Wręczono Nagrody im. Norwida 2015

"Dowód na istnienie drugiego" - reż. Maciej Wojtyszko - Teatr Narodowy w Warszawie

Poeta Bohdan Zadura, reżyser Maciej Wojtyszko, plastyk Paweł Nowak i twórca Festiwalu "Chopin i Jego Europa" Stanisław Leszczyński odebrali na wtorkowej gali w Warszawie Nagrody im. Cypriana Norwida. Nagrodę za "Dzieło życia" otrzymał malarz i rysownik Stefan Gierowski.

Gala wręczenia nagród, przyznawanych przez samorząd województwa mazowieckiego, odbyła się na Zamku Królewskim.

- Po raz czternasty spotykamy się tutaj, aby uhonorować twórców w tych czterech ważnych dziedzinach działalności artystycznej oraz wręczyć nagrodę za "Dzieło życia". Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida ma za zadanie, i czyni to bardzo konsekwentnie, przede wszystkim zwrócić uwagę na naszych mazowieckich artystów, którzy tworzą ogromną, rozpoznawalną także poza granicami wartość - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

W kategorii "literatura" nagrodzono Bohdana Zadurę za tom poetycki "Kropka nad i". Wśród nominowanych byli także Marek Ławrynowicz za powieść "Patriotów 41" i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za zbiór wierszy "Kochanka Norwida".

W kategorii "muzyka" zwyciężył Stanisław Leszczyński za autorski projekt Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i Jego Europa".

Nominowano również Violettę Łabanow-Jastrząb za akcję "Labirynt", której ogólnopolska część, czyli "Minutowa Piosenka Klasowa", stała się istotnym elementem integracji środowisk nauczycieli, dzieci i rodziców wokół muzyki i muzykowania w szkołach w całej Polsce. W gronie nominowanych znalazł się też Janusz Prusinowski za "twórcze przywracanie ludowej tradycji muzykowania, tańca i śpiewu poprzez koncerty, festiwale i warsztaty dla dorosłych i dzieci w Roku Kolberga 2014".

W kategorii "teatr" nagrodzono Macieja Wojtyszko za autorstwo i reżyserię dramatu "Dowód na istnienie drugiego", który został wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wśród nominowanych znaleźli się także Irena Jun - za przygotowanie i reżyserię spektaklu "Oniegin" w Teatrze Studio w Warszawie oraz Michał Walczak i Max Łubieński za kabaret "Pożar w Burdelu".

W kategorii "plastyka" zwyciężył Paweł Nowak za dwie wystawy indywidualne: "Transfusion" w Galerii Promocyjnej w Warszawie oraz "...Tętno...083bbm" - zbiór prac 2008-2014, który można było oglądać w Nieformalnej Galerii Studio w Warszawie.

Nominowano również Edwarda Dwurnika za obrazy pt. "Warszawa" oraz Bogusława Lustyka, który dla uczczenia 75. rocznicy powstania warszawskiego wykonał instalację na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie - "dziś idę walczyć Mamo".

Nominowani do nagrody we wszystkich kategoriach otrzymali pamiątkowe medale.

Awangardowy malarz i rysownik Stefan Gierowski został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida "Dzieło życia" za całokształt pracy artystycznej. W imieniu artysty wyróżnienie odebrały żona i córka.

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida ustanowiono w 2001 r. Przyznawana jest artystom tworzącym na Mazowszu za wybitne dzieło bądź kreację (powstałe w danym roku kalendarzowym) w czterech kategoriach: muzyka, literatura, sztuki plastyczne i teatr. W 2005 r. została ustanowiona dodatkowa nagroda "Dzieło życia" wręczana za całokształt twórczości. Kandydatów do nagrody zgłaszają oddziały ogólnopolskich związków twórczych, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające w woj. mazowieckim, a także twórcy indywidualni.

Celem i ideą Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu. Laureaci nagrody otrzymali okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tys. zł, a w przypadku nagrody "Dzieło życia" - 25 tys. zł.

Wśród poprzednich laureatów wyróżnienia znaleźli się m.in. ludzie teatru - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Grzegorzewski, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Mirosław Bałka, Jacek Sempoliński oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą "Dzieło życia" uhonorowani zostali m.in. Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki i Jerzy Maksymiuk.

(-)
Materiał Teatru
24 września 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia