Sztuka o autyzmie

"Kosmita" - reż. Dariusz Wiktorowicz - Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie

Spektakl "Kosmita" o problemach dziewczynki zmagającej się z autyzmem swojego brata będzie można od soboty oglądać w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie

Spektakl oparto na książce Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o tym tytule, która powstała jako forma biblioterapii dla rodzin dzieci autystycznych.

W poniedziałek w Katowicach o spektaklu opowiadał dyrektor teatru, autor adaptacji i reżyser przedstawienia Dariusz Wiktorowicz. Jak mówił, problem autyzmu niełatwo pokazać w teatrze. - Chcemy, aby dzięki spektaklowi dzieci uświadomiły sobie, że ich chorzy na autyzm rówieśnicy też mają swoje problemy - zaznaczył Wiktorowicz.

Tytułowym kosmitą jest Kacper, którego autyzm komplikuje życie rodziny i jest wyzwaniem dla bliskich. Największy problem z chorobą brata ma starsza siostra Ola, będąca jednocześnie narratorką książki. Dziewczynka bardzo się stara, ale nie bardzo wierzy zapewnieniom mamy i taty, że Kacper jest "normalny, tylko inny".

Głównym bohaterem spektaklu jest właśnie Ola - jako starsza siostra ciesząca się, że będzie miała brata, z którym będzie mogła się bawić. Chory na autyzm Kacper wyrasta jednak w swym własnym - obcym - świecie. Odmienność chłopca sygnalizuje, "grająca" Kacpra marionetka. W rolę Ewy i innych postaci wcielają się żywi aktorzy.

Zdaniem Wiktorowicza, rodzice dzieci autystycznych często koncentrują większość swojej uwagi na chorym potomku. - Cierpi na tym rodzeństwo autystycznego dziecka. Czuje się osamotnione i chce krzyczeć."Ja też mam problemy, też chcę być chora, zwróćcie na mnie uwagę! - zauważył reżyser.

"Kosmita" w wydaniu książkowym powstał z inicjatywy fundacji ING Banku Śląskiego, w ramach pierwszego w Polsce programu społecznego "W towarzystwie Lwa", propagującego techniki biblioterapii. Pierwszą książką wydaną w ramach tego programu był "Lucjan Lew, jakiego nie było", napisany z myślą o dzieciach leczonych na oddziałach onkologii i hematologii. Kolejny był właśnie "Kosmita".

Autyzm jest biologicznie uwarunkowanym zaburzeniem rozwojowym. Dotyka wszystkich obszarów funkcjonowania, szczególnie relacji z innymi ludźmi, komunikowania się i zachowań. Osoby z autyzmem inaczej odbierają obrazy i dźwięki, inaczej odczuwają dotyk. Często są nadwrażliwe na hałas, światło i zapach. Przejawiają zmniejszoną wrażliwość na ból. Mają trudności z klasycznym okazywaniem emocji i budowaniem więzi.

Choroba objawia się do 3. roku życia. Nieleczona może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza i terapia stwarzają osobom z autyzmem możliwość kształcenia się w szkołach na wszystkich poziomach edukacji, a w dorosłym życiu daje im szansę podjęcia pracy zawodowej. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 30 tys. chorych na autyzm, z czego 20 tys. stanowią dzieci.

Wśród chorych na autyzm wielu jest szczególnie utalentowanych, zwłaszcza w dziedzinie matematyki, muzyki oraz informatyki. Niektórzy uważają, że zespół Aspergera - łagodną odmianę autyzmu - mieli Michał Anioł i Andy Warhol, a nawet Albert Einstein.

(-)
PAP
19 stycznia 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia