Werdykt jury

"Iwona, księżniczka Burgunda" - reż. Cezary Tomaszewski - Teatr Ludowy w Krakowie - 2021-06-06

Jury podkreśla znaczenie Festiwalu Gombrowiczowskiego jako jednego z dwóch monograficznych festiwali teatralnych w Polsce, drugim jest festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Cieszymy się, że Radom na czas festiwalu staje się prawdziwym domem Gombrowicza, jego teatru, jego twórczości, czytanej pod różnymi szerokościami geograficznymi i przetłumaczonej na czterdzieści języków. Z nadzieją czekamy na kolejną edycję, która przypadnie za dwa lata, w sto dwudziestą rocznicę urodzin autora „Ślubu".

Jury XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego – Radom 2022 w składzie: Lena Frankiewicz, Bożena Sawicka, Łukasz Maciejewski, Tomasz Tyczyński, Jacek Wakar po obejrzeniu w dniach 8 - 15 października 2022 r. ośmiu spektakli konkursowych, na posiedzeniu końcowym w dniu 15 października 2022 r., postanowiło przyznać następujące nagrody:

- GRAND PRIX – w postaci „Kapelusza Gombrowicza" - rzeźby w wykonaniu Marzenny Olszewskiej-Bałki według pomysłu Małgorzaty Potockiej oraz 10 000 zł. dla najlepszego spektaklu Festiwalu dla przedstawienia „Iwona, księżniczka Burgunda" Teatru Ludowego w Krakowie, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

- Zespołowa nagroda aktorska w wysokości 6 000 zł dla Teatru Simul, Koniereni z Tokio z Japoni, w składzie: Yumi Akamatsu, Yuko Hazuki, Conan Amok, Teuyuki Nagamori, za oryginalność i konsekwencję formy i nieoczywiste spotkanie Gombrowicza z japońską kulturą.
Group award for... unic and consequent form and connection between Gombrowicz and Japan culture.

- Nagroda w wysokości 6 000 zł. dla Cezarego Tomaszewskiego za reżyserię spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda" Teatru Ludowego w Krakowie, za próbę przerwania spirali przemocy i stworzenie alternatywnego losu tytułowej bohaterki.

- Dwie równorzędne nagrody aktorskie w wysokości 5 000 zł. każda, dla:
Beaty Schimscheiner za kreację Iwony w przedstawieniu „Iwona, księżniczka Burgunda" Teatru Ludowego w Krakowie, za bunt Bohaterki wobec autora i tradycji wystawiania jego dramatu.
oraz
Tomasza Schimscheinera za kreację Gonzala w „Trans-Atlantico" Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, za podszyty ironią smutek i bezradność Gonzala.

- Nagroda w wysokości 5 000 zł. dla Michała Dracza za scenografię do spektaklu „Zbrodnia z premedytacją" Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, za stworzenie przestrzeni scenicznej budującej szczególny rodzaj napięcia między aktorami a widownią.

Wyróżnienie zespołowe w wysokości 4 000 zł. dla Teatru Culitos z Buenos Aires w Argentynie w składzie: Luján Bournot, Natalia De Elia, Lucrecia Aguirre, Milagros Plaza Diaz, za radość grania Gombrowicza w spektaklu „Ferdydurke". (Group distinction for....... the joy of performing „Ferdydurke" by Gombrowicz)

- Wyróżnienie w wysokości 3 000 zł. Dla Anny Pijanowskiej za rolę Izy w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda" Teatru Ludowego w Krakowie, akcentującej siostrzeństwo bohaterki z Iwoną i Ofelią.

- Wyróżnienie w wysokości 3 000 zł. dla Piotra Kondrata za rolę Lokaja w spektaklu „Zbrodnia z premedytacją" Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, która stała się spiritus movens Gombrowiczowskiego świata.

- Wyróżnienie w wysokości 3 000 zł. dla Mateusza Śmigasiewicza za muzykę w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda" Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, budującą minimalistyczny, pełen napięcia kontrapunkt wobec przedstawienia.

- Publiczność za najlepsze przedstawienie uznała „Trans – Atlantico" Teatru im. Ludwika Solskiego
w Tarnowie.

Radom, 15 października 2022r.

Anna Pietruszka
Materiał organizatora
15 października 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia