Teatry jadą do Azji

m. in. "Madame Curie" - reż. Marek Weiss - Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku

Bangkok i Tiencin to miejsca, które niedługo odwiedzą trójmiejskie teatry. Tak egzotyczne wyjazdy czekają Operę Bałtycką w Gdańsku oraz Miejski Teatr Miniatura.

Opera Bałtycka w chińskim Tiencin nad Morzem Żółtym zaprezentuje polską operę "Madame Curie" Elżbiety Sikory z librettem Agaty Miklaszewskiej. Spektakl wyreżyserowany przez Marka Weissa pokazany zostanie w Tianjin Grand Theatre w Chinach.

- Do Chin wysyła nas Instytut Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach promocji kultury polskiej zagranicą. Wstępnie do Tiencin lecieć miały dwa nasze spektakle: "Madame Curie" i "Sen nocy letniej" Bałtyckiego Teatru Tańca, jednak to przekroczyło możliwości finansowe IAM, więc pokażemy operę, która związana jest z naszą bohaterką narodową. Okazało się, że partnerom chińskim Maria Skłodowska-Curie jest znana, bo spektakl naszej opery wybrany został spośród rekomendowanych przez Instytut Adama Mickiewicza - mówi Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej.

To ostatni zagraniczny wyjazd Opery Bałtyckiej w tym roku (w maju spektakl Bałtyckiego Teatru Tańca "Sen nocy letniej" gościł w Turcji na Istanbul International Theatre Festival). W przyszłym roku "Ubu rex" Krzysztofa Pendereckiego pokazany zostanie najprawdopodobniej w dwóch niemieckich miastach.

Nieco bliżej niż Opera Bałtycka, bo do Tajlandii, leci zespół Teatru Miniatura. W stolicy tego kraju - Bangkoku - Miniatura pokaże spektakl "Brzydkie kaczątko" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Spektakl jedzie tam na zaproszenie jednego z największych festiwali teatrów lalkowych na świecie - Harmony World Puppet Carnival 2014, który odbędzie się od 1 do 10 listopada.

- Bardzo się cieszymy, że organizatorzy Harmony World Puppet Carnival zaprosili nas na tak prestiżowy festiwal. Zagramy raz lub dwa razy na imprezie, w której pokazanych zostanie ponad 100 spektakli z 80 różnych krajów. Mamy przy okazji tego wyjazdu, który traktujemy jak przygodę, możliwość obejrzenia tego, co się dzieje w teatrze lalkowym na całym świecie. Skalę tego festiwalu znam, bo z Teatrem Wiczy miałem okazję gościć na nim w Dżakarcie w Indonezji - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatry Miniatura w Gdańsku.

World Puppet Carnival odbywa się w różnych krajach azjatyckich, w ostatnich latach były to Kazachstan, Bangladesz, Indonezja. Jest to wielki przegląd teatrów z całego świata - w tym roku będzie to 115 spektakli z 80 krajów. Spektakle ocenia międzynarodowe jury, które przyznaje nagrody w wielu kategoriach, m.in. dla najlepszego spektaklu festiwalu, najlepszej animacji lalkowej, najlepszego reżysera, najlepszych projektów lalkowych, najlepszego aktora i aktorki etc.

"Brzydkie kaczątko" Teatru Miniatura jest przedstawieniem dla dzieci od 5 lat. Klasyczna bajka Hansa Christiana Andersena staje się punktem wyjścia do opowiedzenia o odmienności, tolerancji i poszukiwaniu własnej tożsamości, tworzonego za pomocą formy przypominającej powstawanie na oczach widzów filmu animowanego, inspirowanego chińskim teatrem cieni.

Przypomnijmy, że we wrześniu Miniaturę czekają pokazy innego spektaklu - "Błękitna planeta" w Islandii. Spektakl pokazany zostanie pięć razy w dwóch miastach (Reykjavík i Akureyri) w dniach 18-21 września.

Łukasz Rudziński
Trojmiasto
30 lipca 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...