Ziemia do przytulania

"Halo Ziemia!" - reż. Marta Łągiewka - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

"Hao Ziemia!", autorski spektakl Marty Łągiewki, aktorki Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, to opowieść dla najmłodszych, która w prostych i wzruszających słowach kieruje uwagę widzów na problemy, które w życiu pełnym problemów gdzieś nam umykają.

"Gdybym była bardzo, bardzo duża przytuliłabym Ziemię i powiedziała jej: "Halo Ziemia!" Jesteś piękna". Myślisz, że Ziemia jest szczęśliwa? Może czasami bywa smutna? Może tak naprawdę wcale nie chce być Ziemią i wolałaby być np. psem? Jedno jest pewne: Ziemia potrzebuje Twojego przytulenia". Między innymi takie słowa padają w spektaklu.

Marta Łągiewka już po raz kolejny zrealizowała autorski spektakl na scenie swojego macierzystego teatru, z którym jest związana od 15 lat. Tym razem zainspirowały ją własne dzieci, które podczas podróży samochodem przez Polskę zachwycały się pięknem naszej planety. Wtedy padły słowa, które dzisiaj można usłyszeć w spektaklu.

Marta Łągiewka rzetelnie przygotowywała się do spektaklu. Zorganizowała warsztaty online z dziećmi, które odpowiadały na różne pytania i podsuwały jej różne pomysły. Tak powstał spektakl piękny, ciepły, trafiający w emocje zarówno najmłodszej publiczności, jak i tej najstarszej.

Wszyscy się przyzwyczailiśmy, że żyjemy na ziemi i możemy tu robić, co nam się podoba. Możemy też ją niszczyć czy źle traktować. Wydaje nam się, że wszystko jest nam dane na zawsze, że ziemia nie cierpi, nie zmienia się, nie choruje, nie starzeje, że wszystko zniesie. Wszystkie nasze fanaberie. Spektakl pokazuje, że nie ma w życiu nic pewnego, co skutecznie pokazała pandemia koronawirusa, o którym też jest tu mowa.

W tym spektaklu ziemia ma ludzką twarz. I ludzkie uczucia. Dlatego tak nas porusza. Słyszymy proste słowa i stwierdzenia, i zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy jesteśmy w porządku wobec ziemi, a także wobec siebie.

To smutne, że to dzieci nam uświadamiają, że ziemię trzeba kochać. Uświadamiają nam, na jakiej pięknej planecie żyjemy. I nagle mamy ochotę tę planetę przytulić, tak jak dzieci.

W spektaklu pada niewiele słów, ale te, które padają, są ważne i trafione w punkt.

Marta Łągiewka do realizacji spektaklu zaangażowała lokalnych artystów. Za muzykę odpowiada Tomasz Licak, za scenografię Kaja Cykalewicz-Licak, a za choreografię Eliza Hołubowska. Stworzyli oni wspólnie z aktorką piękny wizualnie i dźwiękowo spektakl. Główna bohaterka unosi się w kosmosie, ma problemy z grawitacją, podobnie jak puszka z groszkiem, którą wyciąga z plecaka (jedna z zabawniejszych scen), zbliża się do słońca i do księżyca. Obserwuje ziemię z góry i wraca na nią patrząc na nią z zupełnie innej perspektywy. Zakochana i oczarowana. Marząca o przytuleniu jej. My też zaczynamy marzyć o tym, żeby przytulić ziemię. Kto wie, czy ktoś nie przytulił się do najbliższego drzewa po wyjściu z teatru?

To spektakl wart polecenia wszystkim. Szkoda, że w najbliższym czasie, z powodu zamknięcia teatrów, widzowie nie będą mogli go obejrzeć. Ale warto poczekać i wybrać się do teatru natychmiast, kiedy będzie to możliwe.

Spektakl powstał w ramach projektu "Teatralny Ty-Dzień Dziecka. Teatralna jesień dla dzieci."

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Olsztyn
11 listopada 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Marta Łągiewka
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...