Stworzenia sceniczne szykują maraton

pięć spektakli w dwa dni w Teatrze im. Kruczkowskiego

Ci, którym nie udało się zdobyć biletów na sztuki z ubiegłego sezonu, mają szansę nadrobić zaległości. W piątek (25 września) rozpoczyna się prawdziwa uczta teatromana - pięć spektakli w dwa dni!

Maraton otworzy sztuka "Teraz na zawsze", którą przygotowali artyści z czeskiej grupy SKUTR. Przyczynkiem do powstania tekstu Magdaleny Frydrych-Gregorovej byli sami aktorzy. Jak podkreśla autorka, długo szukała tematu bliskiego Polakom, a odległego Czechom. Postawiła na wiarę, nadzieję i wątpliwości. Widz zagląda w życie małej, wiejskiej społeczności. Obserwuje, jak miłość przeplata się ze zdradą, śmierć z narodzinami, a starość z młodością. Szybko się orientuje, że to o nim opowiadają bohaterowie. Ca-łośćjest opatrzona specyficznym, czeskim humorem, który pozwala łączyć to, co tragiczne, z tym, co śmieszne. Mocną stroną przedstawienia jest doskonalą gra aktorów. "Teraz na zawsze", w Teatrze Lubuskim 25 września (piątek) o godz. 19. Drugi spektakl w sobotę, (26 września) o 17. 

Kolejnym "maratonowym" spektaklem będzie "Wizyta starszej pani" według dramatu Friedricha Duerrenmatta. Tę sztukę Robert Czechowski wybrał na rozpoczęcie swojej kadencji w Teatrze Lubuskim. Nowy dyrektor sam podjął się reżysera i w realizację spektaklu zaangażował prawie cały zespół. Sztukę chwalono za popisową rolę Elżbiety Donimirskiej, która wcieliła się w tytułową postać starszej pani Klary Zachanassian. Dobre recenzje zebrała też muzyka zielonogórskiego zespołu Matę w połączeniu ze śpiewem Aliny Konwińskiej. "Wizyta starszej pani" 26 września o godz. 20. 

"Stworzenia sceniczne" [na zdjęciu] brytyjskiej dramatopisarki Aprii de Angelis okazały się absolutnym hitem minionego sezonu. Bywało, że zdobycie biletu graniczyło z cudem, a i tak sztukę widziało już kilka tysięcy osób. Dramat ten powraca do korzeni teatru, kiedy aktorki pogardliwie nazywano "stworzeniami 

"Stworzenia sceniczne" brytyjskiej dramatopisarki Aprll de Angelis okazały się absolutnym hitem minionego sezonu scenicznymi". Walka o byt i godność była wówczas nieunikniona. W podróż do świata XVII-wiecznej Anglii zabiera widzów pięć aktorek, Elżbieta Donimirska, Marta Artymiak, Elżbieta Lisowska-Kopeć i Karolina Honchera. "Stworzenia sceniczne" w reż. Roberta Czechowskiego, 27 września o godz. 16. 

Ostatnim spektaklem maratonu będzie "Kaspar Hauser" (27 września, godz. 19) stworzony na podstawie powieści Jakuba Wassermana sprzed blisko stu lat. To historia chłopca, który pierwsze 17 lat swojego życia spędził w lochach. Kiedy dociera do Norymbergi, nie potrafi mówić, zatem mieszkańcom trudno dojść, skąd się właściwie wziął. 

Bilety na spektakle w ramach maratonu kosztują 20 zł. Można także sprawić sobie karnet na wszystkie przedstawienia, a wyjdzie o połowę taniej.

Paulina Nodzyńska
Gazeta Wyborcza Zielona Góra
19 września 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...