Szekspir wg debiutanta w Zagłębiu

"Sen nocy letniej" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

W sobotę 9 listopada sosnowiecki Teatr Zagłębia zaprasza widzów na premierę "Snu nocy letniej". Sztukę reżyseruje Krzysztof Popiołek, student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, dla którego będzie to dyplom reżyserski.

- Przedstawienie to będzie autorską adaptacją dramatu Szekspira. Oddanie sceny i zespołu debiutantowi zawsze jest związane z ryzykiem, które ma w sobie oblicze i sukcesu i porażki - ale zderzenie się z: młodością, świeżością, nowym spojrzeniem na sztukę teatru jest tego warte. Poza tym od momentu dokonujących się zmian w naszym teatrze praktycznie cały czas ryzykujemy - mówi Dorota Ignatjew, zastępca dyrektora Teatru Zagłębia ds. artystycznych.

Praca Krzysztofa Popiołka i współpracującej z nim dramaturg Martyny Lechman to rezultat wygranej w konkursie podczas zorganizowanych nad Brynicą w czerwcu 2011 roku Dni Otwartych Studentów Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Studenci wystawiali wówczas przygotowane wcześniej sceny z komedii Szekspira, a publiczność sosnowiecka głosowała na scenkę, która najbardziej przypadła jej do gustu. Nagrodą była możliwość realizacji dyplomu na scenie Teatru Zagłębia.

Akcję sztuki młodzi twórcy przenieśli do domu starców. - Stawiamy na to, że emocje są przypisane do każdej grupy wiekowej. To zrównanie młodości ze starością - mówi Martyna Lechman. Również główne role grają aktorzy doświadczeni: Krystyna Gawrońska, Czesława Monczka, Zbigniew Leraczyk i Andrzej Śleziak.

- Nigdy u Szekspira nie spotykamy się z typową klasyfikacją wieku postaci. To pewien sposób na sprawdzenie tego, co Szekspir chce z nami zrobić i czy ten tekst dzisiaj nadal do nas przemawia. Taka soczewka wejścia do świata "Snu..." daje nam całe spectrum nowych możliwości. Ślub funkcjonuje tutaj troszeczkę jak pogrzeb, a związek z drugim człowiekiem jest czymś, co nas uśmierca, bo jest wbrew dynamice naszego charakteru (...) - mówi reżyser Krzysztof Popiołek.

(...) Na scenie zobaczymy także Edytę Ostojak, Michała Bałagę, Aleksandra Blitka, Przemysława Kanię i Tomasza Muszyńskiego. Za scenografię i kostiumy odpowiada Anna Wołoszczuk. Premiera 9 listopada.

TOS
Polska Dzennik Zachodni
4 listopada 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...