Teatr pod przyjazną nazwą

czy szyld zielonogórskiej sceny się zmieni?

Lubuski Teatr w Zielonej Górze. Co to takiego? - pytaliśmy o nazwę i patrona. Po naszym tekście, istnieje szansa, że szyld zielonogórskiej sceny się zmieni. Oby

Dlaczego nazwa "Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego" brzmi pokracznie? Bo, budzi spore zastrzeżenia pod względem językowym. Szyk odstaje od nazw innych teatrów, np. Dramatycznego, Polskiego, Współczesnego, Wielkiego. Ponadto, dlaczego Lubuski? Nie jesteśmy przecież jedyną sceną w województwie.

Internauci za zmianami!
W teatralnej Polsce nierzadko dopytują, czy nasi aktorzy wywodzą się z Lubina, a może Lublina? I jeszcze sporna kwestia patrona. Leon Kruczkowski należał do generacji przedwojennej lewicy. Po wojnie był wiceministrem kultury i posłem na Sejm PRL. O ile jego twórczość się broni, o czym nie mają wątpliwości krytycy, działalność urzędnicza niekoniecznie.

Do artykułu w wydaniu internetowym - www.zielonagora.gazeta.pl - dołączyliśmy sondę. Aż 65 proc. głosujących internautów opowiada się za zmianą nazwy teatru w Zielonej Górze.

Robert Czechowski, dyrektor teatru także uważa, że nazwa "trąci myszką". Kiedy podróżuje po teatralnej Polsce, stale odpowiada na pytania typu: a skąd ten patron? Czym się zasłużył dla waszego teatru? Albo skąd wy właściwie jesteście? A kiedy wraca do Zielonej Góry, spokoju nie dają dziennikarze. Dociekają, kiedy wreszcie zmieni niefortunne miano. Działo się tak szczególnie wtedy, rozpoczynał swoją kadencję w Teatrze Lubuskim.

W przyszłym roku minie 60 lat, odkąd Zielona Góra ma własny teatr. Tym bardziej czas na zmiany.

Dyrektor Czechowski: - Zanim podejmę działania związane z przemianowaniem teatru, chcę zapytać o zdanie widzów. Przygotujemy specjalną ankietę z pytaniami o nazwę, do której dołączymy tekst z "Gazety Wyborczej". Myślę też o tym, żeby taką ankietę przekazać gdzieś dalej, np. na Uniwersytet Zielonogórski - zapowiada Czechowski.

Grudzień: Może Cynarski? 

Kazimierz Pańtak, radny sejmiku z SLD, zasiada w komisji kultury, należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Lubuskiego: - Nazwa mnie nie razi. Nie znam okoliczności nadania patrona, ale trzeba przyznać, że był wybitnym dramaturgiem. "Niemcy" to przecież ponadczasowa sztuka. Obawiam się, że jeśli wybierzemy kolejnego, to znów "coś się okaże" i trzeba będzie go ponownie zmienić. Może gdyby znalazł się ktoś zasłużony, związany z regionem... Ale w tej chwili nie mam pomysłu, kto to mógłby być - mówi Pańtak.

Zdzisław Grudzień, emerytowany aktor (grał w teatrze w latach 1959-1992) doskonale pamięta moment, kiedy Leona Kruczkowskiego mianowano patronem. On chętnie zmieniłby nazwę zielonogórskiej sceny. - Proponuję "Teatr Dramatyczny w Zielonej Górze". To, że wystawiane są tu także komedie, nie ma większego znaczenia. W końcu w warszawskim Dramatycznym, którym kierował Gustaw Holoubek, też się pojawiają farsy. Lalki mogłyby się wtedy nazywać: "Scena Lalkowa przy Teatrze Dramatycznym w Zielonej Górze". Warto pozbyć się obecnego patrona, a na następnego cierpliwie poczekać. Nie ma sensu przypinać go na siłę. Myślałem o Stanisławie Cynarskim, naszym aktorze, niezwykle tu lubianym i znanym. Ale wtedy dopiero Polska dopytywałaby, kto to w ogóle jest - spekuluje Grudzień. - Już dawno sugerowałem byłemu dyrektorowi Andrzejowi Buckowi, żeby zmienił też nazwę nagród dla najpopularniejszego aktora. Na pewno lepiej byłoby się pochwalić Złotą Różą, czy choćby Koryfejem, które kiedyś przyznawano, niż mało kojarzonym Leonem - dodaje.

Paulina Nodzyńska
Gazeta Wyborcza Zielona Góra
24 marca 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...