Weekendowe polecenia - Białystok

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok: 02 - 04 grudnia 2022

Pierwszy grudniowy weekend (2-4.12) przed nami. W białostockim Teatrze Dramatycznym premierowa „Inwazja" autorstwa Maliny Prześlugi, w Białostockim Teatrze Lalek warto obejrzeć spe
ktakl „Szewcy" w reż. Konrada Dworakowskiego.

„Inwazja" reż. Tamara Trunova – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
3 grudnia – godz. 19.00 (premiera, Uniwersyteckie Centrum Kultury)
4 grudnia – godz. 18.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

Dwie ukraińskie uchodźczynie znajdują tymczasowy dom w Polsce. Wygodne łóżka, osobiste półki w lodówce, lampka nocna – wszystko dla wygody i komfortu. Czujcie się jak u siebie w domu. Gdziekolwiek jesteśmy, czujemy się jak w domu, jak na wojnie. Wojna nie pozwala odejść, nie daje wytchnienia, odbiera złudzenia, spotyka na każdym progu jakiegokolwiek chwilowo pokojowego kraju. Wojna przypływa i odpływa, przekracza granice, progi, wysycha między palcami i kształtuje wszystkie marzenia o przyszłości w pulsujący pomnik czegoś, co już nigdy się nie powtórzy.

Stapiamy się w jedną całość – ponadnarodową i nadludzką. Zaczynamy dostrzegać współbrzmienie języków i podobieństwo twarzy. Wzniosłe „braterstwo" sprawdzamy prostymi czynami, ciszą, obecnością, akceptacją. Czasami znosimy więcej, niż możemy, a czasami nie możemy wytrzymać wcale. Czy miłość rządzi tym światem? A może raczej brak miłości?

„Kopciuszek" reż. Justyna Zar –Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
4 grudnia – godz. 13.00 (Kino Ton)

Dla Julii oraz jej ukochanego ojca najważniejszą wartością jest miłość, ale pewnego dnia, jedna decyzja wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami. Dom będący do tego momentu miejscem bezpieczeństwa i spokoju, zmienia się nagle nie do poznania. A wszystko to za sprawą czarnych charakterów – macochy oraz jej dwóch córek – które wydaje się, że są na dobrej drodze do zrealizowania swojego planu.

Dzięki scenografii i kostiumom widzowie przenoszą się do roku 1655. Aktorzy występujący w spektaklu tworzą prawdziwą magię i pomagają odkryć, co kryje się w ludzkim wnętrzu.

„Kopciuszek" to teatralna adaptacja baśni braci Grimm, która jest przeznaczona nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych, wszak jest to opowieść o miłości! A któż z nas nie lubi słuchać pięknych i wzruszających historii? (materiały TD)

„Jaś i Małgosia" reż. Jacek Malinowski – Białostocki Teatr Lalek
2 grudnia – godz. 9.00
3 grudnia – godz. 14.00, 16.00
4 grudnia – godz. 12.00, 14.00

Było sobie Rodzeństwo – Jaś i Małgosia. Kochali się bardzo! A jeszcze bardziej kochali się ze sobą kłócić. Kłócili się rano – i wieczorem. Kłócili się podczas śniadania – i podczas kolacji. Podczas wycieczek do Lasu – i podczas powrotu do Domu. I podczas tej jednej, najsłynniejszej wyprawy, gdy niosąc Drwalowi obiad do pracy natknęli się na pewną niezwykłą chatkę...
BTL zaprasza na zupełnie nową wersję klasycznej baśni Braci Grimm – przewrotną, pełną humoru opowieść o sile rodziny i o tym, że nie wszystko jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje... (materiały BTL)

„Szewcy" reż. Konrad Dworakowski – Białostocki Teatr Lalek
2 grudnia – godz. 19.00
3 grudnia – godz. 19.00
4 grudnia – godz. 18.00

To spektakl, który nie pozwala widzom ani na chwilę oddechu. I to nie tylko ze względu na bogaty, wręcz barokowy tekst Witkacego, ale również z powodu formy, jaką zyskało przedstawienie. Konrad Dworakowski proponuje bardzo intensywne widowisko, z wieloma odniesieniami do współczesności. Wydobywa też z Witkacego humor i groteskę, przypominając pełen neologizmów język oryginału. Mamy tu znakomitą obsadę (aktorzy BTL-u wcielają się w kilka ról), zaskakujące kostiumy (Marika Wojciechowska) i uderzającą muzykę prowadzącą widza przez kolejne odsłony sztuki (Piotr Klimek).

„West Side Story" rez. Jakub Szydłowski – Opera i Filharmonia Podlaska
3 grudnia – godz. 19.00
4 grudnia – godz. 18.00

Białostocka produkcja „West Side Story" to przygotowany z rozmachem, kipiący emocjami musical, który przynosi nie tylko rozrywkę, ale zostawia widzów z uniwersalnym przesłaniem. Widowiskowy spektakl ma wiele dramatycznych scen, zachwyca choreografią i nieśmiertelnymi kompozycjami.

Jeden z najważniejszych musicali w historii – „West Side Story" z muzyką Leonarda Bernsteina, scenariuszem Arthura Laurentsa i tekstami piosenek Stephena Sondheima – można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Jak zapowiadał reżyser, ta uwspółcześniona wersja „Romeo i Julii" to historia bez happy endu, ale kto z nas nie marzył o tym, żeby chociaż przez chwilę poczuć to, co główni bohaterowie?

Marcin Januszkiewicz – koncert „Perfect Lady Pank" – Nie Teatr
2 grudnia – godz. 20.00

Po entuzjastycznie przyjętym debiutanckim albumie "Osiecka po męsku" Marcin Januszkiewicz kontynuuje obrany kierunek wysoko postawionej artystycznej poprzeczki. „Koncert Perfect Lady Pank" to autorski wybór mniej lub bardziej znanych piosenek legendarnych zespołów Perfect i Lady Pank w zupełnie nieoczywistych aranżacjach. Te aranżacje, głos i charyzma Marcina po raz kolejny pokażą nam co znaczy własny punkt widzenia w muzyce.

Jak dzisiaj wygląda Polska opowiadana właśnie tymi tekstami? Jak bardzo odbiega od rzeczywistości lat 80-tych? Ile w nas prawdy a ile strachu przed prawdą? A ile gniewu, niezgody, ile rozczarowania i nadziei na łut szczęścia? I czy to szczęście zależy od tego jak sobie ten świat dokoła nas urządzamy, jak na niego patrzymy? Choćby dla próby odpowiedzi dla tych kilku pytań repertuar Perfectu i Lady Pank wart jest ponownego przewertowania.

Tymon Tymański One Man Show + Święci – Nie Teatr
3 grudnia – godz. 19.00
Tymon Tymański to osobna karta historii polskiej muzyki. Nie dziwi, że jego biografia nosi tytuł "ADHD". Od szkoły podstawowej jest liderem kolejnych formacji muzycznych, które inicjuje. Jest współtwórcą oryginalnego nurtu w muzyce, który nazywamy yassem, łączącego muzykę improwizowaną, jazz, punk, rock, nawet folk. Miłość, Kury, Tymon&The Transistors - każdy z tych kilku najważniejszych projektów Tymona zostawił znaczący ślad w słuchaczach, a spotkanie osobiste z Tymonem w formule One Man Show będzie równie niezapomniane, oryginalne, przewrotne, zabawne i na pewno bardzo alternatywne.

Występ Tymona będzie supportował białostocki zespół Święci. Grają równie alternatywnie, na pograniczu rocka, punku, nawet reggae, ale co najważniejsze, podobnie jak Tymon nie stronią od komentowania otaczającej nas rzeczywistości.

Świąteczny list – spektakl familijny – Nie Teatr
4 grudnia – godz. 11.30, 14.00, 16.00

Nie Teatr zaprasza wszystkich do lśniącego Świątecznego Miasteczka, gdzie podejrzymy, jak toczą się świąteczne przygotowania! Przed nami bajkowa, zimowa opowieść o rozmarzonej dziewczynce o imieniu Ludmiłka oraz niesfornym elfie, który został wybrany świątecznym listonoszem. Jak ważny jest dziś dla Świętego Mikołaja Świąteczny List? Jak go poprawnie napisać i gdzie zaadresować? Jaką ma moc i czego życzą sobie dzieci? I co się stanie, gdy jeden ważny list do Niego nie dotrze.... Gotowi na przygodę? Po spektaklu Teatru Bajaderka odbędzie się spotkanie z Mikołajem! Będą rozmowy, pamiątkowe zdjęcia, kolorowanki i wspaniale spędzony czas. (materiały Nie Teatru).

 

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
3 grudnia 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia