Ruszyły zdjęcia do spektaklu

"Miłość na Krymie" - reż. Jerzy Jarocki - Teatr Narodowy w Warszawie

16 grudnia br. Telewizja Polska w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym rozpoczęła realizację spektaklu „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. Telewizyjne przedstawienie Teatru Narodowego w Warszawie reżyseruje Jan Englert.

Zdjęcia do sztuki, które realizuje Witold Adamek, potrwają do 23 grudnia br. Premiera spektaklu „Miłość na Krymie" zaplanowana jest w TVP1 na wiosnę 2014 r.

W znakomitej obsadzie przedstawienia – które swoją premierę miało na deskach Teatru Narodowego w Warszawie 17 stycznia 2007 r. – znajdują się m.in.: Jan Frycz, Janusz Gajos, Anna Seniuk, Małgorzata Kożuchowska, Jolanta Fraszyńska, Barbara Horawianka Mariusz Bonaszewski, Jerzy Radziwiłowicz, Grzegorz Małecki, Paweł Paprocki.

„Miłość na Krymie" Sławomir Mrożek napisał w 1993 r. i określił swoje dzieło mianem komedii tragicznej w trzech aktach. Każdy akt to odsłona innej Rosji – carskiej, sowieckiej i współczesnej. Mrożek w syntetycznym skrócie pokazuje, co stało się z ludźmi i rzeczywistością, w której żyją, od początku naszego stulecia do dziś. Akt pierwszy toczy się w roku 1910, drugi w 1928 r., trzeci dzieje się współcześnie.

– Tytuł jest „Miłość na Krymie" i w realizacji powinna być miłość i na Krymie. Przez miłość nie trzeba tłumaczyć, co rozumiem, natomiast przez Krym rozumiem historyczność, komunę, Sowiety... Z całą pewnością nie powinien być zagubiony Krym, czyli historia – ale pierwsze miejsce należy się miłości – podkreślał autor.

W „Miłości na Krymie" w Teatrze Narodowym spotkało się dwóch wielkich twórców, dwóch gigantów teatru polskiego, niemal równolatków – Mrożek i Jarocki. Było to ich jedno z ostatnich artystycznych spotkań. Obaj, dzisiaj już nieżyjący, pozostawili po sobie dzieło, któremu można nadać telewizyjną formę, ocalić dla współczesnych i następnych pokoleń.

Jarocki reżyserował dramaty Mrożka od 1958 r., kiedy to wystawił „Policję". Od tamtej pory zrobił ponad 10 przedstawień na podstawie tekstów tego autora. Wystawiając „Miłość na Krymie" Jarocki domykał pewien okres własnej twórczości. Wydaje się, że obaj twórcy mieli przeświadczenie, że dawno już skończyła się pewna epoka.

Reżyserii telewizyjnej wersji „Miłości na Krymie" podjął się dyrektor artystyczny Teatru narodowego w Warszawie – Jan Englert.

(-)
Materiał TVP
20 grudnia 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia