Tylko dla profesjonalistów

5. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

Sześć spektakli konkursowych i dwa przedstawienia towarzyszące zostaną pokazane na 5. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych "m-teatr" 2014. Impreza odbędzie się między 11 a 15 czerwca.

Konfrontacje "m-teatr" to konkurs adresowany do reżyserów, którzy mają nie więcej niż dziesięć realizacji na profesjonalnych scenach. Impreza zyskała spore uznanie w środowisku teatralnym i liczną publiczność.

Charakterystycznym elementem "m-teatru" są burzliwe nierzadko dyskusje widzów z twórcami konkursowych spektakli, odbywające się tuż po przedstawieniach. Organizatorem konfrontacji jest Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie.

W tegorocznym konkursie, jak poinformowała PAP Izabela Rogowska z koszalińskiego teatru, wystawionych zostanie sześć spektakli.

Gospodarz "m-teatru" pokaże przedpremierowy spektakl "Plac Waszyngtona" w reż. Marty Kwiecień. Będzie to przeniesiona we współczesne realia wersja XIX-wiecznego opowiadania Henry'ego Jamesa.

Warszawski Teatr Ateneum im. Stanisława Jaracza pokaże "Siłę przyzwyczajenia" Thomasa Bernhardta, zmarłego w 1989 r. austriackiego dramaturga, uważanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckojęzycznej.

Wyreżyserowany przez Magdalenę Miklasz spektakl to opowieść o cyrkowcach, których dyrektor, zapalony wiolonczelista, zmusza po pracy do ćwiczenia kwintetu smyczkowego Franciszka Schuberta.

Teatr Dramatyczny im. Józefa Szaniawskiego z Wałbrzycha wystawi stand-up Mirosławy Żak "Wielcy Inni: Jezus, Gombrowicz, Osiecka" autorstwa Jacka Kozłowskiego, który jest również reżyserem przedstawienia. W spektaklu tytułowi "Wielcy Inni" pokażą się z nieznanej szerokiej publiczności strony, przemawiając "własnym" głosem w kabaretowej konwencji.

Stowarzyszenie "Teatr Rawa" z Katowic zaprezentuje napisany w 1996 r. spektakl irlandzkiego dramaturga Endy Walsha "Disco Pigs" w reż. Karoliny Maciejaszek. Sztuka opowiada o niezwykłym związku pary buntowników, chłopaka i dziewczyny, którzy nie chcą dorosnąć. Sztuka w 2001 r. została przeniesiona na duży ekran przez Kirsten Sheridan.

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry wystawi "Miedziankę" (na zdjęciu) w reż. Łukasza Fijała. To sceniczna adaptacja reportażu Filipa Springera "Miedzianka. Historia znikania" opowiadająca o małym dolnośląskim miasteczku, po którym zostało tylko kilka domów z powodu rabunkowego eksploatacji złoża rudy uranu.

Teatr im. Wiliama Horzycy z Torunia zaprezentuje tragikomedię pióra Toma Stopparda "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" w reż. Cezarego Ibera. Tytułowe postacie to właściwie nic nieznaczący bohaterowie Szekspirowskiego "Hamleta", który w dramacie ich istnienie podsumował jednym zdaniem, informującym o tym, że nie żyją. W 1961 r. Stoppard opisał ich losy w scenicznym dramacie, w 1990 r. przeniósł je na duży ekran zdobywając za to "Złotego Lwa" na Weneckim Festiwalu Filmowym.

Poza konkursem na tegorocznym "m-teatrze" wystąpi Iza Kała z monodramem "Kredyt zaufania" i Teatr Dramatyczny miasta stołecznego Warszawy z "Cudotwórcą" Briana Ariela.

Spektakl Kały, utrzymany w konwencji kursu rozwoju osobistego otworzy koszalińską imprezę. "Cudotwórca", w którym m.in. gra Adam Ferency, zostanie pokazany na finałowej gali "m-teatru".

(-)
(PAP)
26 maja 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...