Wielkie smocze święto

13. Małopolska Parada Smoków 2013. Nowa Tradycja

Teatr Groteska zaprasza na wielkie smocze święto! Już po raz trzynasty, w ramach Święta Miasta Krakowa, kolorowy korowód smoków przemaszeruje ulicami Starego Miasta, a jego bohaterowie wezmą udział w Konkursie na Najpiękniejszego Smoka Parady! W zeszłorocznej Paradzie wzięło udział ponad 30 smoków animowanych przez prawie 1200 dzieci! W tym roku będzie nas jeszcze więcej!
Co zobaczymy tym razem?

Tematem przewodnim tegorocznej Parady jest kultura Małopolski – kontynuowana przez wieki tradycja, jak też nowe zwyczaje i zjawiska kultury małopolskich miast, wsi i miasteczek!

Nastąpi więc wielkie starcie Tradycji z nowoczesnością!

Jak będą wyglądały krakowskie obwarzanki za 100 lat? Z czego w przyszłości będą budowane lipnickie palmy wielkanocne? Jakie wzory będą pojawiać się na zalipiańskich domach? Czy skończy się sól w bocheńskiej kopalni i czy Parada Smoków będzie miała swoją setną edycję?

Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na te pytania i zastanawiać się, które elementy małopolskiej kultury przetrwają w niezmienionej formie, które ulegną próbie czasu, a które stworzą nową regionalną tradycję.

Zapraszamy na niezwykły weekend pełen smoczych atrakcji!

Smoczy weekend rozpocznie Smoczy Piknik Rodzinny pod Jogowieżą na Bulwarach Wiślanych, który potrwa cały weekend. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji: rodzinną grę terenową „Po Małopolsce ze smokiem Pomponem", wesołe miasteczko, V Przegląd Artystyczny „O Smocze Jajo", a także koncerty. Specjalnie dla fanów smoków wystąpią: Joanna Słowińska, Vladimirska, The Silver Owls, The White Camel, Pora Wiatru.

Ukoronowaniem pierwszego dnia smoczego święta będzie, zapierające dech w piersiach, Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki, zatańczą przy muzyce, sztucznych ogniach i laserach.

W niedzielę, przez Kraków przejdzie Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu. W barwnym korowodzie pełnym kolorowych smoków weźmie udział ponad 1000 dzieci. Spośród ponad 40 smoków wybierzemy Najpiękniejszego Smoka Parady 2013.

W ramach Projektu odbędzie się wiele wydarzeń kulturalno-artystycznych nie tylko na terenie Krakowa, ale również na terenie całego województwa małopolskiego. Wspólnie stworzyliśmy też Interaktywną Mapę Nowej Tradycji Małopolski.
Więcej na www.groteska.pl oraz www.paradasmokow.pl

PROGRAM 13. Małopolskiej Parady Smoków 2013. Nowa tradycja Kraków, 1-2 czerwca 2013 r.

• Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle
1 czerwca (sobota) godz. 22.00, Zakole Wisły pod Wawelem.
Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle typu światło-dźwięk łączy zapierające dech w piersiach efekty pirotechniczne, niezapomnianą muzykę, fantastyczną oprawę świetlną i laserową oraz gigantyczne kurtyny wodne. Jednak największą atrakcją Widowiska są ogromne latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory animowane przez aktorów Teatru Groteska.

W tym roku w Widowisku wezmą udział zupełnie nowe smoki, które zachwycą publiczność feerią kolorów i zaczarują Kraków, a także specjalny smok stworzony na podstawie zwycięskiej pracy w konkursie plastycznym „Moje miejsce za 100 lat" organizowanym przez Teatr Groteska!
• Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
2 czerwca (niedziela) g.12.00, ul. Grodzka – Rynek Główny.
W Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie rycerzy i księżniczek, dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy oni stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżających na tę okazję turystów.

Rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Smoka – ok. godz. 14.00.
• Smoczy Piknik Rodzinny pod Jogowieżą
1-2 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie.
1 czerwca (sobota), godz. 10:00 - 22:00
2 czerwca (niedziela), godz. 10:00 - 19:00
Na odwiedzających Piknik czekać będzie ciekawie skonstruowany program: konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. V Przegląd Artystyczny O Smocze Jajo, rodzinna gra terenowa „Po Małopolsce ze smokiem Pomponem", a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpią liczne zespoły taneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku będzie można zobaczyć także profesjonalnych wykonawców. W tym roku na scenie wystąpią:
Pora Wiatru – 1 czerwca, godz. 17:20
Vladimirska – 1 czerwca, godz. 18:30
Joanna Słowińska – 1 czerwca, godz. 20:00
The Silver Owl – 2 czerwca, godz. 16:45
The White Camel – 2 czerwca, godz. 18:00

Szczegółowe informacje: www.groteska.pl; www.paradasmokow.pl

Rodzinna gra terenowa „Po Małopolsce ze smokiem Pomponem"
1-2 czerwca, teren Smoczego Pikniku pod Jogowieżą
Czy znasz małopolskie legendy? Czy potrafisz powiązać najbardziej znane małopolskie zwyczaje z konkretnymi miastami z terenu województwa? Czy wiesz jak wygląda Lajkonik, w jaki sposób wydobywa się sól, jak zatańczyć zbójnickiego? Czy możesz powiedzieć, że jesteś prawdziwym Małopolaninem?

Sprawdź się i weź udział w grze terenowej „Po Małopolsce ze smokiem Pomponem"!

Rodzinna gra terenowa odbędzie się 1 i 2 czerwca 2013 na terenie Wawelu oraz Bulwaru Czerwieńskiego. Uczestnicy dostaną specjalne mapki w punkcie informacyjnym Teatru Groteska, dzięki którym będą mogli sprawnie zlokalizować kolejne punkty z zadaniami. Gracze będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące obyczajów i kultury Małopolski rozwiązując 12 zadań podzielonych na trzy etapy sprawdzające Duszę, Siłę i Rozum prawdziwego Małopolanina. Zabawa nie jest grą fabularną, więc każdy uczestnik sam może decydować, od którego etapu chce rozpocząć swe zmagania.
Teatr Groteska i wydawnictwo Znak oraz smok Pompon zaprasza wszystkich chętnych od lat 3 do 103 do wspólnej, rodzinnej zabawy!

Szukajcie namiotu informacyjnego Groteski na Smoczym Pikniku Rodzinnym!
Parada Smoków w całej Małopolsce!
W tym roku kolorowa Parada Smoków Teatru Groteska pojawi się nie tylko w Krakowie, ale także w wybranych miastach Małopolski!

15 czerwca 2013 Szczawnica Zdrój
20 lipca 2013 Krynica Zdrój
21 lipca 2013 Wadowice
27 lipca 2013 Bukowina Tatrzańska
28 lipca 2013 Rabka-Zdrój

Projekt 13. Małopolska Parada Smoków 2013. Nowa tradycja jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Natalia Mączyńska
Materiał Teatru
29 maja 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia