Telewizja Polska jesienią

Nowy sezon w TVP Kultura

Przeboje Franka Sinatry w nowych aranżacjach Krzysztofa Herdzina i w wykonaniu Jarka Wista oraz niedzielne spotkanie z twórcami i przyjaciółmi naszej stacji – oto, jak we wrześniu powitamy jesienną ramówkę TVP Kultura.

8 września – inauguracja jesiennej ramówki w TVP Kultura:

– od godz. 17.15 – Niedziela z TVP Kultura

– godz. 17.45 – koncert Swinging with Sinatra

Nowy sezon w TVP Kultura w tym roku otwieramy koncertem Swinging with Sinatra. W warszawskim teatrze Roma specjalnie dla naszych gości zagrają Jarek Wist i Krzysztof Herdzin. Koncert, który nagramy 4 września, wyemitujemy na naszej antenie 8 września o godz. 17.45 w ramach pasma Niedziela z TVP Kultura. Na koncercie spotkają się twórcy TVP Kultura i przyjaciele: wybitni artyści, aktorzy, dziennikarze, pisarze, animatorzy życia kulturalnego.  

- W tym roku postanowiliśmy zainaugurować sezon jesienny w rytmie swingu - wyjątkowym projektem piosenek Franka Sinatra w nowej odsłonie. Porywające interpretacje wokalne Jarka Wista oraz fantastyczna gra big-bandu Krzysztofa Herdzina wprowadzą naszych gości w dobry nastrój, który podtrzymywać będziemy jesienią proponując na naszej antenie programy, filmy, koncerty najwyższej jakości – przekonuje Robert Kamyk, Kierownik Redakcji Muzyki TVP Kultura.

8 września zapraszamy na pasmo Niedziela z … od godziny 17.15, którego bohaterką tym razem będzie sama TVP Kultura i jej jesienne propozycje programowe. O tym, co będzie można zobaczyć na naszej antenie, mówić będą nasi dziennikarze, artyści, krytycy oraz goście specjalni, m.in. Jarek Wist i Krzysztof Herdzin, Elżbieta Penderecka, Katarzyna Herman, Izabela Cywińska i Andrzej Fidyk.

-  Jesienią  będziemy kontynuować emisję programów, do których przywiązali się widzowie TVP Kultura. Zapraszamy na nowe odcinki „Hali odlotów”,  „Kulturanka”, „Tygodnika kulturalnego”   „Niedzieli z” w nowej odsłonie  z Agnieszką Szydłowską w roli prowadzącej oraz rozmowy, reportaże, dzięki którym nasz widz trzyma rękę na pulsie kultury – mówi Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura.

„Ksiądz Marek", reż. Krzysztof Nazar, emisja 17 września, godz. 20.20, TVP Kultura

„Święta wiedźma", reż. Henryk Baranowski, emisja 24 września, godz. 20.20, TVP Kultura

We wrześniowym wtorkowym paśmie z Teatrem Telewizji w TVP Kultura wspominamy zmarłych latem reżyserów: Krzysztofa Nazara i Henryka Baranowskiego.

Krzysztof Nazar zmarł 5 lipca 2013 r. W latach 1995-2000 był dyrektorem artystycznym gdańskiego Teatru Wybrzeże. W ostatnim czasie pracował głównie w teatrze operowym - Opera Nova, gdzie wystawił „Napój miłosny" Donizettiego i „Giocondę" Ponchiellego. Jego ostatnią realizacją była „Traviata" w Operze Krakowskiej w 2011 roku.W pamięci widzów pozostanie wybitnym twórcą teatru telewizji, gdzie zrealizował m.in. dramat Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek", którego finałowe sceny rozegrał w naturalistycznym pejzażu, podkreślając tym samym ludzki dramat bohaterów Słowackiego. Przedstawienie z 1997 roku, z doborową obsadą (m.in. Krzysztof Globisz, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka i Jan Frycz) zostanie wyemitowane w TVP Kultura 17 września o godz. 20.20.

Henryk Baranowski, reżyser, scenarzysta, scenograf i aktor, zmarł 27 lipca 2013 r.Był twórcą kontrowersyjnym - niepokornym, oryginalnym, operującym własnym językiem. Przez wiele lat związany był z Teatrem Śląski w Katowicach, gdzie proponował publiczności wielkie inscenizacje – m.in. cenione przez widzów interpretacje klasyki (wyreżyserował tu np. uwspółcześnionego „Króla Edypa" czy widowiskowego i kontrowersyjnego „Makbeta"). W TVP Kultura widzowie 24 września o godz. 20.20 będą mogli przypomnieć sobie „Świętą wiedźmę" w reżyserii Henryka Baranowskiego, adaptację powieści „Mojra" Christiana Skrzyposzka – polskiego pisarza, od 1969 roku mieszkającego w Niemczech Zachodnich, który przez blisko 20 lat zmagał się z ciężką chorobą. W wyniku operacji, którym musiał się poddać, doznał częściowego paraliżu i utraty mowy. Spektakl, w którym zagrali Jan Englert, Magdalena Cielecka oraz Ania Witkowska, to niemal bajkowa opowieść o spotkaniu mężczyzny, kobiety i dziecka, w której romans miesza się z horrorem, rzeczywistość zaś z czarami, zawiera w sobie przesłania, wobec których nie można zostać obojętnym. Jest to zarazem traktat o życiu i zdrowiu, zagładzie i ocaleniu, zbawczej i zabójczej sile miłości, o porządku i zniszczeniu świata, zwracaniu się ku Bogu i bezskutecznym nasłuchiwaniu Jego głosu.

Programy publicystyczne po wakacyjnej przerwie wracają na antenę  TVP Kultura. Nowością w ramówce wrześniowej będą premierowe Rozmowy o literaturze i nie tylko z pisarzami, zarejestrowane na Festiwalu Literacki Sopot, współtworzonym przez TVP Kultura.

Hala Odlotów:
Talk-show przybliżający widzom  problemy z pogranicza  kultury i innych dziedzin życia. Przy stole w Hali odlotów dyskutują osoby o odmiennych poglądach, z różnych środowisk, którzy w innych okolicznościach by się nie spotkali. Wśród gości przeważają kobiety, co wyróżnia program na tle innych propozycji publicystycznych. Nowoczesna, umowna scenografia wpisująca się w modny styl recyklingu  sprzyja mniej formalnym rozmowom i wyznacza nowe trendy w myśleniu o przestrzeni studia telewizyjnego. Premierowe wydanie - 19 września 2013 r., godz. 20.20. 
Emisje programu: premiery w czwartki o 20.20, powtórki nocą w czwartki i soboty, w niedziele o 14.30 i poniedziałki o 16.00.

Niedziela z...
Program emitowany od początku istnienia kanału w nowej odsłonie! Specjalne godzinne studio z nową oprawą scenograficzną, w ramach którego będziemy gościć naszych bohaterów. Pretekstem do spotkania będą najnowsze wydarzenia w ich twórczości: premiery filmowe, muzyczne, teatralne, książkowe. Ale będziemy też rozmawiać o tym, co w ich życiu jest niezwykłe, nieznane i co miało wpływ na sztukę, którą uprawiają. Gospodynią programu będzie Agnieszka Szydłowska, dziennikarka TVP Kultura i radiowej Trójki, a jej gośćmi jesienią będą m.in. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, Wiseław Myśliwski oraz Agnieszka Grochowska.

Premierowe wydania jesienne rozpoczynamy 8 września 2013 r. o godz. 17.15 specjalną Niedzielą z…., której bohaterką będzie sama TVP Kultura i jej jesienne propozycje programowe. O tym, co będzie można zobaczyć na naszej antenie mówić będą twórcy, kreatorzy życia artystycznego, krytycy oraz goście specjalni, m.in. Jarek Wist i Krzysztof Herdzin, których koncert piosenek Franka Sinatry „Singing with Sinatra” zarejestrowany w Teatrze Roma będzie miał swoją telewizyjną premierę właśnie tego dnia.
Emisja: niedziele, od godz. 17.15

Tygodnik Kulturalny
Michał Chaciński wraz z krytykami z różnych dziedzin (wśród nich m.in. Zdzisław Pietrasik, Jacek Merczyński, Justyna Sobolewska, Łukasz Maciejewski, Monika Małkowska, Agnieszka Szydłowska, Magda Sendecka, Robert Sankowski, Jacek Wakar, Magda Lankosz, Jakub Socha, Paweł Goźliński, Paulina Wilk, Bogusław Deptuła i Adam Gawęda) poleca bieżące wydarzenia kulturalne. W każdym wydaniu gość specjalny ze świata kultury. Na premierowe wydania zapraszamy od 20 września 2013 r.  
 
Emisje programu: piątki po godz. 22.00, powtórki w niedziele o 16.20 i we wtorki o 16.00.

Informacje Kuturalne:
Znany program, nowa formuła – to już  nie tylko przegląd wydarzeń, ale też odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę dzieje się w sektorze kultury. Magazyn informacyjny nie tylko dla słuchających i oglądających, ale także myślących. Różnorodność tematów w rozmaitych formach, obok newsów prezentujemy też m.in. mikroreportaże i wywiady. Nowością jesienną będą przeglądy prasy kulturalnej. Premierowe wydania – od 2 września 2013 r.
Premiery 3 x w tygodniu - poniedziałki, środy i piątki o 20.00, powtórki tego samego dnia wieczorem i następnego dnia do 16.00.

Rozmowy o Literaturze i nie tylko: Premierowe odcinki rozmów z autorami polskimi i zagranicznymi, zarejestrowane w trakcie drugiej edycji Festiwalu Literacki Sopot, współtworzonego przez TVP Kultura. W tym roku tematem przewodnim jest  literatura skandynawska, królująca obecnie na rynku książek kryminalnych i literatury dla dzieci. Wśród gości Rozmów o literaturze i nie tylko… znajdą się autorzy kryminałów, jak Zygmunt Miłoszewski, autor „Uwikłania”, „Ziaren prawdy” i ostatnio wydanej książki „Bezcenny” czy Yrsa Sigurdardottir– nazywana królową islandzkiego kryminału, autorka m.in. „Spójrz na mnie”, „Trzeci znak” czy „Weź moją duszę”. Zapraszamy także na rozmowy z Wiktorem Jerofiejewem, dobrze znanym polskiemu czytelnikowi z takich książek, jak „Dobry Stalin”, „Encyklopedia duszy rosyjskiej”, „Rosyjska piękność”, „Życie z idiotą”, „Rosyjska apokalipsa” oraz autorkami książek dla dzieci i młodzieży: Moni Nilsson (w Polsce ukazały się jej książki: „Tsatsiki i Mamuśka”, „Tsatsiki i miłość”, „Tsatsiki i Retzina”) i Åsą Lind (autorką „Piaskowego Wilka”, „Piaskowego Wilka i ćwiczeń z myślenia”, „Piaskowego Wilka i prawdziwych wymysłów”). Emisja premierowych odcinków od 7 września 2013 r.

Premiery w sobotę, godz. 10.00, powtórki soboty i środy, godz. 16.00 W swojej jesiennej odsłonie TVP Kultura nie zapomina o młodych widzach. Specjalnie dla nich we wrześniu Wieczorynka, premierowe odcinki programu Kulturanek oraz sobotnie pasmo Kino familijne.

Wieczorynka:
Od września 2013 r. Wieczorynka na antenie TVP Kultura! W paśmie zaprezentowane zostaną klasyczne bajki polskie: „Mały Pingwin Pik-Pok” - seria zrealizowana na podstawie książki Adama Bahdaja, „Marceli Szpak dziwi się światu”, według scenariusza Joanny Pollakówny „Bajki zza okna” Ryszarda Antoniszczaka oraz „Lis Leon”.
Emisja: poniedziałek-piątek, godz. 19.30

Kulturanek:
Program skierowany do młodego widza. Pokazuje nie tylko jak patrzeć i rozumieć sztukę współczesną, ale zachęca też do odkrywania form związanych ze sztuką w otaczającym świecie.  Uświadamia, że  przestrzeń muzealną można  „oswoić” i że wizyta w muzeum może być fascynującą przygodą. Program dostał nagrodę „Sybilla 2012” W konkursie o Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku. Premierowe odcinki od 7 września 2013 r.
Emisje premierowe: soboty o 11.00, powtórki w poniedziałek o 08.10

Kino Familijne
Sobotnie pasmo z filmami dla dzieci i młodzieży. Starannie wybrane, najlepsze polskie  
i międzynarodowe produkcje, wśród nich m.in. „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, „Dzieje mistrza Twardowskiego” Krzysztofa Gradowskiego, animowany i nominowany do Oscara „Kot w Paryżu” Jeana-Loupa Felicioli i Alaina Gagnola oraz „Lato Muminków” Marii L:inberg – premierowo na antenie TVP Kultura. Pasmo rusza 7 września 2013 r.
Emisja: soboty, godz. 11.40

(-)
Materiał TVP Kultura
28 sierpnia 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TVP Kultura
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...