Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Telewizyjna "Orkiestra" przedpremierowo

"Orkiestra" - reż. Jacek Głomb - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Telewizyjna wersja spektaklu Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba ze zdjęciami Arkadiusza Tomiaka jest gotowa do premiery, którą zaplanowano w TVP 2 na tegoroczną Barbórkę. W środę 20 listopada w warszawskim kinie Atlantic odbędzie się przedpremierowy pokaz tej produkcji.

Spektakl dla teatru telewizji jest koprodukcję legnickiego Teatru Modrzejewskiej i TVP Wrocław finansowaną w całości - podobnie jak wcześniejsza wersja sceniczna - przez KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, który po raz kolejny stanie za kamerą teatru telewizji reżyserowanego przez Jacka Głomba. Obaj twórcy spotkali się już bowiem na planie telewizyjnej realizacji sztuki Roberta Urbańskiego "Wschody i Zachody Miasta" (telewizyjna premiera w grudniu 2005 roku).

- Arek jest dziś uznanym operatorem, nagradzanym i rozchwytywanym. Wybór był zatem jasny i logiczny. Tym bardziej, że jest to najlepszy chyba w polskim kinie specjalista od realizmu magicznego, a w takiej estetyce chcemy opowiedzieć naszą historię -objaśnia reżyser "Orkiestry" Jacek Głomb.

Podobnie jak wersja sceniczna, również telewizyjna "Orkiestra" będzie balladową opowieścią o minionym półwieczu i ludziach - przybyszach z różnych stron kraju i świata - którzy, jako pionierzy, zjechali przed laty do miedziowego zagłębia. Bohaterami opowieści są członkowie górniczej orkiestry, która przez kilkadziesiąt lat grała zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów. W tle wybrzmiewają ważne, w tym przełomowe wydarzenia w historii Polski i regionu, ale także anegdoty, górnicze mity i przesądy.

Zdjęcia do tej telewizyjnej produkcji realizowano w kwietniu br. m.in. 610 metrów pod ziemią w realiach kopalni miedzi w Lubinie. - Jeszcze żadna wspólna produkcja TVP Wrocław i legnickiego Teatru Modrzejewskiej, a było ich już w naszej wspólnej historii już pięć, nie była tak ekstremalnym, ale jednocześnie fascynującym doświadczeniem. Jacek Głomb ma dobrą rękę do takich, pełnych mitów i legend, opowieści - twierdzi redaktor telewizyjnej wersji przedstawienia Jolanta Kowalska z TVP Wrocław.

Teatralna wersja spektaklu, którego premiera we wrześniu 2011 roku w cechowni kopalni miedzi w Lubinie otworzyła I Festiwal Teatru Nie-Złego w Legnicy, z powodzeniem grana była już wielokrotnie. Wystawiano ją zarówno w Zagłębiu Miedziowym (Lubin, Ścinawa, Polkowice, Głogów, Legnica, Bolesławiec), jak i na Górnym Śląsku (Bytom, Zabrze, Mysłowice, Katowice, Chorzów). "Orkiestrę" pokazywano zarówno w Warszawie, jak i na festiwalach w Lublinie i lubuskiej Kargowej. Na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (październik 2012) spektakl przyniósł regulaminową nagrodę jury za reżyserię Jackowi Głombowi, zaś jury młodych nagrodziło dwoje aktorów występujących w tym przedstawieniu (Ewa Galusińska i Paweł Palcat).

"Orkiestra" będzie ósmą telewizyjną realizacją w historii legnickiej sceny. Wcześniej były to: "Pasja", Ballada o Zakaczawiu", "Made in Poland", "Wschody i Zachody Miasta", "Kwiaty polskie", "Plac Wolności" oraz "III Furie".

Przedpremierowy pokaz spektaklu, z udziałem jego twórców i aktorów, organizuje TVP 2 w środę 20 listopada w warszawskim kinie Atlantic (ul. Chmielna 33) o godz. 13.00.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
13 listopada 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia