Teatralna podróż w przeszłość do Gdańska w latach 1924-1945

"Każdy przyniósł, co miał najlepszego" - reż. Marek Brand - Teatr Miniatura w Gdańsku

15 marca 2014 o 19.00 Teatr Miniatura zaprasza na prapremierę teatralnej adaptacji znakomitej książki „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” Mieczysława Abramowicza – pisarza, historyka, autora wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska, ale również w latach 70. aktora lalkarza w Miniaturze. Jego książka zdobyła wiele entuzjastycznych recenzji, była nominowana do nagród literackich Nike, Angelus i Gdynia w 2006 roku.

„Wielkość tej książki polega właśnie na jej unikalnej paradokumentalnej formie, która wypełnia puste miejsce pomiędzy literaturą faktu a beletrystyką. (...) Punktem wyjścia bywa pocztówka z widokiem Gdańska, fragment Tory, który przeleżał pół wieku ukryty w gdańskiej willi, czy sztuka purimowa wystawiona w gdańskim getcie. Z tych ułomków Abramowicz odbudowuje zapomniany świat Żydów z Wolnego Miasta. Przypomina archeologa, z tym że zamiast narzędzi używa narracji." – pisał publicysta „Gazety Wyborczej" Roman Pawłowski.

Adaptacja teatralna Marka Branda, reżysera spektaklu, skupia się na 6 opowiadaniach ze zbioru Abramowicza, zabierając widzów w podróż w czasie przez lata 1924-1945 w wielokulturowym Gdańsku, mieście, w którym sąsiadowali Niemcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi. Opowieść nie biegnie chronologicznie, a jej kolejne odsłony wywoływane są przez grupę aktorów gdańskiego teatru żydowskiego, którym przewodzi reżyser i aktor Rudolf Zasławski. Tak jak w życiu, nic tu nie jest jednoznaczne ani proste. Piękny las w Stutthofie (teraz Sztutowie) może być miejscem zarówno miłości dwojga kochanków, jak i zbrodni nie do opisania. Książka Abramowicza i przedstawienie Marka Branda pokazują, jak pozornie błaha codzienność Gdańszczan staje się historią. Jak życie zmienia się w pamięć o życiu, lub niepamięć.

- Zdecydowaliśmy się sięgnąć po książkę Mieczysława Abramowicza, bo to ogromnie ważna dla naszego regionu publikacja. Liczymy na to, że teatralna forma stanie się zachętą dla młodzieży, pomoże im poznać fragment historii Gdańska nie z podręczników, ale z ludzkich losów. Na pewno będzie to bardziej bezpośrednie i emocjonalne doświadczenie. – opowiada dyrektor Miniatury Romuald Wicza-Pokojski.

- Podobnie jak w książce, w spektaklu pokazujemy zwyczajnych ludzi, którzy w pewnym momencie historii stają się bohaterami życia codziennego, poświęcając się dla innych i sprzeciwiając ideologii zła – dodaje reżyser Marek Brand.

Marek Brand jest od lat działającym w Gdańsku reżyserem, aktorem, dramatopisarzem oraz animatorem kultury, obecnie na stałe opiekunem programowym sceny teatralnej Klubu Plama na Zaspie. Scenografię projektuje Anna Molga, gdańska malarka, ilustratorka i scenografka, a muzykę komponuje Ignacy Jan Wiśniewski, wielokrotnie nagradzany pianista, realizujący projekty muzyczne między innymi z Michałem Jacaszkiem czy Piotrem Lemańczykiem, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę fortepianu jazzowego oraz korepetycje z wokalistami musicalowymi. Do tworzenia ruchu scenicznego w spektaklu została zaproszona tancerka i choreografka Karolina Chojnacka, absolwentka między innymi The Jerusalem Academy of Music and Dance.

Bilety na spektakl w cenie 25 zł normalny, 22 zł ulgowy do nabycia w kasie Teatru Miniatura, przy ul. Grunwaldzkiej 16 w Gdańsku Wrzeszczu. Specjalna promocja „Piąty za 5" (dla grup powyżej 4 osób): 20 zł od osoby + 5 zł bilet specjalny dla organizatora grupy. Bilety grupowe na spektakl + wykład: 20 zł.

Rezerwacja biletów. 58 341 94 83, organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura

(-)
Materiał Teatru
1 marca 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...