Szlachetność na afiszu

„Mizantrop" - aut. Molière - reż. Jan Englert - Teatr Narodowy w Warszawie

Jan Englert pracuje nad „Mizantropem" Molière'a. Premiera przedstawienia w Teatrze Narodowym 10 grudnia na scenie Studio.

Na premierze w 1666 roku w „Mizantropie" widziano satyrę na paryskie salony z ich snobizmem i hipokryzją. Ale Molière zawarł w utworze uniwersalne pytanie o sens postawy tytułowego bohatera. Kim jest Alcest – to szaleniec, który idzie na zatracenie, przegrany, cierpiący idealista, czy wściekły egocentryk, demonstracyjnie obnoszący się ze swoją szlachetnością?

„To wszystko nie jest jednoznaczne, w tym tkwi siła tego dramatu – mówi Jan Englert. – Alcest przez jednych uważany będzie za postać pozytywną, przez innych za irytującego zarozumialca. Ma odruchy prawdziwej szlachetności i nieprawdziwego nadęcia, jest autentyczny i wymyślony zarazem. Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością, między wyrzutami sumienia a własną korzyścią – to jest najciekawsze".

Na scenie, w rytm melodii wiersza, potoczą się losy bohaterów, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w rzeczywistości, zapamiętale walczą o niezależność, a prowokując śmiech, odsłaniają gorycz i samotność. „Tutaj chodzi o proces usadawiania się w społeczeństwie, o stosunek do świata, w którym żyjemy, o empatię lub jej brak. »Mizantrop« jest o nas" – podkreśla reżyser.

„Mizantropa" reżyseruje Jan Englert. Autorką scenografii i kostiumów jest Martyna Kander, muzykę komponuje Paweł Paprocki, za reżyserię światła odpowiada Karolina Gębska.

Na scenie zobaczymy: Grzegorza Małeckiego w roli Alcesta, Pawła Paprockiego – Filinta, Przemysława Stippę – Oronta. Celimeną jest Justyna Kowalska, Eliantą – Edyta Olszówka, Arsinoe – Beata Ścibakówna. W roli Akasta – Robert Jarociński, Klitandera – Hubert Paszkiewicz, Drewniakiem jest Robert Czerwiński, Baskiem – Damian Mirga, a Gwardzistą – Mariusz Urbaniec.

Kolejne zaplanowane przedstawienia:
11, 13, 14, 15 grudnia, godz. 19.00
26, 27 stycznia, godz. 19.00 oraz 28, 29 stycznia, godz. 16.00
24, 26 lutego, godz. 19.30 oraz 25 lutego, godz. 16.00

Marzena Dąbrowska
Teatr Narodowy w Warszawie
3 grudnia 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jan Englert
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia