Śląskie polecenia weekendowe

5 – 7 listopada 2021 r.

W pierwszym tygodniu listopada zapraszamy na ciekawe propozycje teatrów lalkowych i teatru Miejskiego w Gliwicach dla najmłodszych widzów. Dla starszych widzów interesujące komedie w Teatrze Żelaznym i Częstochowie. W piątek w Teatrze Korez interesujący koncert poświęcony pamięci Czesława Niemiena.

Katowice
"Łysek z pokładu Idy" - reż. Konrad Dworakowski - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"
5 listopada, godz. 11:00 i 18:00
6 listopada, godz. 11:30 i 16:00
Nazwisko Gustawa Morcinka (w latach 1958 – 1963 kierownika literackiego Ateneum) pojawia się w naszym repertuarze nie po raz pierwszy. W historii Teatru kilkakrotnie realizowane były oryginalne sztuki tego autora: Kowal i Baśń o górniku Bulandrze.
Tym razem zobaczymy adaptację opowiadania, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. Łysek z pokładu Idy to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami – górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.
Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje... (Mat. Teatru)

"Pazur. Wspomnienie Niemena" - koncert - Teatr Korez w Katowicach
5 listopada, godz. 19:00
Koncert poświęcony pamięci Czesława Niemena. Utwory z płyty ,,Wspomnienie'' zagrają czołowi artyści nurtu blues-fusion:
Stanisław Witta-keyb.
Bronek Lewandowski-guit.
Bogdan Kisiel-g.bass
Waldemar Lindner-drums
Swoim aksamitnym głosem oczaruje a słowem zachwyci Roman ''PAZUR'' Wojciechowski. (Mat. Teatru)

"Bank napada czyli ściana!" - reż. Artur Barciś - Teatr Żelazny w Katowicach
5 listopada, godz. 19:00
6 listopada, godz. 16:00 i 19:00
Agent nieruchomości chce wypłacić pieniądze w banku. Pracownicy banku rozpoczynają dochodzenie, czy aby ich klient nie ma za dużo pieniędzy... Bohater dowiaduje się, że polski bank został wykupiony przez indyjską grupę a on sam podlega indyjskiemu ustawodawstwu! (Materiał Teatru)

Sosnowiec
"Nikaj" - reż. Robert Talaeczyk - Teatr Zagłębia w Sosnowcu
5 listopada, godz. 19:00
6 listopada, godz. 15:30 i 18:00
7 listopada, godz. 15:30 i 18:00
A gdyby tak... Śląsk w Zagłębiu! Czas najwyższy, by spojrzeć na trwające od dekad antagonizmy, dzielące mieszkańców i mieszkanki obu stron Brynicy, z przymrużeniem oka. Po raz pierwszy w historii zespoły aktorskie Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego łączą siły we wspólnym spektaklu – na scenie tego pierwszego, w reżyserii dyrektora tego drugiego. Czy może wyjść z tego coś innego niż GZM (Górnośląsko-Zagłębiowski Miszmasz)? Przekonajmy się raz na zawsze!
Nad Polskę nadciągają ciemne chmury. A właściwie nad Warszawę... Ale czy jest jeszcze Polska, skoro nie ma władzy centralnej? Skoro nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, w osieroconym kraju podnoszą głowy kolejne grupy dążące do uznania swojej autonomii. Jak zwykle nikt nie spodziewa się, że wielka polityka zawita również do mieszkań zwyczajnych ludzi. Na przykład Pyjtra i Reginy Hajoków z Ostropy, którzy razem ze Zbyszkiem – sąsiadem rodem z Sosnowca – będą musieli zmierzyć się z wyznawcami Burzy, Ślązakowcami, Wielkozagłębianami, nastoletnim buntem Małgorzaty (nie Gryjtki!), historyjkami ostatniego żyjącego śląskiego powstańca, prezentami od wujka z zagranicy i... Zresztą zobaczcie sami. (Materiał Teatru)

Gliwice
"Przygody Tomka Sawyera" - reż. Krzysztof Materna - Teatr Miejski w Gliwicach
5 listopada, godz. 10:00
6 listopada, godz. 12:00
7 listopada, godz. 12:00
Huck – włóczęga z wyboru, nałogowy palacz tytoniu, oberwaniec sypiający w beczce po rybach, który nie rozumie po co komu pieniądze. Tomek – nieposkromiony łobuz o złotym sercu, uśmiechnięty wisus, żądny przygód marzyciel, podkochujący się w koleżankach z klasy. Obydwaj napędzani chłopięcą wyobraźnią, co rusz wpadają w coraz to większe tarapaty. Zapraszamy do krainy, w której dzieciństwo nigdy nie mija, a każdy – nawet Ty – może zostać kapitanem parowca na Missisipi...
Jak piszą krytycy, spektakl aż kipi od wartkiej akcji, niebanalnych kreacji, genialnych scen zbiorowych – zarówno pod względem wokalnym, jak i choreograficznym, wpadających w ucho piosenek i świetnych dialogów. Widzów zaskoczą i zachwycą także niezwykle ciekawe koncepty i rozwiązania scenograficzne. (Mat. Teatru)

Częstochowa
"Mayday" - reż. Wojciech Pokora - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie
6 listopada, godz. 19:00
7 listopada, godz. 16:00 i 19:00
Prawdziwy majstersztyk mistrza angielskiego humoru: przezabawna intryga, spiętrzenie absurdalnych sytuacji, dowcipne dialogi. Historia londyńskiego taksówkarza, którego życie polega na precyzyjnym planowaniu każdej chwili. Jest to niezbędne, ponieważ bohater posiada... dwie żony. Wszystko przebiega gładko, dopóki drobne - wydawałoby się - zdarzenie uliczne nie skomplikuje życia nie tylko Johnowi, ale i całemu otoczeniu. (Mat. Teatru)

Bielsko-Biała
"Jaś i Małgosia" - reż. Lech Chojnacki - Teatr Lalek "Banialuka"
5 listopada, godz. 9:00 i 11:00
7 listopada, godz. 11:00
Żartobliwa wersja przygód Jasia i Małgosi, adresowana szczególnie do najmłodszych dzieci. Aktorzy nieustannie są na scenie: biegają, śpiewają, przebierają się i wspomagani przez wpadającą w ucho muzykę, utrzymują szybkie tempo akcji.
Wyjątkowy klimat spektaklu buduje nie tylko znana i lubiana opowieść, ale też szczególna oprawa plastyczna przedstawienia – wszystkie jej elementy są miękkie, kolorowe i ciepłe w wyrazie.
Wielkie, stworzone do przytulania poduchy, słodka piernikowa chatka i bliskie dziecięcej wyobraźni, także miękkie lalki tworzą świat bezpieczny i przyjazny. Na pozór groźne zdarzenia na koniec okazują się żartem, a puenta spektaklu jest zabawna i pouczająca zarazem. (Mat. Teatru)

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
5 listopada 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia