Trendy w młodym polskim teatrze

5. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

Sześć spektakli konkursowych i dwa towarzyszące, teatralne warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dyskusje publiczności z twórcami - tak będą wyglądały 5. Koszalińskie Konfrontacjach Młodych "m-teatr" 2014. Konfrontacje odbędą się w dniach od 11 do 15 czerwca.

"M-teatr" to festiwal adresowany do reżyserów, którzy nie mają w dorobku więcej niż 10 spektakli na profesjonalnych scenach. Impreza ma pokazywać najciekawsze zjawiska i trendy w młodym polskim teatrze. Jej organizatorem jest Bałtycki Teatr Dramatyczny (BTD) w Koszalinie.

Jak powiedział w środę ma konferencji prasowej dyrektor artystyczny imprezy i szef BTD Zdzisław Derebecki, przed pięciu laty "m-teatr" "zaczynano trochę chałupniczo, dzisiaj jest to poważny festiwal, najlepsze teatry w Polsce zabiegają o to, żeby ich przedstawienia były reprezentowane na Koszalińskich Konfrontacjach Młodych, co świadczy o tym, że festiwal zdobył uznanie".

W tegorocznym konkursie zaprezentują się: Teatr Ateneum im. Stanisława Jaracza z Warszawy ("Siła przyzwyczajenia", w reż. Magdaleny Miklasz), Teatr Dramatyczny im. Józefa Szaniawskiego z Wałbrzycha ("Wielcy Inni: Jezus, Gombrowicz, Osiecka", w reż. Jacka Kozłowskiego), Stowarzyszenie "Teatr Rawa" z Katowic ("Disco Pigs" w reż. Karoliny Maciejaszek), Teatr im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry ("Miedzianka" w reż. Łukasza Fijała), Teatr im. Wiliama Horzycy z Torunia ("Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" w reż. Cezarego Ibera) i Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie ("Plac Waszyngtona" w reż. Marty Kwiecień). Spektakle wybrano z kilkunastu zgłoszonych propozycji.

Na otwarciu festiwalu 11 czerwca widzowie obejrzą monodram Izy Kały "Kredyt zaufania" - spektakl wygrał w ub.r. 1. Koszalińskie Dni Monodramu - Debiuty.

Na gali finałowej 15 czerwca Teatr Dramatyczny z Warszawy przedstawi "Cudotwórcę" w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego z udziałem Adama Ferencego, Marty Król i Andrzeja Blumenfelda.

Konkursowe spektakle będzie oceniać jury w składzie: Dorota Ignatjew (reżyserka, wicedyrektor ds. artystycznych Teatru Zagłębie w Sosnowcu), Aneta Kyzioł (krytyk teatralny), Zenon Butkiewicz (dyr. departamentu narodowych instytucji kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Główną nagrodą festiwalu jest 7 tys. zł. dla najlepszego reżysera. Przyznana będą również II nagroda za reżyserię (2 tys. zł), nagrody publiczności dla najlepszej aktorki i aktora (po 2 tys. zł. każda) oraz nagroda dla najlepszego spektaklu (1 tys. zł).

Imprezie będą towarzyszyć warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz występy miejscowych zespołów gitarowych. Po wszystkich konkursowych spektaklach zaplanowano dyskusje publiczności z twórcami i aktorami.

Budżet tegorocznej imprezy, jak powiedział dyrektor BTD Zdzisław Derebecki, wynosi nieco ponad 200 tys. zł. Połowa tej kwoty to dotacja z MKiDN.

- Budżet jest nieco niższy od ubiegłorocznego, ale że ranga imprezy rośnie, więc wiele teatrów obniżało ceny spektakli, żeby tylko przyjechać do Koszalina - dodał Derebecki.

(-)
(PAP)
5 czerwca 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...