Spektakle młodych reżyserów

5. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

Od czwartku w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie można oglądać najciekawsze spektakle reżyserów młodego pokolenia. "m-Teatr" w ciągu pięciu lat stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym rangi krajowej.

Do niedzieli można oglądać przedstawienia w ramach 5. Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-Teatr". Na finał festiwalu - "Cudotwórca"  w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego z udziałem: Marty Król, Adama Ferencego i Andrzeja Blumenfelda z Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

Na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, podczas raczkujących jeszcze Konfrontacji Młodych "m-Teatr", swoje spektakle pokazywali Krzysztof Garbaczewski, Weronika Szczawińska, Ewelina Marciniak - dziś twórcy uznani i docenieni, wtedy jeszcze debiutanci. Przez kolejne lata o "m-Teatrze" robiło się coraz głośniej w kolejnych ośrodkach teatralnych. I choć festiwali teatralnych w Polsce rocznie odbywa się ponad sto, o koszalińskim szybko zaczęło się mówić: "tu warto być".

- Teatry zabiegają o to, by mieć swoją reprezentację w Koszalinie - mówi Zdzisław Derebecki, dyrektor BTD, które organizuje festiwal. - To również zasługa wspaniałej, otwartej na odważne spektakle koszalińskiej publiczności - podkreśla.

Publiczności, z którą artyści po przedstawieniach - jak sama nazwa imprezy wskazuje - konfrontują się. Tak, jak Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film ma swoje dyskusje "szczerość za szczerość", tak "m-Teatr" ma "rozmowy niekontrolowane". Widzowie szczerze, stając oko w oko z aktorami, reżyserami, oceniają to, co zobaczyli. Mówią nie tylko o walorach artystycznych scen, ale też o swoich emocjach.

W tym roku po raz pierwszy do konkursu staje przedstawienie BTD. Będzie to "Plac Waszyngtona" w reżyserii Marii Kwiecień, absolwentki Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST I jak nam powiedziała, myśl o tym, że sztuka ta będzie oceniana przez jury, absolutnie nie zdominowała pracy reżyserskiej. - To wiedza, którą gdzieś mam, ale mnie nie absorbuje. Pochłania mnie proces tworzenia. A już gdzie wylądujemy finalnie... Zobaczymy - podkreśliła. "Plac Waszyngtona" będzie można zobaczyć jutro o godz. 21.30.

Dzisiaj o godz. 10 i 12 BTD zaprasza na Teatranki - warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. O godz. 18.15 na Placu Teatralnym wystąpi zespół Elgipemy, który gra w stylu gitarowych zespołów z lat 60. covery The Shadows, TheVentures, The Spotnicks.

A co na scenie? O godz. 19 będzie można zobaczymy spektakl "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" Teatru im, W. Horzycy z Torunia. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają. Rosencrantz i Guildenstern, dwaj tchórze i konformiści, którzy nie mają odwagi powiedzieć w oczy tego, co myślą i nie są w stanie podjąć żadnej decyzji, swoją biernością doprowadzają do końca umieszczonego w tytule. Bilety - 40 i 50 zł.

O godz. 21.30 rozpocznie się propozycja BTD - "Plac Waszyngtona". Klasyczne, dziewiętnastowieczne opowiadanie Henry'ego Jamesa osadzone będzie we współczesnych realiach. Szacowna rodzina z górnych warstw społeczeństwa i skryta za wielkoświatową fasadą patologia - manipulacja i przemoc psychiczna, przewrotna rywalizacja o władzę, toksyczna więź kata i ofiary. Bilety-25 i 30 zł.

W niedzielę o godz. 17.15 na Placu Teatralnym Stowarzyszenie Amicus "Teatr Recepta" przy Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie wystawi spektakl pt. "Siewcy" w reż. Wojtka Węglowskiego.

Galę Finałową 5. Koszalińskich Konfrontacji Młodych (niedziela, godz. 18) uświetni "Cudotwórca" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego z udziałem: Marty Król, Adama Ferencego i Andrzeja Blumenfelda z Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Historia trzech osób: Franka - uzdrowiciela, Grace - jego żony oraz impresaria Teddy' ego. Od lat wędrują razem po zapomnianych irlandzkich wioskach, dając nobliwe przedstawienia. Za pomocą tajemnych zaklęć i fantastycznych mocy Frankowi czasem udaje się przywrócić zdrowie chorym. Bilety - 70 i 90 zł.

Joanna Krężelewska
Głos Koszaliński
14 czerwca 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...