Wznowienie spektaklu

"Dzikie łabędzie" - reż: Krystyna Jakóbczyk - Teatr Miniatura w Gdańsku

W pierwszy weekend lutego Teatr Miniatura wznowił spektakl "Dzikie łabędzie" w reżyserii Krystyny Jakóbczyk, który miał premierę w listopadzie 2010 roku. To propozycja dla starszych dzieci, w wieku od 7 lat. Od premiery do ostatniego spektaklu w połowie maja zeszłego roku został pokazany ponad 50 razy.

To czarowne i tajemnicze, przesycone miłością, widowisko
z wyjątkowymi kreacjami aktorskimi. Polecam!
Romuald Wicza-Pokojski


Ta bajka z prawdziwego ducha Hansa Christiana Andersena jest jednym z najbardziej zachwycających pod względem artystycznym spektakli Miniatury. Wspaniałe maski i kostiumy czeskiego scenografa Pavla Hubički stwarzają niepowtarzalny klimat dla tej opowieści o walce pozornie słabej bohaterki Elzy w obronie zamienionych w łabędzie braci. Zło przybiera tu postać okrutnej królowej Mordeny, przebiegłego Hilmara i złośliwych czarownic, którzy próbują bez skrupułów zniszczyć rodzinę Elzy. Reżyserka spektaklu Krystyna Jakóbczyk sięgnęła po bajkę Andersena, żeby przypomnieć, że nawet ktoś z pozoru słaby jest w stanie walczyć i zwyciężać w walce ze złem współczesnego świata. I niezależnie od tego, jak mroczna i beznadziejna wydaje się sytuacja, warto tę walkę podjąć i nie tracić nadziei na zwycięstwo dobra.

Przedstawienie jest pełne teatralnej magii – tworzą ją przede wszystkim pięknie wykonane kostiumy i maski, ale też obrotowa, dynamiczna scenografia i ekspresyjna muzyka Piotra Salabera. „Dzikie łabędzie” pokazują też potencjał zespołu aktorskiego Miniatury, który świetnie sobie radzi, budując galerię charakterystycznych, wyrazistych postaci. Edyta Janusz-Ehrlich brawurowo wciela się w rolę Królowej Mordeny, a Hanna Miśkiewicz wykorzystuje swój komediowy talent jako duch Królowej Marii, matki Elzy. W nowej obsadzie jedną z głównych ról – króla Marka – gra ceniony aktor Teatru Miniatura Andrzej Żak. W roli doradcy króla, Godwina, Jacek Majok, a w roli czarownicy Parry Irena Markiewicz-Sawicka.

Najbliższe spektakle „Dzikich łabędzi” w nowej odsłonie od 11 do 19 lutego oraz od 13 do 18 marca (w weekend o 12.00, w tygodniu o 10.00).

Krystyna Jakóbczyk
Pisarka, autorka adaptacji, dramatów i scenariuszy, a przede wszystkim reżyser teatralny. Jest absolwentką Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. W latach 1981-1986 zajmowała się twórczością plastyczną, czego efektem było kilka indywidualnych wystaw lalek teatralnych. W 1994 r. ukończyła Wydział Reżyserii Teatru Lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku. Od tego czasu karierę zawodową wiąże głównie z teatrem, literaturą i filmem. Jej biografia twórcza obejmuje ponad trzydzieści sztuk teatralnych wyreżyserowanych w wielu polskich teatrach. Jej twórczość dramatopisarska to sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży (ok. dwudziestu sztuk) i dorosłych (dziesięć dramatów). Niektóre adaptacje i dramaty jej autorstwa zdobyły nagrody i wyróżnienia w ramach kolejnych edycji ogólnopolskiego konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Krystyna Jakóbczyk jest ponadto autorką scenariuszy filmów fabularnych, seriali telewizyjnych (w tym także animowanych), telenoweli oraz adaptacji filmowych, a także powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży: „Magiczna ruletka” (2004), „Metamorfeusz, czyli magiczny kasztan” (2006), „Opowieści wigilijne mojej Niani” (2006).

Pavel Hubička
Czeski scenograf od dawna współpracujący z polskimi teatrami i uważany za jednego z najciekawszych młodych scenografów. Współpracował z teatrami w Opolu, Białymstoku, Bielsku-Białej, Opolu, Katowicach i Warszawie. Do Polski trafił dzięki Petrovi Nosalkowi, reżyserowi z Ostravy, z którym współpracował od czasu wspólnych studiów. W Polsce zrealizowali razem „Bajkę o dobrym smoku” w Opolu. Potem szybko pojawiły się kolejne propozycje. W Czechach Hubička pracował głównie przy spektaklach dramatycznych, natomiast w Polsce realizuje pomysły dla teatrów lalek. Scenograf znany jest z podejmowania nietypowych wyzwań i eksperymentowania.

Bilety w cenie:
wtorek-piątek 15 zł, 12 zł (balkon), sobota-niedziela 17 zł, 15 zł (balkon) do nabycia w kasie Teatru Miniatura (wtorek-piątek: 9.00-15.00, sobota-niedziela: 2 godziny przed spektaklem).
Rezerwacja: tel. 58 341 94 83, organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl, od wtorku do piątku w godz. 10.00-15.00, czwartek w godz. 9.00-17.00
Więcej informacji: www.teatrminiatura.pl

(-)
Materiały Teatru
10 lutego 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia