Siła uwolnienia

„Botticelli" - aut. Jordan Tannahill - reż. Paweł Świątek - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

20 stycznia br. Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprezentował widzom polską prapremierę długo oczekiwanego spektaklu „Botticelli" w reżyserii Pawła Świątka, adaptację dramatu Jordana Tannahilla, kanadyjskiego autora, znanego krakowskiej publiczności ze spektaklu na Scenie Domu Machin w reżyserii Iwony Kempy „Spóźnione odwiedziny".

W miniony weekend Tannahill gościł podczas pierwszego w Polsce wystawienia sztuki „Botticelli", a także uczestniczył w spotkaniu i rozmowie z widzami, dzieląc się spojrzeniem na wystawianie swoich utworów: „Pisanie dramatów to tworzenie tekstu, który jest niepełny. Dopełnieniem dopiero jest to, co dzieje się później. Najlepsze sztuki to te, które posługują się tekstem żywym. Tekst żywy nie jest zaś czymś, co zostało wpakowane do muzeum. To tekst, który żyje i oddycha. To każdy tekst, który reżyser może wziąć i na swój sposób przetworzyć lub usunąć".

Florencja, czasy panowania rodu Medyceuszów. Czasy rozkwitu malarstwa, ale także zarazy i buntów społecznych. Hołubiony przez panujących Botticelli dostaje zlecenie namalowania portretu żony Wawrzyńca Medyceusza. Tak powstają Narodziny Wenus, w czym niebagatelny udział ma uzdolniony młodziutki uczeń Botticellego – Leonardo da Vinci. Między mężczyznami rodzi się uczucie... „W dzisiejszych czasach opowieść o miłości może mieć siłę uwolnienia. Dominującymi doświadczeniami ostatnich miesięcy jest lęk i niepewność. Gubiąc się w gąszczu spekulacji i cynicznych manipulacji faktami poszukujemy ostatecznych emocjonalnych deklaracji, które nabierają siłę społecznej przemiany." mówi reżyser Paweł Świątek.

Ta sztuka to szalona opowieść o "miłości w czasach zarazy" – czasach, w których społeczeństwo szuka kozła ofiarnego dla odpędzenia swoich lęków w obliczu choroby, która dziesiątkuje kraj. Na scenie: Karolina Kazoń, Marta Konarska, Mateusz Janicki, Marcin Sianko, Rafał Szumera, Adam Wietrzyński oraz w dublurze: Rafał Dziwisz oraz Grzegorz Łukawski.

Prapremiera – 20 stycznia 2023 r. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Scena MOS, ul. Rajska 12. Kolejne spektakle na początku marca i początku kwietnia.

(-)
Materiał Teatru Słowackiego
25 stycznia 2023
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Paweł Świątek
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...