Sztuka wg Moliera

"Don Juan, czyli..." - reż: Aleksiej Leliavski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

SpektaklSztukę wg Moliera w reżyserii Aleksieja Leliavskiego przygotował Teatr Lalek Pleciuga. Przedstawienie skierowane jest do widzów dorosłych. Premiera w sobotę

- "Don Juan czyli..." to przewrotna komedia - powiedział PAP Leliavski. - W spektaklu grają lalki. Już przez to Don Juan staje się "małym człowieczkiem", jednym z wielu żyjących na świecie. Bohater nie jest ani łajdakiem ani herosem, jest jednym z nas.

- Widz, który przyjdzie na spektakl oczekując tradycyjnego ujęcia Moliera, będzie niezadowolony. Ten, który oczekuje czegoś nowego i jest gotowy inaczej spojrzeć na tradycyjną sztukę, powinien być usatysfakcjonowany - powiedział Leliavski.

Sam reżyser musiał dojrzeć do Moliera, jak mówił Leliavski "od czasów szkoły nie lubiłem Moliera. Jego sztuki były dla mnie niezrozumiałe i nieśmieszne. Dopiero gdy zobaczyłem w nich prawdziwe życie zacząłem się z nich głośno śmiać."

Aleksiej Leliawski jest dyrektorem artystycznym Białoruskiego Państwowego Teatru Lalek oraz dyrektorem artystycznym Białoruskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Mińsku. Pracował w teatrach lalkowych m.in. w Niemczech, w Rosji, Słowenii i na Litwie. Spektakle, skierowane do widzów dorosłych, przygotowuje na podstawie klasyki. Dotychczas zrealizował: "Folwark zwierzęcy" Georga Orwella, "Moby Dicka" Hermana Melville\'a, "Burzę" i "Króla Leara" Williama Szekspira i "Trzy siostry" Antoniego Czechowa.

"Don Juan czyli..." jest grany w ramach Sceny dla Dorosłych w "Pleciudze". Przez dziesięć lat jej istnienia w teatrze wystawiono m.in. sztuki: "Kubuś i jego pan. Hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota" Milana Kundery, "Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci?" Anety Wróbel czy "Duvelor albo Farsa o starym diable" Michela de Ghelderode.

(-)
PAP
7 listopada 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia