Śląskie polecenia weekendowe

14-16 maja 2021

Co śląskiego zobaczymy i usłyszymy w ten weekend? Oto parę propozycji, zarówno online, jak i na żywo. Muzea zapraszają w swoje progi, teatry jeszcze wirtualnie, ale już tylko tydzień! Kolejny weekend będziemy mogli spędzić w ukochanych teatralnych fotelach!

Ślub – reż. Radosław Rychcik – Teatr Zagłębia w Sosnowcu
15/16 maja
Wyśniony powrót Henryka do domu ma przynieść pojednanie. Jest jednak inaczej, powrót syna do domu wywraca do góry nogami porządek w rodzinie. „Ślub" to opowieść inicjacyjna, w której syn detronizuje ojca, by sam udzielić sobie ślubu. To opowieść o zmianie porządku, o zmianie naszych przyzwyczajeń. Ta opowieść to dyskusja o współczesnym modelu rodziny.
Gombrowicz zaczął tworzyć „Ślub" już w Argentynie, po wielu latach niepisania po polsku. Na rodzinę (swoją?) patrzył więc jakby przez sen i z pewnego oddalenia. Po trudnym procesie tłumaczenia na hiszpański „Ferdydurke", nie chciał wracać do prozy. Postawił na dramat. Do zagadnienia podszedł po swojemu: „usiłowałem zagospodarować moją niepowagę i podchodziłem do mej anarchii z zimną premedytacją producenta". Zamierzał stworzyć dzieło genialne. Czy raczej: genialność parodiujące, bo: „czyż jednak parodiując genialność nie dałoby się przemycić odrobinę własnej genialności?".
/materiał – Teatr Zagłębia w Sosnowcu/

Filharmonia Śląska:
Chrenowicz | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
14 maja – godz. 19.00
14 maja zapraszamy na koncert online Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Będzie to wieczór symfonii – ostatniej Josepha Haydna i pierwszej Ludwiga van Beethovena. Co je łączy? Z pewnością postać samego Haydna, który w pewien sposób jest też obecny w kompozycji drugiego z bohaterów tego majowego spotkania z muzyką. Bądźcie z nami na naszym kanale YouTube o godzinie 19!
Wykonawcy:
Jakub Chrenowicz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Program:
Joseph Haydn – Symfonia D-dur nr 104
Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21

Śpiewnik Śląski | Biegas | Tracz | Yankovsky | Biegas
15 maja – godz. 18.00
W sobotę na kanale you tube Filharmonii Śląskiej będzie można zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć Koncert Śląskiej Liryki Wokalnej upamiętniający 100-lecie III Powstania Śląskiego.
Wykonawcy:
Ewa Biegas – sopran
Ewa Tracz – sopran
Viktor Yankovsky – baryton
Grzegorz Biegas – fortepian
Regina Gowarzewska – prowadzenie
/materiał – Filharmonia Śląska/

Weekend w Muzeum Śląskim
15-16 maja
Gra terenowa „Na tropie kopalni", mapping „Śląsk wspólna sprawa" ukazujący kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzenia sprzed 100 lat, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, kiermasz wydawnictw. To tylko nieliczne propozycje „Weekendu w Muzeum Śląskim" organizowanego w dniach 15–16 maja br. z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Muzeów.
/materiał – Muzeum Śląskie/

Julia Walczak
Dziennik Teatralny Katowice
15 maja 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia