TVP Kultura teatralnie w styczniu

Teatralnie w styczniu w TVP Kultura zapraszamy na wtorkowy mini przegląd przedstawień w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. Znajdą się wśród nich: klasyczny i jeden z najzabawniejszych Teatrów Senascji Kobra – „Alicja prowadzi śledztwo” z Ireną Kwiatkowską, Wiesławem Gołasem i Edwardem Dziewońskim w rolach głównych, „Las” z Zofią Jaroszewską, Janem Kobuszewskim, Januszem Gajosem i Boguszem Bilewskim oraz „Firma” z Ewą Wiśniewską i Leonardem Pietraszakiem.

8 STYCZNIA

Emisja 20.20

Teatr Telewizji – Kobra - Alicja prowadzi śledztwo, reż. Edward Dziewoński (1970)

Jeden z najzabawniejszych spektakli Teatru Sensacji Kobra. W biurze mecenasa Rocher (Igor Śmiałowski) dochodzi do tajemniczych zdarzeń. Rezolutna biuralistka Alicja Postic (Irena Kwiatkowska) zobaczyła mecenasa z nożem w plecach. Wezwany inspektor policji Grandin (Edward Dziewoński) stwierdza jednak, że trup... zniknął. Sprawa wcale się nie wyjaśni, gdy mecenas Rocher cały i zdrów pojawi się miejscu swej pracy. Ktoś bowiem w biurze jednak zginie. Podejrzenie padnie na wszystkich pracowników, m.in. na młodego Roberta de Charance (w tej roli Wiesław Gołas) oraz na Alicję, która nie tylko z powodu wrodzonej ciekawości będzie się starała zagadkę rozwiązać. Alicja w inspektorze Grandin rozpozna swą dawną miłość. Zabawne dialogi tych dwojga bohaterów, zaskakujące zwroty kryminalnej intrygi to główne zalety spektaklu Kobry z 1970 roku - "Alicja prowadzi śledztwo". Przedstawieniem rozpoczynamy styczniowymi mini przegląd spektakli w reżyserii Edwarda Dziewońskiego.

15 STYCZNIA

Emisja 20.20

Teatr Telewizji – Las, reż. Edward Dziewoński (1977)

Sztuka Aleksandra Ostrowskiego w znakomitej obsadzie (występują: Zofia Jaroszewska, Damian Damięcki, Jan Kobuszewski, Janusz Gajos, Edward Dziewoński, Jerzy Molga, Grażyna Barszczewska, Bogusz Bilewski, Andrzej Mrowiec, Halina Michalska). To kolejny spektakl w reżyserii Edwarda Dziewońskiego, który prezentujemy w ramach mini przeglądu twórczości tego aktora, reżysera i wieloletniego dyrektora Teatru Kwadrat.

Raisa Pawłowna, właścicielka podupadającego majątku ziemskiego, zmuszona jest odsprzedać część lasu nowobogackiemu Wosmibratowowi. Niespodziewanie po długich latach nieobecności, przybywa do Raisy jej bratanek Giennadij Niesczastliwcew w towarzystwie Arkadijewa Sczastliwcewa. Giennadij podaje się za emerytowanego oficera. Ta wizyta staje na przeszkodzie planom Raisy - zdobycia młodego męża, gimnazjalisty Bułanowa. Zmusza swoją wychowanicę Aksinie do udawania oficjalnej narzeczonej Bułanowa. Aksinia zakochana jest w Piotrze, synu Wosmibratowa, ale brak posagu stoi na przeszkodzie ich małżeństwu. Wkrótce okazuje się, że Gienadij jest biednym, wędrownym aktorem. To sprawia, że Raisa może zrealizować swoje matrymonialne plany. Aksinię, którą uważa za rywalkę, wyrzuca ze swojego domu. Pod pretekstem spowodowania skandalu Niesczastliwcew wyciąga od ciotki pieniądze. Kiedy Raisa odmawia wypłacenia Aksini posagu, Giennadij wspaniałomyślnie ofiarowuje jej swoje pieniądze. Przed wyjazdem mówi słowami schillerowskiego monologu, że nazwa komediantów przystaje raczej do Raisy Pawłownej, jej amanta i bogatych sąsiadów. Wszyscy mają „serca jak kamień". Zaś rzekomi komedianci, to prawdziwi artyści - szlachetni, wolni i uczciwi ludzie.

22 STYCZNIA

Emisja 20.20

Teatr Telewizji – Firma, reż. Edward Dziewoński (1999)

Sztuka Mariana Hemara z Ewą Wiśniewską i Leonardem Pietraszakiem w głównych rolach. Historia nieprzypadkowej znajomości znanej aktorki, przyjeżdżającej na gościnne występy i solidnego, acz bogatego i przystojnego kupca, właściciela znanej firmy z Poznania. różne środowiska, z których pochodzą, różne charaktery i temperamenty dwojga głównych bohaterów są źródłem porównań, zabawnych i trafnych spostrzeżeń autora, dotyczących nie tylko teatru i firmy handlowej. Przedstawienie będzie ostatnim z prezentowanych w styczniu dokonań reżyserskich Edwarda Dziewońskiego.

(-)
Materiał TVP Kultura
17 grudnia 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
TVP Kultura
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...