Specjalnie dla Najmłodszych

"Bajka-Zjajka" - reż. Maciej Dużyński - Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie

Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie 31 marca przedstawieniem "Bajka-Zjajka" zainaugurował tzw. Baby Scenę i uważam, że stanął na wysokości zadania. Spektakl, adresowany dla najmłodszych (tzw. naj-najów, czyli dzieci od 6. miesiąca życia do kilku lat), był tak interesujący, że skutecznie przyciągnął uwagę niemowlaków (ale też tych nieco starszych pociech) jak i zainteresował dorosłych. To świetna propozcycja dla rodzin z małymi dziećmi - póki co, jedyna w regionie

O czym jest "Bajka-Zjajka"? O dwóch mieszkańcach leśnej polanki, przyjacielach i motylu, który powolutki rozwija się z żarłocznej, zielonej gąsięnnicy, która wykluła się - rzecz jasna - z jajka (stąd też imię owej gąsienicy). 

Na scenie, dzięki wielu rekwizytom, jest bardzo kolorowo, przez co automatycznie przestrzeń ta przyciąga wzrok najmłodszych odbiorców. Dzięki frapującej fabule dzieci, nawet przez moment, się nie nudziły. Wprost przeciwnie – oglądały spektakl z niesłabnącym zainteresowaniem, o czym świadczyły wybuchy śmiechu oraz ożywione komentarze. Te najmłodsze zaś często  nie rozumiejąc jeszcze tego, co dzieje się na scenie z urzeczeniem się w nią wpatrywały i wesoło gaworzyły. Posługując się językiem marketingu, stwierdzam, że "Bajka-Zjajka" w stu procentach trafiła do swojej grupy docelowej.

Trudno jest napisać sztukę, która tak łatwo pochłonie świadomość najmłodszego odbiorcy. Autor bajki (i równocześnie jej rezyser) – Maciej Dużyński – udowodnił, że aby to zrobić, trzeba być wyposażonym w pokłady twórczej intuicji i kreatywności. Postawił na nieskomplikowaną fabułę i kolorowy świat. Dołożył jeszcze do tego zestawu naturalne ludzkie ciepło. 

Rodzinną atmosferę stworzyły dwie grające w spektaklu aktorki – Katarzyna Bała oraz Karina Abrahamczyk-Zator. Obie panie udowodniły, że doskonale radzą sobie z rolami, które mają wzbudzić zainteresowanie najmłodszych dzieci. W swojej grze były niezwykle naturalne i z łatwością można było zaobserwować, że same świetnie się bawią. W ten sposób pojawiła się w spektaklu lekkość, która z łatwością porwała wszystkich widzów.

Po zakończeniu spektaklu dzieci mogły dosłownie wejść w świat "Bajki-Zjajki" – dotknąć rekwizytów oraz pobawić się z aktorkami. Takie bezpośrednie doświadczenie teatru jest niezwykle istotne dla najmłodszych. Pobudza ich wyobraźnię i udowadnia, że teatr nie jest nudnym zjawiskiem i wymysłem dorosłego, który „każe” tam iść. "Bajka-Zjajka "jest doskonałym przykładem na to, że w teatrze można przeżyć wiele niezapomnianych chwil.

"Bajka-Zjajka" zainaugurowała działalność Baby Sceny. Inicjatywa ta ma na celu prezentowanie spektakli skierowanych dla najmłodszych odbiorców (dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat). Trzeba przyznać, że otwarcie Baby Sceny było bardzo udane! Miejmy nadzieję, że takich przedstawień - jak i malutkich widzów - będzie w Teatrze Dzieci Zagłębia więcej!

Adrian Jaworek
Dziennik Teatralny Katowice
13 kwietnia 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia