„Burza" na jubileusz

Widowiskowa „Burza" na jubileusz Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. 15 aktorów, kaskaderskie akrobacje, uznany czeski reżyser i tekst mistrza Szekspira w nowoczesnym przekładzie – tak Teatr Jaracza zaakcentuje swoje 135 urodziny. „Burza" w reżyserii Ivana Krejčí premierowo już 4 listopada o 19.00.

Teatr im. Stefana Jaracza jest najstarszym łódzkim teatrem, spadkobiercą tradycji polskiej sceny w Łodzi. Zanim zyskał obecną nazwę znany był jako Teatr Polski, Teatr Miejski i powtórnie Polski. Burzliwa historia sceny sprawia, że od lat to miejsce wzbudza zainteresowanie badaczy i historyków teatru. Cieszy się uznaniem i popularnością wśród wiernej widowni, ale także twórców, którzy zabiegają o „jaraczowski epizod" w swoim dossier.

Z teatrem współpracowali między innymi: Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller, obecny patron – Stefan Jaracz, Ludwik Solski, Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Zofia Mrozowska, Lidia Zamkow czy Jadwiga Chojnacka. Pomimo upływu lat, Teatr Jaracza nie unika tematów trudnych, podejmuje próby eksperymentu i nadal może poszczycić się współpracą z wybitnymi twórcami.

– W roku jubileuszowym zaprosiłem do współpracy uznanych reżyserów z Polski i zagranicy, przed nami chociażby premiera „Nie-boskiej komedii" w reżyserii Anny Wieczur, za nami bardzo dobra premiera „Kartoteki" w reżyserii Norwega – Rolfa Alme. Realizację Szekspirowskiej „Burzy" powierzyłem natomiast wybitnemu czeskiemu reżyserowi Ivanowi Krejčí. – mówi Michał Chorosiński, dyrektor Teatru.

Pochodzący z Czech reżyser jest dyrektorem Teatru Kameralnego Arena w Ostrawie, który za jego kadencji od lat jest uznawany za najlepszy teatr. Krejčí na swoim koncie ma liczne realizacje operowe, ale także dramatyczne. Wielokrotnie realizował dzieła Szekspira, jednak „Burzę" w jego interpretacji widzowie zobaczą po raz pierwszy.

– „Burza" kojarzy się często z fikcją, z bajkową opowieścią, czymś na co patrzymy, ale nie musimy się z tym utożsamiać. Bardzo mi zależy aby, pozostając wiernym autorowi, ukazać ludzką naturę tego dzieła. Widzę w tym tekście namiętności, tęsknoty, walkę o władzę. Chcę, poprzez Szekspira, porozmawiać o kondycji ludzkiej, o tym jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom. – tłumaczy Ivan Krejčí, reżyser spektaklu.

Na scenie wystąpi 15 aktorów. W roli Prospera – Bogusław Suszka, Mirandę natomiast zagra gościnnie Zofia Stafiej. Jako księcia Ferdynanda publiczność zobaczy Krzysztofa Wacha. W obsadzie znaleźli się także: Robert Latusek, Mateusz Czwartosz/Paweł Paczesny, Mariusz Siudziński, Andrzej Wichrowski, Mikołaj Chroboczek, Hubert Jarczak, Mariusz Witkowski, Natalia Klepacka, Mariusz Słupiński, Elżbieta Zajko/Joanna Zagórska (gościnnie), Agnieszka Skrzypczak, Joanna Koc (gościnnie). Widowiskowe akrobacje dla wcielającej się w Ariela Natalii Klepackiej przygotował Artur Grudziński. Scenografię składającą się z ledowych lian i deszczu zaprojektował MarƟn Šimek. Za kosƟumy odpowiada Jana Hauskrechtova. Przygotowaniem wokalnym aktorów zajęła się Paulina Grochowska – Stekla, a ruchem scenicznym Tomasz Dajewski. Autorem muzyki jest Ivan Acher. Asystentką reżysera – Matylda Paszczenko.

Wybór dramatu przygotowanego specjalnie z myślą o jubileuszu jest nieprzypadkowy. Pierwszą „Burzę" wyreżyserował Leon Schiller w 1947 roku, kiedy Teatr działał jeszcze pod szyldem Teatru Wojska Polskiego. Po Schillerze dramat Szekspira wracał na scenę Jaracza za sprawą Witolda Zatorskiego w 1975 roku i Zbigniewa Brzozy w roku 1999. W 2023 roku, 4 listopada o godzinie 19.00 widzowie zobaczą kolejną interpretację „Burzy", tym razem okraszoną dawką czeskiego poczucia humoru. Spektakl zostanie pokazany przedpremierowo także 3 listopada o 19.00, oraz w niedzielę 5 listopada o 17.00.

Przed wejściem na Dużą Scenę warto będzie udać się na górne foyer Teatru, gdzie otwarta zostanie wystawa „4xBurza" prezentująca fotografie z dotychczasowych realizacji dramatu w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

 Kuba Galczak
Materiał Teatru Jaracza w Łodzi
27 października 2023
Portrety
Ivan Krejčí