Tłumione tęsknoty

"Opowiadanie brazylijskie" - reż. Marcin Hycnar - Teatr Narodowy w Warszawie

Reżyser Marcin Hycnar spektaklem "Opowiadanie brazylijskie" udowadnia, że w teatrze najbardziej interesujące jest zderzenie człowieka z człowiekiem.

Nostalgiczny spektakl „"Opowiadanie brazylijskie" według prozy Iwaszkiewicza, wystawiony w Teatrze Narodowym pokazuje drogę, jaką zmierza młody reżyser, Marcin Hycnar. Najproœściej można by powiedzieć, że jest to droga pod prąd. Pod prąd formalnym eksperymentom, skandalizującym trendom, nowatorskim rozwiązaniom, które zdobywają aplauz krytyków, ale niekoniecznie cieszą widzów.

Hycnar w wywiadzie udzielonym przed premierą mówi skromnie: - Wydaje mi się, że uprawiam niemodny dziœś teatr mieszczański. Czyli? Teatr komunikatywny. I dodaje z poczuciem humoru, „nie ma chyba nic złego w tym, że widz nas rozumie. Myliłby się jednak ktoœ, kto w przekazie scenicznym Hycnara doszukiwałby się dosłownoœści. Przeciwnie. To teatr dla ludzi szukających podtekstów, niedopowiedzeń, tajemnicy, jaką kryje każdy człowiek. A zwłaszcza ten niespełniony, którego podœwiadome tęsknoty skrywane są głęboko i być może nigdy nie będą ujawnione.

I tu Hycnar nie bez powodu przyrównuje prozę Iwaszkiewicza do dramatów Czechowa. Na scenie gwar młodych głosów, szczekanie psa, odgłosy papugi, tupot małych małpek. Ale to, co najważniejsze, rozgrywa się w milczeniu. Małżeństwo Polaków z czworgiem dzieci od 20 lat przebywa w Ameryce Południowej, gdzie senior rodu realizuje kolejne kontrakty, budując linie kolejowe. Niedawno w Peru, dziśœ w Rio de Janeiro. Klara, nauczycielka angielskiego (Aleksandra Justa), lojalna żona, towarzyszy Henrykowi (Tomasz Sapryk), zapewniając mu stabilizację na obczyŸnie i skrycie marząc o powrocie do Polski. Dziewczynki przeżywają pierwsze zauroczenia miłosne, jedna z nich (Milena Suszyńska) angażuje się całkiem serio w związek ze starszym Brytyjczykiem (Jerzy Radziwiłowicz), jak się okazuje, porzuconym chwilowo przez żonę. Przyjaciel domu, holenderski malarz (Oskar Hamerski) kocha się skrycie w Klarze, ale wie, że nie opuœści borykająšcej się z chorobą żony (Edyta Olszówka).

W dusznym, brazylijskim powietrzu narastają tłumione namiętnośœci. Chwila bliskoœści, przypadkowy uœcisk niczego nie zmieni. To, co charakteryzuje tę teatralną narrację, to subtelnoœść przekazu. Marcin Hycnar nie jest więc gołosłowny, deklarując, że w teatrze najbardziej interesuje go zderzenie człowieka z człowiekiem. Myœślę, że tak jak każdego z nas. Dlatego spektakl w Teatrze Narodowym nie pozostawi nikogo obojętnym.

Hanna Karolak
Gość Niedzielny
17 kwietnia 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia