Zbliżają się koszalińskie Konfrontacje

9. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

W trakcie 9 edycji Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-teatr" - których gospodarzem jest Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie - widzowie obejrzą siedem spektakli konkursowych oraz dwa przedstawienia towarzyszące. Początek festiwalu - 19 września.


- Podczas pięciu dni festiwalu będziemy mogli obejrzeć siedem spektakli konkursowych i dwa spektakle towarzyszące. Istotą festiwalu jest pokazanie młodej twórczości, reżyserów, którzy mają w swoim dorobku do 10 realizacji scenicznych, co oznacza, że spektakle konkursowe są spektaklami przede wszystkim poszukującymi - powiedział dramaturg BTD Tomasz Ogonowski.

Dodał, że spośród tych dziewięciu spektakli cztery są oparte na tekstach lub też scenariuszach gotowych. - Tak jest w przypadku "Natana Mędrca". (...) W zamyśle była to sztuka poświęcona pewnemu sporowi teologicznemu. Natomiast autorzy dzisiejsi wychwycili wątek ponadczasowy i zastanowili się, czy jest możliwy wielowyznaniowy świat.

Kolejnymi tego typu spektaklami, które pokazane zostaną na festiwalu, będą: "Zakonnice odchodzą po cichu" w reżyserii Darii Kopiec, "Rokcy Babloa" Jakuba Kasprzaka oraz "Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna" Piotra Ratajczaka. Ten ostatni nie bierze udziału w konkursie.

Pierwszy z nich, jak powiedział Ogonowski, oparty jest na "wstrząsającym" reportażu Marty Abramowicz o tym samym tytule. Drugi nawiązuje do kultowego filmu "Rocky", z tym że w spektaklu dominuje pytanie o cenę sławy i sukcesu. Trzeci natomiast jest inspirowany filmem Agnieszki Holland "Aktorzy prowincjonalni".

Pokazany zostanie także zanurzony w biblijnej starocerkiewnej estetyce spektakl "Tlen", opowiadający historię mordercy. Magdalena Drab wystąpi w jedynym konkursowym monogramie własnego autorstwa "Curko moja ogłoś to", stanowiącym swoisty dialog ze zmarłą w 2005 r. malarką Marią Wnęk.

Natomiast w spektaklu "Kibice" spotkają się przedstawiciele mniejszości żydowskiej z kibicami "Legii Warszawa". Zderzenie dwóch kultur, a nie wojna, nie konflikt ukraińsko-rosyjski to z kolei istota spektaklu "Krym".

- Festiwal będzie różnorodny. Tyle mogę tylko powiedzieć, ponieważ w tym roku z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w konkursie nie startuje żaden spektakl, pozwoliłem sobie oceniać inne spektakle - powiedział dyrektor BTD Zdzisław Derebecki, który zasiądzie w festiwalowym jury.

9. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr", zakończą się finałową galą 23 września. Do rozdania jest osiem nagród, w tym główna - dla najlepszego reżysera. Pokazane zostanie przedstawienie "Di, Viv i Rose" warszawskiego teatru Capitol z Joanną Brodzik, Daria Widawską i Małgorzatą Lipmann w rolach głównych.

Festiwal to również wydarzenia towarzyszące, w tym rozmowy niekontrolowane z twórcami z cyklu "m-gadudadu-teatr". Nowością będą warsztaty dla młodzieży, dla dzieci z rodzicami i dla nauczycieli - animatorów kultury.

Tegoroczny budżet KKM "m-teatr" wynosi 258 tys. zł. Ministerstwo kultury przyznało na to wydarzenie 120 tys. zł. 90 tys. zł to dotacja z budżetu miasta Koszalin, a pozostałe 48 tys. zł na festiwal wygospodarował BTD. Na spektakle konkursowe są jeszcze bilety do nabycia w cenie 18 zł.

Inga Domurat
Kurier PAP
14 września 2018
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...