Szansa na studenckiego Oscara

Córka Roberta Gonery i Jolanty Fraszyńskiej ma szansę na studenckiego Oscara

Nastazja Gonera, córka Jolanty Fraszyńskiej i Roberta Gonery, otrzymała nominację do Student Academy Awards za film "Pierwsze lato końca świata". Polska reżyserka znalazła się wśród 37 młodych filmowców wyróżnionych w tym roku przez Amerykańską Akademię Filmową.

Film w reżyserii Nastazji Gonery powalczy w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy z sześcioma innymi tytułami. Wśród nominowanych znalazły się produkcje z Niemiec, Finlandii i Kanady.

Student Academy Awards przyznawane są od 1973 r. Ceremonia odbędzie się najprawdopodobniej w październiku 2021 r., nie podano jednak dokładnej daty.

Wcześniej obraz "Pierwsze lato końca świata" został nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem za najlepszy film krótkometrażowy podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbył się na przełomie maja i czerwca 2021 r. To była pierwsza filmowa nagroda dla tej reżyserki.

Kim jest Nastazja Gonera?

Nastazja Gonera jest studentką Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Ma na swoim koncie już kilka etiud, filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, przy których odpowiedzialna była — tak jak przy "Pierwszym lecie końca świata" - za reżyserię i scenariusz. Pracowała również jako asystentka reżysera na planie filmu "Powidoki" Andrzeja Wajdy.

Nastazja Gonera urodziła się w 1990 r. we Wrocławiu. Jest córką aktorskiej pary: Jolanty Fraszyńskiej ("Pora na czarownice") i Roberta Gonery ("Dług"), którzy poznali się na studiach we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i byli małżeństwem przez cztery lata.

O czym opowiada film Nastazji Gonery?

Akcja "Pierwszego lata końca świata" rozgrywa się w świecie wyniszczonym przez katastrofę ekologiczną. Grupa naukowców w tajnym ośrodku wojskowym przemienia recydywistów w zwierzęta. Główna bohaterka, Gaja, zajmuje się wyborem skazańców do eksperymentów oraz opieką nad zwierzętami.

Wraz z Gają na terenie ośrodka przebywają jej dzieci — córka Bebe i nastoletni syn Janek. Pewnego dnia do ośrodka trafia młoda dziewczyna, która wpada w oko Jankowi.

Karolina Małas
Onet.Kultura
16 sierpnia 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Nastazja Gonera
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia