Tam gdzieś już ktoś na ciebie czeka

"Calineczka"-reż: I.Maciejewski-Teatr Groteska w Krakowie

Kolejna premiera spektaklu dla dzieci w Teatrze Groteska to tym razem "Calineczka - niezwykłe przygody" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, w oparciu o baśń Hansa Christiana Andersena.

Motywem przewodnim jest tutaj miłość, a w zasadzie jej poszukiwanie. Znaleźć ją stara się główna bohaterka, tytułowa Calineczka, choć początkowo sama nie zdaje sobie do końca sprawy z jej istnienia, nigdy bowiem nie była zakochana. Jednak już po kilku pierwszych minutach akcji dochodzi do wniosku, że to jest właśnie to, czego od życia do szczęścia potrzebuje. Splot niefortunnych zdarzeń sprawia też, iż opuszcza ukochane przez siebie miejsce zamieszkania. Tak rozpoczyna się jej podróż, u kresu której czeka…Calineczek. Pasujący do niej wprost idealnie, zakochany od pierwszego wejrzenia i zamieszkały w pięknej krainie pełnej tulipanów.  

Historia to bardzo prosta, momentami banalna, powoli zmierzająca ku szczęśliwemu zakończeniu już od samego początku. Bohaterka spotyka na swojej drodze kolejnych przedstawicieli leśnej fauny, którzy bez jej zgody pragną się z nią ożenić. Ani żaba, ani kret, ani tym bardziej chrząszcz nie pasują jednak do niej, tak wyglądem, jak i z charakteru. Dodając do tego upór i odmowy Calineczki, żadna z tych znajomości nie może przeobrazić się w głębsze uczucie. W oczy rzuca się pewien schematyzm - kolejna niedobrana postać w innym, kolorowym stroju, zmiana tła, dekoracji, nowa piosenka i zawsze taki sam koniec. 

Choć, jak zwykle w Grotesce, wszystko na scenie jest barwne i kolorowe (może poza krecią norą), to jednak cały spektakl wydaje się być nieco usypiający i nudny. I rozwiać tego wrażenia nie mogą ani kolejne utwory ( śpiewane zresztą z „playbacku”), ani nieliczne próby jego urozmaicenia, może poza dość przerażającą postacią ogromnego pająka, którego wielkie odnóża i świecące oczy wywołują strach nie tylko wśród dzieci, ale i ich matek (a może nawet co poniektórych ojców).  

Poza tymi zarzutami warto jeszcze dodać, iż „Calineczka” jest spektaklem bardzo krótkim. To wszystko sprawia, że ciężko ją z czystym sumieniem polecać. Szczególnie, że wybór dobrych spektakli dla dzieci w Grotesce jest duży, wspominając choćby znakomitego „Czerwonego Kapturka”. 

I choć Calineczek z Calineczką żyli zapewne długo i szczęśliwie, mieli wiele dzieci i pięknego tulipana, to po prostu mało nas to obchodzi.

Michał Myrek
Dziennik Teatralny Kraków
2 maja 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia