Wrzesień w Teatrze Dzieci Zagłębia

Spektakle oraz Metropolitalnej Nocy Teatrów

Po wakacyjnej przerwie Teatr Dzieci Zagłębia przygotowuje się do rozpoczęcia nowego sezonu 2013-2014. W tym miesiącu, oprócz sobotnich spektakli dla dzieci zachęcamy wszystkich miłośników sztuki teatru do udziału w Metropolitalnej Nocy Teatrów, która odbędzie się 28 września.

Zapraszamy także młodzież i dorosłych na najnowszy spektakl SIT-u: "Mroczna gra albo historie dla chłopców" w przeddzień MNT - 27 września. Lubiącym dobrą zabawę polecam spektakl "Dieta cud. Komedia odchudzająca" - zagości on na deskach TDZ w piątek 20 września.

Teatr, ze zdwojoną dawką energii naładowawszy akumulatory podczas letnich miesięcy, rusza do pracy pełną parą. Warto jednak przypomnieć, że w trakcie wakacji teatr przeszedł lekki lifting - wyremontowane zostało zaplecze teatru, zmodernizowano sprzęt oświetleniowo-nagłaśniający, założono monitoring. Wszystko po to, aby usprawnić funkcjonowanie tego miejsca i aby nasi widzowie czuli się coraz bardziej komfortowo odwiedzając będziński teatr. Co więcej, dzięki zakupowi nowego oświetlenia i elementów nagłaśniających, wizualno-brzmieniowa strona spektakli Teatru Dzieci Zgłębia będzie jeszcze bardziej atrakcyjniejsza niż dotychczas. Modernizacja została przeprowadzona dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do prac nad nowymi spektaklami przystępujemy więc z jeszcze większą pasją. A będzie nad czym pracować, albowiem jeszcze w tym roku w Teatrze odbędą się aż dwie premiery. Pierwsza z nich - dedykowana dzieciom przedszkolnym - pt. "Pstryk! I wszystko jasne" na BABY SCENIE już w 26 października, druga pt. "Wilki i koźlęta" dla nieco starszych dzieci - 16 listopada. Próby do obu spektakli już ruszyły. Obydwie premiery nie odbyłyby się gdyby nie wsparcie finansowe naszych darczyńców. Wyłącznym sponsorem spektaklu pod roboczym tytułem "Pstryk! I wszystko jasne..! Byczek Tauronek uczy jak bezpiecznie obchodzić się z prądem" jest TAURON POLSKA ENERGIA. Przedstawienie powstaje w ramach akcji "Bezpiecznie z prądem", dzięki której dzieci poprzez zabawę poznają tajniki działa lania prądu i bezpiecznego obchodzenia się z nim. Ostatni w roku nowy spektakl repertuarze "Wilki i Koźlęta" powstanie dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i firmy PROVIDENT, która sponsoruje spektakl w ramach akcji "Akademia rodzinnych finansów". Będzie to swobodna adaptacja powszechnie znanej bajki, w której wilk - u nas będzie to nie jeden kilka wilków - nagabuje pozostawione bez opieki koźlęta. Spektakl będzie łączył cechy widowiska familijnego z elementami edukacyjnymi.

We wrześniowym repertuarze Teatru Dzieci Zagłębia znajdą się spektakle dla dzieci, zarówno dla najnajów jak i tych starszych. Pokażemy m.in. "Brzydkie kaczątko" czy uwielbianą przez przedszkolaki "Bajkę o Stworku Bez Kolorku". Zapraszamy całe rodziny w każdą sobotę miesiąca.

Na widzów dorosłych czekają dwa tytuły: jesienna premiera spektaklu naszej Sceny dla Dorosłych pt. "Mroczna gra albo historie dla chłopców" w reżyserii Henryka Adamka oraz gościnny występ spektaklu impresaryjnego z gwiazdorską obsadą pt. "Dieta cud - komedia odchudzająca". Ze względu na ogromne zainteresowanie spektakl zostanie pokazany 20 września dwukrotnie: o godz. 17.00 i 20.00.

"Mroczna gra albo historie dla chłopców" - z powodzeniem była prezentowana dwukrotnie podczas 2. Edycji Lata w Malarni - zorganizowanego przez Teatr Śląski w Katowicach wakacyjnego przeglądu najciekawszych inicjatyw teatralnych z całej Polski. Spektakl został przyjęty z wielkim zainteresowaniem - na każdej prezentacji widownia wypełniona była po brzegi! Będzie zatem okazja, aby obejrzeć go w TDZ i to w nowej obsadzie: w rolę głównego bohatera, Nicka wciela się Mateusz Znaniecki, utalentowany młody aktor, współpracujący z kilkoma scenami w kraju (Katowice, Warszawa, Bielsko-Biała, teraz Będzin), zdobywca tegorocznej Złotej Maski za rolę Mozarta w spektaklu "Amadeus" Teatru Polskiego z Bielska-Białej. Będzińska "Mroczna gra" to przedstawienie dla widzów od lat 16. Jej bohater zabiera nas w podróż do swej mrocznej przeszłości. Zaczyna snuć opowieść o tym, jak podejmuje ryzykowną grę w cyberprzestrzeni. Jego narzędziem jest Internet, odbiorcą - nieświadomy niczego użytkownik Adam. Wyjątkowość tego miejsca, szczególne zasady w nim panujące, a nade wszystko anonimowość i bezkarność, ułatwiają bohaterowi manipulowanie naiwnym Adamem. Nick staje się kimś rodzaju demiurga, kreatora zdarzeń, które ze świata wirtualnego przenikają do prawdziwej rzeczywistości. Wszystkich, którzy jeszcze wiedzieli spektaklu zapraszamy 27 września na godzinę 18.00. Zachętą niech będą słowa recenzji: "Od początku do końca udaje się utrzymać psychodeliczny, transowy klimat, w którym rozgrywają się poszczególne epizody. Pozwolę sobie w imieniu własnym oraz osób, którym kondycja teatru szczególnie leży na sercu, złożyć wyrazy uznania dyrektorowi Dariuszowi Wiktorowiczowi, za to, że dał zielone światło dla powstania jednego z bardziej interesujących teatralnych artefaktów, z jakim można się spotkać aktualnie na naszych scenach. Wystawienie "Mrocznej gry" w Będzinie tak nietypowego i pozytywnie kontrowersyjnego spektaklu w warunkach stale rosnącej artystycznej zachowawczości wymagało zarówno otwartego umysłu, jak i wrażliwości na oczekiwania młodego, wykształconego widza" (Monika Wycykał, Dziennik Teatralny).

W ostatnią sobotę września w naszym Teatrze odbędzie się - podobnie jak w całym województwie - 4. edycja Metropolitalnej Nocy Teatrów. Tego szczególnego dnia, a właściwie wieczoru zapraszamy do Teatru Dzieci Zagłębia na spektakl dla dzieci, pokaz technik animacji lalek (tuż po spektaklu) i zwiedzanie teatralnych kulis (o godz. 18.00 i 18.30). Dla młodzieży przygotowaliśmy ofertę specjalną: warsztaty aktorskie "Zmierz się z mroczną grą" (godz. 19.00-22.00), inspirowane spektaklem "Mroczna gra albo historie dla chłopców" prowadzone przez reżysera spektaklu Henryka Adamka, dyrektora TDZ Dariusza Wiktorowicza oraz aktorów występujących w spektaklu. Na warsztaty wstęp bezpłatny dla widzów spektaklu "Mroczna gra..." z dnia 27 września za okazaniem biletu. Zachęcamy zatem do udziału zarówno w spektaklu jak i warsztatach!

REPEERTUAR:

20 września, piątek

godz. 17.00 i 20.00 - gościnny spektakl impresaryjny "Dieta cud - komedia odchudzająca"

21 września, sobota

godz. 11.00 - "Bajka o Stworku bez Kolorku"

godz. 16.00 - "W dolinie Muminków"

27 września, piątek PROLOG 4. METRPOPOLITALNEJ NOCY TEATRÓW

godz. 18.00 - "Mroczna gra albo historie dla chłopców"* UWAGA! Spektakl od lat 16. Z biletem z tego spektakl wstęp bezpłatny na warsztaty teatralne, które odbędą się dzień później, 28 września w ramach Metropolitalnej Nocy Teatrów

28 września, sobota

4. METRPOPOLITALNA NOC TEATRÓW

godz. 16.00 - spektakl dla dzieci "Kot w butach"

godz. 17.30 - pokaz technik animacyjnych (duża scena)

godz. 18.00 i 18.30 - Zwiedzanie pracowni teatralnych, lekcja teatralna (zbiórka na głównym foyer przy kasie)

godz. 19.00-22.00 - "Zmierz się z Mroczną grą" (duża scena) - warsztaty aktorskie dla młodzieży i dorosłych inspirowane spektaklem "Mroczna gra albo historie dla chłopców" prowadzone przez reżysera spektaklu Henryka Adamka, dyrektora TDZ Dariusza Wiktorowicza oraz aktorów występujących w spektaklu. Na warsztaty wstęp bezpłatny dla widzów spektaklu "Mroczna gra..." z dnia 27 września za okazaniem biletu.

(-)
Materiał Teatru
18 września 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia