utożsamiane było centrum XVIII dzielnicy. W ciągu kilku najbliższych tygodni magistrat ma również ogłosić międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania tego obszaru.

- Liczymy, że konkursem zainteresują się światowej klasy zespoły - zakłada dyrektorka Piątkowska. Na jego organizację w budżecie miasta na ten rok zarezerwowano 800 tys. zł. Przygotowania do konkursu poprzedzono badaniami środowiskowymi. Obejmowały one konsultacje społeczne z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

Dawid Hajok
Gazeta Wyborcza
18 kwietnia 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia