"Trzy siostry" Czechowa zagrają nam rockowo

"Trzy siostry" - Lubuski Teatr w Zielonej Górze

Będzie też muzyka metalowa, hip-hop... W najnowszym spektaklu Lubuskiego Teatru, w reżyserii Piotra Ratajczaka, z bohaterkami dramatu z 1901 r., przemierzymy cały XX wiek.

Po cóż ta podróż? Dlaczego reżyser, do spółki z dramaturgiem Janem Czaplińskim, jeszcze w akcie I i II sztuki Antoniego Czechowa trzymali się "kanonicznego tekstu", ale akty III i IV są już dopisane? 

Reżyser P. Ratajczak twierdzi, że szukali sposobu, aby spektakl uderzył dotkliwie i mocno. A chcą opowiedzieć o pewnej kategorii społecznej, która do dziś czeka na lepszy świat. Stąd próba analizy, co nam zostało z marzeń towarzyszących ludzkości przez cały XX wiek. Co się ziściło z marzeń o świecie bez wojen, bez chorób... Z marzeń o powszechnej szczęśliwości.

- Przy czym nie stawiamy diagnozy, a tylko próbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda kondycja człowieka, który "marzy o Moskwie" - mówi Piotr Ratajczak. I reżyser, i J. Czapliński zastrzegają, że pisząc Czechowa "od nowa", nie chcieli pisarza lekceważyć. Chodziło im tylko o wzmocnienie języka postaci (nie o wulgaryzmy chodzi), o obarczenie ich doświadczeniem XX wieku. Ale generalnie przy Czechowie pozostali.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak. Adaptacja tekstu i dramaturgia: Jan Czapliński. Scenografia: Matylda Kotlińska. Kostiumy: Grupa Mixer. Choreografia: Arkadiusz Buszko. Reżyseria światła: Jan Polivka.

Premiera "Trzech sióstr" na scenie Lubuskiego Teatru 27 marca o 19.00. Kolejne spektakle: 28 marca o 18.00, 31 marca o 18.00.

(hak)
Gazeta Lubuska
20 marca 2010
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia