Rocznica Powstania Warszawskiego

Propozycje programowe na antenach i portalu TVP

Kilkadziesiąt pozycji programowych na dziewięciu aż Antenach TVP upamiętni 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla nadawcy publicznego to nie tylko wyraz hołdu dla heroizmu jego uczestników, lecz też układająca się w pasjonującą, publicystyczną i artystyczną opowieść o roli i znaczeniu Powstania dla kilku generacji współczesnych Polaków.

1 sierpnia wyjątkowy charakter dnia zostanie uwydatniony na Antenach telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia, TVP INFO, TVP Warszawa, TVP Regionalna, TVP Polonia, TVP ABC) także przez swój wymiar graficzny - okolicznościowe logo nawiązujące do kotwicy Polski Walczącej.

Wyjątkowy charakter dnia znajdzie też swoje odzwierciedlenie we wszystkich programach informacyjnych TVP – „Wiadomościach", „Panoramie", „Teleexperessie" (utrwali o godz. 17.00 minutę, w której na ulicach stolicy i innych polskich miast zatrzyma się ruch), „Poranku INFO" w TVP1 – których dziennikarze będą w miejscach związanych z Powstaniem: kwaterze Powstańców na Cmentarzu Powązkowskim, Muzeum Powstania Warszawskiego, obok Pomnika Powstania Warszawskiego, Pomnika Polegli Niepokonani na Woli, Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej koło Sejmu, Pomnika Małego Powstańca, i wielu innych.

TVP1
W nastrój 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wprowadzi widzów Jedynka, nadając 31 lipca o godz. 16:40 specjalną relację z wielkiego pokazu filmu fabularnego Jana Komasy „Miasto 44", którego Telewizja Polska jest współproducentem. Wydarzenie, pod medialnym patronatem Telewizji Polskiej, odbędzie się 30 lipca na stołecznym Stadionie Narodowym w szczególnie uroczystej oprawie. Weźmie w nim udział co najmniej 15 tys. osób, a honorowymi gośćmi będą uczestnicy powstańczej epopei.
31 lipca o godz. 23:25 TVP1 przypomni film dokumentalny Pawła Kędzierskiego „Powstanie zwykłych ludzi" – wielowątkową opowieść o życiu codziennym powstańczej Warszawy, od początkowej radości z wyszarpanej wolności po rozpacz zniszczonego miasta.
1 sierpnia o godz. 9:40 TVP1 wyemituje specjalne wydanie cyklicznego „Ziarna", którego twórcy (Lidia Lasota, Anna Woźniak-Kot i ks. Mariusz Karbowski oraz gość bp Antoni Długosz) opowiedzą o małych powstańcach, chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy budowie barykad, wspierali służby sanitarne, byli łącznikami, kolporterami powstańczej prasy, kurierami poczty, a kiedy trzeba, szli do boju...
1 sierpnia o godz. 20:30 w Jedynce mocny premierowy akcent – „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki", czyli transmisja z wielkiego koncertu z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od ośmiu lat, zawsze 1 sierpnia, warszawiacy spotykają się na wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek, aby w ten sposób czcić warszawskich powstańców. Tegoroczny koncert jest wyjątkowy – nie tylko z powodu okrągłej rocznicy, lecz także dlatego, że reprezentacja warszawiaków obecna będzie na scenie i stworzy chór, który będzie zachęcał do śpiewania pieśni i piosenek Powstania Warszawskiego wspólnie z warszawskimi artystami: Weroniką Grozdew-Kołacińską, Rafałem Grozdewem, Katarzyną Warno, Piotr Pieronem, zespołem męski Gregorianum, Chórem Warszawskiej Opery Kameralnej, zespołem instrumentalnym pod dyrekcją Andrzeja Borzyma. Koncert, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego poprowadzi Maciej Orłoś, a reżyseruje Bolesław Pawica.
Swoistym nawiązaniem TVP1 do premierowego koncertu będzie tego samego wieczoru emisja słynnych „Zakazanych piosenek" Leonarda Buczkowskiego z legendarnymi rolami Danuty Szaflarskiej, Jerzego Duszyńskiego, Aliny Janowskiej, Zofii Mrozowskiej, Jana Świderskiego i innych gwiazd polskiego kina (godz. 21:30). Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia pierwotnej wersji pierwszego powojennego filmu fabularnego, czyli jeszcze sprzed ingerencji cenzury, która wycięła niewygodne dla ówczesnej władzy sceny i motywy.
Na tym jednak nie koniec. Na godz. 23:20 TVP1 przygotowała kolejną premierę: „Honor miasta", film dokumentalny, który wyreżyserował Eugeniusz Starky. Film pokazuje Powstanie Warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny oraz powstań w Paryżu i w Pradze. Oprócz bogatego, czasem wręcz unikatowego, materiału archiwalnego film zawiera wywiady z uczestnikami walk po obu stronach barykady, a także komentarze znanych historyków i polityków.
Na 1 sierpnia TVP1 planuje również emisję krótkich, premierowych programów pod tytułem „Miejsca" Filipa Lufta. Będzie to sześć krótkich (do 4 min.) etiud, symbolicznie łączących współczesne miejsca w Warszawie z tymi samymi z czasów Powstania. Całość układa się w dramatyczną, ale jednocześnie skromną opowieść o ludziach i wydarzeniach, ilustrowaną dźwiękami miasta i obrazkami z życia mieszkańców współczesnej Warszawy. Emisja - godz.12:35, 14:52, 15:51, 16:49, 18:20, 19:20.
Na zamknięcie tego wyjątkowego dnia w TVP1 przygotowano o godz. 04:50 „Notacje". Ich bohaterem będzie Eugeniusz Haneman - fotograf w Powstaniu Warszawskim.

TVP2
1 sierpnia motywem przewodnim rocznicowego programu Dwójki będzie opowieść o realizacji ostatniej serii „Czasu honoru" - produkcji Telewizji Polskiej, od lat cieszącej się uznaniem i krytyki, i telewidzów. Seria ta nosi tytuł „Czas honoru – Powstanie" i w całości będzie pokazywana w TVP2 od 7 września br., ale w rocznicę o godz. 20:10 TVP2 pokaże premierę specjalnego odcinka tej serii zatytułowanego Godzina W". Zobaczymy w nim wszystkich cichociemnych, bohaterów dotychczasowych serii „Czasu honoru", włącznie z Jankiem (Antoni Pawlicki), który – jak pamiętamy - zginął tuż po wojnie w walce z bezpieką.
O godz. 15.47, 16.57, 18:43 i 19.58, w kilkuminutowych wejściach, Dwójka pokaże na żywo relacje z realizacji powstańczej odsłony serialu (w tym plan na ulicy Mostowej, gdzie będą kręcone sceny walk o Starówkę): rozmowy z twórcami i aktorami serialu, komentarze, ciekawostki.
Na godz. 17:04 zaplanowana jest w TVP2 ważna premiera - dokumentu polsko-francuskiego „Umrzeć za Warszawę" w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. O genezie, przebiegu Powstania Warszawskiego oraz o jego politycznym odbiorze w Londynie i Moskwie mówią w filmie prof. Norman Davies, dr Aleksandra Viatteau i dr Dariusz Gawin. Dokument wykorzystuje zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy – operatorów Armii Krajowej oraz - w mniejszym stopniu – niemieckie materiały propagandowe.

TVP Historia
Tematyka związana z Powstaniem Warszawskim zdominuje w dni rocznicowe także TVP Historia. Ta wyspecjalizowana antena TVP odniesie się do niej w bogatej i różnorodnej ofercie programowej , w której nie zabraknie wartościowych premier.
31 lipca TVP Historia rozpocznie powtórkową emisję głośnego 15-odcinkowego serialu „Kolumbowie" zrealizowanego w 1970 r. (wg powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20") przez Janusza Morgensterna, ze wspaniałymi rolami Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Jerzego Matałowskiego, Marka Perepeczki, Alicji Jachiewicz, Haliny Golanko i Karola Strasburgera. Pierwszy odcinek nosi tytuł „Śmierć po raz pierwszy" (godz. 9:00).
Od 1 sierpnia, przez 63 powstańcze dni, TVP Historia będzie pokazywać o godz. 7:20 cykl dokumentalny „Powstańcy" w reż. Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego. Każdy odcinek otwiera krótka kronika wydarzeń, a po niej bohater odcinka, każdego dnia inny, opowiada o tym, o czym nie może zapomnieć. W ten sposób wielka historia zamienia się w osobistą relację, bo bohaterowie opowiadają nie tylko o walkach, ale i o życiu codziennym.
1 sierpnia o godz. 10:15 TVP Historia proponuje film dokumentalny „Żółta bluzka ze spadochronu" w reż. Macieja Piwowarczuka .Jest to opowieść o powstańczych przyjaźniach i miłościach. W filmie pojawią się pary małżeńskie z wieloletnim stażem, wspominają okoliczności, w jakich odbywały się ich śluby. Nie przeszkodził im ani huk bomb, ani niepewność, czy dożyją jutra.
O godz. 11:20 TVP Historia przypomni dokument Andrzeja Sapiji pt. „Polskie Państwo Podziemne 1939 – 1945", który pokazuje fenomen, jakim było w skali europejskiej Polskie Państwo Podziemne (PPP). Opowiada m.in. o strukturach administracyjno - politycznych Delegatury Rządu na Kraj, tajnym nauczaniu, tajnej prasie i wydawnictwach, działalności Rady Pomocy Żydom „Żegota", podziemnym wymiarze sprawiedliwości i programie „działań przyszłościowych". O Polskim Państwie Podziemnym mówią zarówno świadkowie-uczestnicy tamtych wydarzeń (Maria Dmochowska, Maria Staszewska, Krystyna Grostal, Kazimierz Łodziński, Józef Garliński i Władysław Bartoszewski), jak i wybitni historycy polscy i zagraniczni:(Andrzej Ajnenkiel, Janusz Tazbir, Norman Davies).
O godz. 14:15 TVP Historia powróci do głośnej debaty naukowców i publicystów „Spór o historię Powstanie Warszawskie – klęska bohaterów ?", zaś o godz. 16:35 zaprosi na premierowy program publicystyczny Cafe Historia „Dziewczyny z Powstania". Młoda pisarka, Anna Herbach jest autorką poruszającej książki „Dziewczyny z Powstania". Do napisania książki zainspirowała ją babcia, która w czasie Powstania ochroniła swego maleńkiego synka. wyglądało Powstanie oczami kobiet. Te z konspiracji uważają, że było wyzwoleniem spod niemieckiej okupacji i walką o honor. „Cywilne" dziewczyny mają często odmienne zdanie. Sądzą, że można było tego uniknąć, bo ofiary były zbyt wielkie.
Po tej premierowej pozycji TVP Historia przypomni o godz. 18:10 „Rachunek sumienia – Godzina Zero", program studyjno-filmowy w reż. Bolesława Sulika z udziałem Jana Nowaka Jeziorańskiego, Normana Daviesa i Jana Ciechanowskiego, zaś o godz. 19:15 polski dramat wojenny Janusza Morgensterna „Godzina „W" na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, m.in. z Ewą Błaszczyk i Piotrem Łysakiem.
W rocznicowy dzień w TVP Historia pojawią się też dedykowane powstańczej epopei pozycje muzyczne: reportaż „Warszawskie dzieci" (godz. 20:40) o piosenkach walczącej Warszawy oraz „Morowe panny" – koncert zarejestrowany dwa lata temu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaproszone do projektu młode wokalistki napisały własne teksty do piosenek, które opowiadają zarówno o Powstaniu, jak i o naszej współczesności. Muzykę do tych tekstów skomponowali Dariusz Malejonek i John Porter. Śpiewają: Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Anita Lipnicka, Lilu i Marika (godz. 22:35).
Na godz. 23:35 TVP Historia zaplanowała film dokumentalny w reż. Mariana Kubery z cyklu Świadkowie XX wieku pt. „Dziewczyny" - wspomnienia kobiet, które jako młode dziewczyny uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Dzień zakończą: emisja dwóch części dokumentu „Powstanie Warszawskie" w reż. Zbigniewa Wawera i Tadeusza Kondrackiego, przedstawiającego genezę i uwarunkowania międzynarodowe Powstania (godz. 01:10 i 01:45) oraz o godz. 02:20 „Mokotowski spacer z panem Eugeniuszem''– film dokumentalny Dariusza Króla o Eugeniuszu Ajewskim, współtwórcy 10 pomników poświęconych powstańcom.

TVP Polonia
W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania, 31 lipca o godz. 23:35, TVP Polonia przypomni dokument „Zejść na ziemię" Michała Nekandy-Trepki.
1 sierpnia antena ta pokaże kilka znakomitych filmów dokumentalnych, w tym „Roznosiciele radości" Krzysztofa Rogulskiego o listonoszach Harcerskiej Poczty Polowej (godz. 14:45) oraz „Listy z barykady" (godz. 18:25) Ewy Żmigrodzkiej. Tytułowe listy pisali żołnierze z barykad do swoich bliskich oraz warszawiacy do żołnierzy i pomiędzy sobą. Poczta przenoszona była pod ostrzałem wroga przez kilkunastoletnich harcerzy. Ostatni list dotarł do adresata... w 1968 r. - jego doręczyciel występuje w filmie.
O godz. 22:45 zaplanowano fabularną „Godzinę „W" Janusza Morgensterna, a także o godz. 20:50 – wielki koncert „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki", który kilka godzin wcześniej będzie miał swoją premierę w Jedynce. Natomiast 2 sierpnia w TVP Polonia o godz. 20:45 - w ślad za TVP2 – emisja specjalnego odcinka ostatniej serii „Czasu honoru – Powstanie" zatytułowanego „Godzina „W".

TVP Kultura
W TVP Kultura 1 sierpnia warto zaanonsować koncert Agi Zaryan „Umiera piękno" (godz. 11.10 i 02.00), reportaż „Mit Powstania Warszawskiego w kulturze" (godz. 18.15), dla którego punktem wyjścia będzie premiera filmu Jana Komasy „Miasto'44" oraz dokument „Zejść na ziemię" Michała Nekandy-Trepki (godz. 18.45).

TVP ABC
O Powstaniu Warszawskim nie zapomni również adresowana do młodego widza TVP ABC. W specjalnym wydaniu cyklicznego „Ziarna" (godz. 12:55, powt. 17:05) twórcy programu (Lidia Lasota, Anna Woźniak-Kot i ks. Mariusz Karbowski oraz gość bp Antoni Długosz) opowiedzą o małych powstańcach – wielkich bohaterach Powstania, chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy budowie barykad, wspierali służby sanitarne, byli łącznikami, kolporterami powstańczej prasy, kurierami poczty, a kiedy trzeba szli do boju...

TVP INFO
Wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego znajdą swoje odzwierciedlenie w Serwisach TVP INFO. Także TVP Regionalna przygotowała specjalny program rocznicowy, w którym znajdą się przede wszystkim emisje filmów dokumentalnych, w tym 31 lipca o godz. 14:35 „Powstanie zwykłych ludzi" Pawła Kędzierskiego, „Godzina zero" Bolesława Sulika (godz. 23:10), zaś 1 sierpnia – „Że warto" Jadwigi Nowakowskiej (godz. 11.10) oraz „...za każdy kamień Twój" Zofii i Andrzeja Kunertów (godz. 14:35).

Portal TVP.pl
Wśród nowości na VOD.tvp.pl i na www.powstanie1944.tvp.pl – stronie poświęconej wydarzeniu, znajdą się filmy dokumentalne „Warszawskie dzieci" oraz „Żółta bluzka ze spadochronu", premierowe odcinki cyklicznych programów „Cafe historia" i „Ziarno" oraz transmisje koncertów i obchodów rocznicowych.
Nie zabraknie odcinka specjalnego zapowiadającego kolejną serię „Czasu honoru – Powstanie". Z tej okazji portal tvp.pl przygotował materiały zakulisowe, z których widzowie dowiedzą się, jak powstawała najnowsza część serialu i czym dla aktorów są wydarzenia sprzed 70 lat. Portal zaprasza także do udziału w konkursie, którego zwycięzcy zostaną zaproszeni na plan zdjęciowy serialu w charakterze statystów.
Wspólnie z reporterami TVP.pl zajrzymy też za kulisy największej filmowej produkcji 2014 roku – „Miasta 44". Dowiemy się, kim są bohaterowie filmu Jana Komasy, jak powstawały najtrudniejsze sceny i jak wyglądała produkcja oczami... samego reżysera.
Już dziś zapraszamy do obejrzenia poruszających filmów, dokumentów i wywiadów dostępnych na stronie specjalnej www.powstanie1944.tvp.pl.
Wśród nich znajdują się materiały pokazujące powstanie widziane oczami warszawiaków („Powstanie zwykłych ludzi"), z perspektywy obu stron wojennych barykad („Zejść na ziemię") oraz ukazujące kobiecą perspektywę tych 63 szczególnych dni. To także materiały zanurzające się w strukturę polskiego państwa podziemnego oraz cykliczne programy historyczne, takie jak „Spór o historię", „Cafe historia" czy „Notacje historyczne".

 

(-)
Materiał TVP
23 lipca 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TVP Kultura
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia