Notice: Undefined index: banner2 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 72  

Za przywiązanie do miasta

Wojciech Pszoniak honorowym obywatelem Gliwic

Wybitny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak został honorowym obywatelem Gliwic. Taką decyzję podjęli gliwiccy radni podczas czwartkowej sesji rady miasta.

W uzasadnieniu do uchwały nadającej Wojciechowi Pszoniakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gliwice, radni podkreślali, że w wywiadach prasowych, radiowych i telewizyjnych artysta wielokrotnie zaznaczał swoje przywiązanie do Gliwic, miasta, które jest "dla niego bardzo ważnym miejscem, gdzie ukształtował się jako człowiek, nauczył się dorosłego życia i rozpoczynał artystyczną drogę".

O szczególnym sentymencie do Gliwic, aktor wspominał również w filmie Krzysztofa Korwina Piotrowskiego pt. "Z Gliwic do Paryża - Wojciech Pszoniak". W tym fabularyzowanym dokumencie Pszoniak tłumaczył, że Gliwice i Paryż, to najważniejsze miasta jego życia.

Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. Trafił do Gliwic ze Lwowa w wieku 4 lat, skąd rodzina została po wojnie repatriowana. W trakcie premiery filmu, która odbyła się przed rokiem, podkreślał, że Gliwice to jedno z najważniejszych miejsc w jego życiu - rodzina zastępcza po utraconym Lwowie.

W 1968 roku ukończył PWST w Krakowie. Był aktorem teatrów Starego w Krakowie (1968-72), Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). Wystąpił w m.in. takich filmach jak "Wesele", "Ziemia obiecana", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza. Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. Wystąpił w ok. 100 filmach.

(-)
PAP
19 listopada 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia