Z bieguna do Szczecina

"Bałwanek ratuje świat " - reż. Dariusz Kamiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Mimo iż premiera nowego spektaklu Teatru Lalek "Pleciuga" odbyła się zaledwie w miniony piątek, już sprzedano bilety na 50 przedstawień grudniowych. Czyżby zatem widzowie właśnie pod koniec roku mieli tak ogromną potrzebę korzystania z tego, co dzieje się w instytucjach kultury?

Wspomniany spektakl to "Bałwanek ratuje świat" według scenariusza i w reżyserii Dariusza Kamieńskiego, z Martą Łągiewką w tytułowej roli. Jest to opowieść o Bałwanku, którego ulepili naukowcy ze stacji badawczej na biegunie północnym. Od nich właśnie ten śniegowy stworek dowiedział się, iż trzeba ratować świat. Bałwanek nie bardzo wie, co to znaczy, a jednak decyduje się na wielką wyprawę na drugi kraniec globu i trafia do... Szczecina. Świadczą o tym prezentacje multimedialne deptaku Bogusława, "Pleciugi" i szalik Pogoni. Właśnie w Szczecinie Bałwanek spotyka na swojej drodze różne postaci, którym trzeba pomóc: wyrzuconą na śmietnik lalkę, choinki, których nikt nie kupił (brawa dla aktorek za scenę przy śmietniku!) czy karpie duszące się w przysklepowym basenie. 

Premierowy spektakl podobał się dzieciom. Z uwagi na nieskomplikowaną fabułę jest to opowieść raczej dla przedszkolaków niż dzieci szkolnych. Jak w każdej inscenizacji D. Kamieńskiego widz może i tu liczyć na różne "smaczki", np. fragmenty znanych przebojów czy nietuzinkowe postaci - jak choćby mocno przerysowana (i słusznie) postać ekspedientki sklepu rybnego. Dużym plusem przedstawienia są projekcje multimedialne Simona Brethertona. dzięki którym Szczecin wydaje się piękniejszy, niż jest w rzeczywistości, i pełen świątecznej magii.

Monika Gapińska
Kurier Szczeciński
4 grudnia 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...