Szczerbate mewy, brudne podwórka

"Śpiew szczerbatych mew" - reż. Maciej Litkowski - Teatr Mały w Szczecinie

W nostalgiczną podróż w przeszłość Szczecina zapraszają młodzi aktorzy Teatru Współczesnego.

"Śpiew szczerbatych mew" to spektakl przygotowany w Teatrze Małym w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. Jego autorami są Maciej Litkowski - reżyser i autor tekstów piosenek, Barbara Biel - muzyka, Agnieszka Miluniec i Maciej Osmycki-scenografia i kostiumy oraz Bartosz Wójcicki - projekcje wideo.

I choć wizja Szczecina widziana oczyma młodych aktorów nie jest zbyt optymistyczna, to należą im się duże brawa, bowiem spektakl jest bardzo udany.

Czego już nie ma w naszym portowym mieście? Nie ma stoczni, nie ma zakładów odzieżowych Dana i słynnego na całą Polskę lokalu gastronomicznego Kaskada. A i prostytutki w rodzaju Rudej Marzeny jakby stały się mniej widoczne. Nie brakuje za to odrapanych kamienic, obleśnych meneli, brudnych podwórek - studni w śródmieściu z metalowymi trzepakami, które autorzy spektaklu wykorzystali jako główny element dekoracji.

Reżyser Maciej Litkowski przyjechał do Szczecina z Wrocławia. Ten młody aktor dobrze poznał historię naszego miasta. Swoją wędrówkę rozpoczyna od dziecięcej wyliczanki w języku niemieckim, by potem powędrować z nami po kilkudziesięcioletniej historii miasta z jej w większości peerelowskimi czasami, nie zawsze radosnymi. Jak widać, autorów spektaklu urzekła powojenna historia miasta. To ją przedłożyli nad wyszukanymi, acz niezbyt licznymi perłami architektury szczecińskiej.

Ewa Koszur
Głos Szczeciński
28 maja 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia