Notice: Undefined index: banner1 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 65  

Teatralne premiery grudnia

M.in.: "Trzeci element" - reż. Anna Haracz - Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino

Ostatni miesiąc roku do pokazania nowości wykorzystują twórcy teatrów niezależnych. Ostatnie, przed Świętami Bożego Narodzenia, słowo należeć jednak będzie do teatrów repertuarowych. Na scenę trafi m.in. komedia Michała Bałuckiego i współczesna powieść dla młodzieży trójmiejskiej pisarki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Premierowy worek otwiera Teatr Amareya, który spektaklem "fetish.wtf" w środę 4 grudnia (godz. 19) w Klubie Żak wieńczy obchody jubileuszu 10-lecia swojego istnienia. Spektakl, który zapowiadany jest jako "podróż po przedmiot za pomocą odruchów lęku, czci, bądź pragnień" wyreżyseruje aktorka Teatru Wybrzeże, Dorota Androsz.

- "fetish.wtf" to spektaklu o fetyszyzacji życia, w tym ciała czy symboli narodowych. Zupełnie przypadkowo wydarzenia z Warszawy [palenie instalacji Julity Wójcik "Tęcza" na Placu Zbawiciela - przyp. red.] oraz Krakowa [manifestacje widzów podczas spektaklu Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie i zarzuty o szarganie wartości i eksponowanie nagości na scenie - przyp. red.] doskonale wpisują się w tematykę naszego spektaklu - przyznaje Katarzyna Pastuszak z Teatru Amareya.

Kolejną premierę zawdzięczamy kontrowersyjnemu performerowi z Trójmiasta - Krzysztofowi Leonowi Dziemaszkiewiczowi. W Willi Fundacji Sopot Centralny zaprezentuje spektakl "Zostanę tutaj już na zawsze", który swoją premierę ma w czwartek 5 grudnia o godz. 19 (pokazany zostanie także 6 grudnia o tej samej godzinie).

- Pierwszy raz w mojej twórczości odnoszę się do sytuacji politycznej w najbliżej otaczającej mnie rzeczywistości. Dlatego też pierwotny tytuł brzmiał "Chory kraj". Mimo wszystko i tak najbardziej interesuje mnie w mojej pracy człowiek, jego emocjonalność, rozterki, działanie w desperacji, kontakt z otaczającymi go ludźmi i z otaczającą Go rzeczywistością - tłumaczy Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz.

Kolejne dwie premiery to zasługa Anny Haracz, której teatr Kino Variatino świętuje 15-lecie swojego istnienia. W ramach obchodów odbędzie się premiera spektaklu "Nietaki" w wykonaniu tancerek Dagmary Jerzak i Anny Haracz (13 grudnia) oraz "Trzeci element" tańczony przez Annę Haracz i Michała Ratajskiego (14 grudnia).

"Nietaki" oscylować ma na mniej lub bardziej oczywistych kontrastach - rzeczywistość i nienamacalność, świadomość i podświadomość, konflikt i harmonia. Style i taneczny temperament obu występujących daje szanse na pogodzenie tych przeciwności. Z jakim skutkiem? Przekonamy się w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w środę 11 grudnia o godz. 19 [a także 13 grudnia o godz. 19 w Zatoce Sztuki w Sopocie].

14 grudnia Anna Haracz razem z Michałem Ratajskim z łódzkiej grupy KIJO szukać będą "Trzeciego elementu". Czy im się uda, dowiemy się w Zatoce Sztuki w Sopocie o godz. 19.

Grudzień jest pracowity dla pracowników Teatru Muzycznego. Na deskach Nowej Sceny zagości polska XIX-wieczna klasyka - komedia Michała Bałuckiego "Klub kawalerów". Kanwą sztuki Bałuckiego jest przymierze zawarte pomiędzy odrzuconymi w przeszłości mężczyznami, którzy postanowili, że wytrwają w stanie kawalerskim. Zatwardziali kawalerzy zawiązują więc klub wsparcia, by wytrwać bez kobiet i przede wszystkim bez małżeństwa. Jednak pojawienie się przebiegłych pań, chcących złamać męską, kawalerską solidarność mocno skomplikuje sytuację.

W spektaklu wyreżyserowanym przez Justynę Celedę biorą udział doskonale znani fanom Muzycznego aktorzy, m.in. Rafał Ostrowski, Tomasz Więcek, Sasza Reznikow czy Andrzej Śledź, a partnerować im będą m.in. Marta i Magdalena Smuk, Anna Andrzejewska czy Aleksandra Meller. Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę 14 grudnia o godz. 19. Kolejne pokazy spektaklu w niedzielę 15 grudnia (godz. 17) i w czwartek 26 grudnia (godz. 16 i 20).

Ostatnią repertuarową premierę roku zaprezentuje Miejski Teatr "Miniatura". Na podstawie książki dla młodzieży "Kamienica" autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel adaptację przygotowuje autorka powieści wraz z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, jedną z najlepszych polskich dramatopisarek (laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku). Spektakl reżyseruje Ewa Piotrowska, muzykę przygotowuje Piotr Pawlak a ruchem scenicznym zajmie się Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, dla którego to debiut w pracy nad spektaklem dla dzieci.

Przedstawienie ma być niepozbawioną humoru opowieścią o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia. Bohaterami są mieszkańcy kamienicy Pod Świńskim Ryjem, do której znienacka wprowadza się nowa świnka - pełna fantazji i kreatywności indywidualistka Klara Kwik. Wynikną z tego nieporozumienia i konflikty. Przypomną o sobie także duchy przodków mieszkańców kamienicy... Premiera spektaklu w niedzielę 15 grudnia o godz. 17. Kolejne pokazy od wtorku do piątku o godz. 10 oraz w weekend 21 grudnia o godz. 12 i 22 grudnia o godz. 17.

Z kolei w Sylwestra premierę będzie mieć coroczny koncert sylwestrowo-karnawałowy, prezentowany na przełomie grudnia i stycznia w Teatrze Muzycznym. Tym razem, zgodnie z pomysłem na sezon Muzycznego, poświęcony on będzie polskim standardom muzyki rozrywkowej i kabaretowej i teatralnej. Koncert "Rewia Polonia" oglądać można w Sylwestra o 18 i 20:30 oraz w Nowy Rok (godz. 17), od 2 do 4 stycznia o godz. 19, zaś w niedzielę i poniedziałek 5 i 6 stycznia 2014 roku podziwiać go będziemy o godz. 17.

Łukasz Rudziński
Trojmiasto
5 grudnia 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...