Notice: Undefined index: banner1 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 65  
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

W piątek start

6. Festiwal Nowego Teatru - 58. Rzeszowskie Spotkania Teatralne

"Ja i/czy wspólnota" to temat przewodni 6. Festiwalu Nowego Teatru, który jest jednocześnie 58. edycją Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. Impreza rozpocznie się w piątek i potrwa do 5 grudnia. W jej programie przewidziano około 20 wydarzeń artystycznych.

Jak zapowiedziała Monika Midura, sekretarz literacka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który jest organizatorem Spotkań, choć główną osią wydarzenia jest teatr, to w programie znajdą się także wystawy, panele dyskusyjne, promocja książki, koncert. W czasie imprezy publiczność będzie mogła zobaczyć też pierwsze realizacje projektów, które powstały dzięki nowej inicjatywie rzeszowskiego teatru, czyli Scenie Nowej Dramaturgii.

W Festiwalu wezmą udział artyści z całej Polski, w tym - po raz pierwszy w historii wydarzenia - również teatry niezależne.

Midura przypomniała, że celem Festiwalu Nowego Teatru, będącego nową formułą Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, czyli jednego z najstarszych tego typu wydarzeń w Polsce, jest przegląd spektakli dostosowanych do nowych czasów, "o wyrazistym profilu i formacie".

Głównym elementem Festiwalu jest prezentacja w nurcie głównym imprezy spektakli konkursowych. Zdaniem kuratora tego nurtu Tomasza Domagały nowy teatr obecnie poszukuje nowości w zakresie treści.

- (Staje się) medium poszerzającym debatę publiczną o propozycję rozwiązań, umożliwiających wyjście z klinczu, w którym jako wspólnota się znaleźliśmy. Jest to chyba naturalna droga sztuki wobec wyzwań, jakie stawia jej skomplikowana rzeczywistość. Dlatego właśnie program, który proponujemy, pozbawiony jest prawie w zupełności przedstawień eksperymentalnych w dziedzinie formy. Istotą nowości jest dziś bowiem nie poszukiwanie rozwiązań formalnych, lecz poszukiwanie prawdy - ocenił Domagała.

W tym roku konkursowych spektakli będzie siedem. Wszystkie miały premierę w 2018 lub 2019 roku.

Jako pierwszy wystąpi Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera w Warszawie, który przedstawi "Jak ocalić świat na małej scenie?" w reżyserii Pawła Łysaka.

W czasie kolejnych konkursowych wieczorów publiczność będzie miała okazję oglądać jeszcze artystów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie w przedstawieniu "Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna" w reż. Piotra Ratajczaka; Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi w spektaklu "Idioci", w reż. Marcina Wierzchowskiego; Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, którzy zaproszą na "Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający" w reż. Mikołaja Mikołajczyka.

Z kolei artyści z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie pokażą "Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną" w reż. Pawła Świątka, a gospodarz Festiwalu zaprosi widzów na "Mistrza i Małgorzatę" w reż. Cezarego Ibera.

Na zakończenie prezentacji konkursowych wystąpi Biennale Warszawa, który zaprezentuje "Staff only" w reż. Katarzyny Kalwat.

Po każdym ze spektakli konkursowych odbywać się będą spotkania z twórcami i aktorami.

Po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych kilkuosobowe jury dziennikarskie wybierze najlepszy spektakl, który otrzyma nagrodę główną. W tym roku po raz pierwszy będzie ona nosiła imię Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku teatrolog i współtwórczyni Festiwalu Nowego Teatru.

Swoją nagrodę przyzna też - w drodze głosowania - publiczność.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu pokazane zostaną także spektakle niezależne, wystawione w ramach nurtu OFF-Konteksty. W jednym z nich - "Wojna w niebie" w reż. Dominiki Feiglewicz, na scenie wystąpią m.in. aktorzy niesłyszący. Jest to spektakl mówiony i migany, który mogą obejrzeć zarówno słyszący jak i niesłyszący i niedosłyszący.

Z kolei absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu zaprezentują się w pozakonkursowym spektaklu "Jutro zawsze będzie jutro" w reż. Wojciecha Kościelniaka na podstawie songów Bertolda Brechta.

W czasie tegorocznego Festiwalu Nowego Teatru odbędą się też premiery przygotowane jako element nowej inicjatywy rzeszowskiego Teatru - Sceny Nowej Dramaturgii. Będą to trzy czytania performatywne, które powstały dzięki pracy par: autor i reżyser.

Podobnie do lat minionych, w programie Festiwalu znajdą się także wydarzenia towarzyszące, w tym panel dyskusyjny, którego tytuł: "Ja i/czy wspólnota", jest tematem przewodnim Spotkań. W debacie wezmą udział literaturoznawcy, teatrolodzy i filozofowie.

Przewidziano także promocję książki "Polska jest mitem. Nowe dramaty" i spotkanie z twórcami zbioru, a także wystawy: pokonkursową prac 16. Międzynarodowego Plakatu Teatralnego Konkurs Młodych Koszyce-Rzeszów 2019 oraz malarstwa Daniela Pieluchy.

Festiwal zakończy 5 grudnia gala finałowa połączona z wręczeniem nagród oraz koncert polsko-nigeryjskiej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów Ifi Ude.

Agnieszka Pipała
Kurier PAP
27 listopada 2019
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...