Weekendowe polecenia - Szczecin

Szczecin: 28-30 października 2022

"Edukacja seksualna" Teatru Współczesnego wraca z sukcesami po objazdach i festiwalach. W Gorzowie będzie można wrócić do historii Papuszy.

"Edukacja seksualna" - reż. Michał Buszewicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
28, 29 października, godz. 19.00, 30 października, godz. 18.00
„Edukacja seksualna" to diabelnie zabawna rzecz. Komizm spektaklu wynika z tego, że i widzowie, i wykonawcy są mimo wszystko bezradni. Czule przyglądamy się sobie nawzajem i razem stawiamy pierwsze kroki, kontemplując absurdalność świata, w którym żyjemy.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Pocałunek" - reż. Marek Pasieczny - Teatr Współczesny w Szczecinie
28 października, godz. 19.00, 29, 30 października, godz. 17.00
Pełna delikatnego humoru, poruszająca sztuka Gera Thijsa, jednego z najbardziej popularnych współczesnych autorów w Holandii. Dwoje nieznajomych spotyka się przypadkiem na górskim szlaku. Oboje są na życiowym rozdrożu. On, niegdyś obiecujący komik, dziś pracuje w parku rekreacyjnym w przebraniu misia, ona – poważna, dawniej lokalna piękność, teraz czeka na ważne wyniki badań. Czy tytułowy pocałunek może połączyć ich na zawsze?
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Kogut w rosole" - Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie (Scena na Łasztowni)
28 października, godz. 19.00, 29, 30 października, godz. 15.00
Sztuka Samuela Jokica jest komedią, która w lekki, niewymuszony sposób, bez grożącego palca mówi o egzystencjalnych problemach, z którymi konfrontowane są wszystkie współczesne społeczeństwa przemysłowe w Europie i na całym świecie.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

„Prywatna klinika" - reż. Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie Nowy Browar
29, 30 października, godz. 19.00
Perypetie Harriet, która życie dzieli między dwóch, nieświadomych nawzajem swojego istnienia, kochanków. Przypadek oraz niespodziewani goście burzą perfekcyjny plan schadzek. Czy Harriet uda się do końca utrzymać w tajemnicy kto jest kim (i kto jest z kim...)?
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Hrabina Marica" - reż. Jacek Papis - Opera na Zamku w Szczecinie
29 października, godz. 19.00, 30 października, godz. 18.00
W sobotę i niedzielę 29 i 30 października na scenę Opery na Zamku w Szczecinie opera „Così fan tutte" W.A. Mozarta. To wznowienie pierwszej inscenizacji w blisko 65-letniej historii szczecińskiego teatru muzycznego. W Operze na Zamku będzie egzotycznie i zmysłowo. W słońcu zakwitnie miłość i pełna humoru zabawa w qui pro quo, pokazana w oryginalny sposób – jak pocztówki z fantastycznych, niezapomnianych wakacji.
Materiały Opery na Zamku.

"My i krasnoludki" - reż. Magdalena Miklasz - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
28 października, godz. 10.00
Trwają żmudne próby do spektaklu „Sierotka Marysia i krasnoludki". Aktorzy mają już dość i szukają wymówek, żeby wymigać się od pracy, reżyserka rozpaczliwie szuka sposobów, żeby ich zmotywować. Wszechobecny marazm i nudę przełamują niespodziewani goście...
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Zuzu i Lulu" - reż. Katarzyna Majewska, Edyta Niewińska-Van der Moeren - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
29 października, godz. 15.00, 30 października, godz. 13.00
Urocza opowieść o dwóch lalkach, które bawią się, uczą i psocą wraz z dziećmi. Kilka prostych dźwięków może przenieść nas w zupełnie inny świat... Mała Iga uwielbia bawić się swoimi lalkami: Zuzu i Lulu. Nie wie jednak, że te dwie sympatyczne zabawki ożywają, gdy tylko spuści je z oka!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Tyran w pełni" - Aleks Joński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
28 października, godz. 19.00
Spektakl „Tyran w Pełni" powstał na motywach dramatu „Kaligula" Alberta Camusa. Został zrealizowany w nurcie teatru ożywionej formy. Używając różnego rodzaju lalek i obiektów do animacji, aktor zgłębia psychologię kilku wybranych bohaterów dramatu. Centralną postacią jest tytułowy Tyran i to jego rozważania o panowaniu, władzy i wolności stanowią oś dramaturgiczną spektaklu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Strach się bać" - Artur Romański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
30 października, godz. 11.00
Strach Na Wróble ma problem. Nie straszy wróbli. Ani kosów, ani srok, ani w ogóle żadnych ptaków. Przez to czuje się źle i nieswojo – chciałby być straszny zgodnie z przeznaczeniem, a nawet jeszcze straszniejszy: Strach Na Wróble marzy, by być Strachem Na Wszystko. Dlatego razem z przyjaciółką, odważną i zadziorną Kawką oraz z przypadkiem spotkanym Trzmielem (notorycznie mylonym z Bąkiem) wyruszają w podróż w poszukiwaniu strachu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Festiwal Euromusicdrama

27.10.2022 - Koncert Inauguracyjny - Sala Kameralna Filharmonii Szczecin
Koncert Argentyński na klarnet, fortepian, aktora i taśmę z towarzyszeniem orkiestry kameralnej
Teatr Kameralny
28.10.2022, godz. 20.00 - Sztuka teatralna poświęcona kompozytorowi polskiemu Mieczysławowi Wajnbergowi
29.10.2022 godz. 17.00 - Cykl Teatr Emocji Konferencja
29.10.2022 - Wieczór improwizacji z udziałem muzyków i aktorów
30.10.2022 - Koncert Młodych Talentów pod Okiem Mistrzów
27-29.10.2022 - Muzyka Użytkowa, jaka przyszłość? Warsztaty zaadresowane do studentów kompozycji pod kierunkiem
Olivier Penard

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
29 października, godz. 9:30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Ślimak" - reż. Laura Słabińska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
30 października, godz. 9:30
„Ślimak" to przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, ponieważ nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Światy Możliwe" - reż. Krzysztof Popiołek - Teatr Kana w Szczecinie
29 października, godz. 19:00, 30 października, godz. 17:00
Czwórka przedstawicieli gatunku ludzkiego podejmuje próbę uratowania świata. Stawka toczy się o wszystko, a miejscem akcji jest Planeta Ziemia, ten przedziwny escape room. Przygotujcie się na spotkanie ze sztuczną inteligencją i wiele podróży - nie tylko na tą w poszukiwaniu obcej cywilizacji w zimnej pustce kosmosu.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Saint-Saëns i Mahler " - dyr. Case Scaglione - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
28 października, godz. 19.00
W pierwszej części koncertu usłyszymy Koncert h-moll nr 3 op. 61 Camilla Saint-Saëns'a - chyba najbardziej znany spośród trzech koncertów skrzypcowych kompozytora Drugą część wieczoru wypełni fenomenalna Symfonia nr 4 Gustava Mahlera.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Sztuka" - reż. Jakub Ehrlich - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie (gościnnie Lubuski Teatr)
28, 29 października, godz. 19.00
W reżyserskim ujęciu Roberta Czechowskiego „Sztuka" jest wyśmienitą komedią o naturze stosunków międzyludzkich, przemijaniu, a także o groźbie nieuchronnej utraty ironii, która może być bronią w konfrontacji ze śmiercią.
Materiały BTD.

"Martwa natura" - reż. Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
30 października, godz. 19.00
Czworokąt: znany malarz, jego żona – niedoceniona malarka, ich służąca oraz chciwy marszand są zaplątani w morderczą sieć intryg. Morderczą w dosłownym sensie. Kto kogo chce w końcu zabić – nie wiadomo! Jedno jest pewne – pełna zwrotów akcji komedia okraszona mistrzowskimi „pojedynkami" aktorskimi utrzymuje w napięciu do ostatniej chwili...
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Samolub" - reż. Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
30 października, godz. 12.00
Przedstawienie na podstawie opowiadania Oskara Wilde'a to wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur. Mija czas, kończy się zima, a wokół ogrodu rodzi się wiosna. Jedynym miejscem, do którego wiosna nie chce przyjść, jest ogród. Trwa tam wieczna zima. Mijają kolejne pory roku a ogród wciąż jest zasypany śniegiem. Dopiero, gdy do ogrodu wracają małe dzieci, przedostając się przez dziurę w murze, Olbrzym dostaje szansę, aby odmrozić zarówno miejsce wokół siebie, jak i swoje serce.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Papusza znaczy lalka" - reż. Jacek Głomb - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
28 października, godz. 10.00, 17.00, 29 października, godz. 16.00
Papusza w spektaklu będzie symbolicznie zwielokrotniona, jej dzieje opowiada sześć aktorek (obok roli męskich), które będą metaforą kobiecej wspólnoty, ale także siły, jaką może uruchomić ambicja i upór, kiedy walczy się o swoje pragnienia. Życiorys Papuszy to doskonały przykład trudnej drogi po własne marzenia i cele, drogi pięknej duszy, która musi zmagać się z trudami narzuconymi przez swoją wspólnotę, czasem także ze światem przemocy i uzależnień.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

"Tajemniczy turban" - reż. Beata Chorążykiewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
30 października, godz. 12.00
Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejszego: dobroć, mądrość, uczynność. Sześćdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko. Barwne kostiumy, maski, zaczarowane dekoracje i nieustanna obecność dzieci w baśniowej krainie.
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
27 października 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia