Festiwal nadchodzi

27 sierpnia w czwartek rozpocznie się 02. Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Na zaproszenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej do Rzeszowa zjadą artyści z Rumunii i Bułgarii. Swoją prezentację będzie miała również Litwa. W programie wydarzenia są spektakle, wystawy, teatr tańca i widowisko plenerowe na dziedzińcu Zamku Lubomirskich. To jedna z niewielu okazji, aby za niewielkie pieniądze i nie opuszczając rodzinnego miasta, zapoznać się z dorobkiem artystycznym mentalnie bliskich, a równocześnie odległych krajów.

Budowanie duchowych i artystycznych więzi w Europie środkowo-wschodniej to nadrzędny cel, jaki w 2018 roku postawił sobie Teatr im. Wandy Siemaszkowej, rozpoczynając organizację dużych wakacyjnych wydarzeń skupiających w Rzeszowie artystów z różnych państw. Także teraz ostatni wakacyjny weekend upłynie tu pod znakiem nieszablonowej rozrywki na wysokim poziomie.

W tym roku w Rzeszowie zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Bułgarii. Organizatorzy zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Teatr Credo w Sofii (Bułgaria). Nasz kraj reprezentować będzie Teatr im. Wandy Siemaszkowej, który podczas Festiwalu da aż dwie premiery - „Show and Go!" z muzyką i w reżyserii Jerzego Satanowskiego oraz „Tango and Piazzolla", czyli spektakl teatru tańca w reżyserii Tomasza Dajewskiego. Ogromne zainteresowanie wzbudza także przedpremierowy pokaz komedii Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera. W dużej produkcji z choreografią Magdaleny Gajewskiej i bogatymi kostiumami Zofii de Ines bierze udział aż 16 aktorów. Stronę polską, prócz rzeszowskiego Teatru, reprezentować będzie także Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 pod kierownictwem Piotra Tetlaka, która wystawi widowisko plenerowe pt. „VINUM". Gospodarze zaplanowali także wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Teatralnego Rzeszów 2020, recitale: gwiazdy polskiej piosenki aktorskiej Anny Sroki-Hryń oraz Gaby Janusz, której nowy folkowy recital zastąpi planowany wcześniej koncert litewskiego zespołu rockowego Church on Wheels. Ze względu na restrykcje związane z pandemią COVID-19 wydarzenia, jakie przygotowali partnerzy z Litwy, zostaną zaprezentowane w formie rejestracji filmowej.

Tegoroczny MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki - tak jak podczas I edycji - skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Prócz propozycji rzeszowskiej „Siemaszki", spektakl z własnego repertuaru zaprezentuje każdy z partnerów. To różnorodne przedstawienia, które łączy tematyka miłości. W litewskiej komedii „Mariaż idealny" na podstawie sztuki Eugène Ionesco „Szaleństwo we dwoje" reżyser Paulius Ignatavičius opowiada o trudnej, słodko-gorzkiej miłości ludzi dojrzałych. Bułgarię reprezentować będzie przedstawienie „Tata ma zawsze rację" w reż. Niny Dimitrovej na podstawie opowiadania Hansa Christiana Andersena. Rumunia odwiedzi nas z tytułem „Szczęście, które minęło" w reż. Radu Ghilașa,poddającym refleksji dojrzewanie człowieka i tak często wykluczany przez współczesnych temat starości i przemijania. Goście przywiozą ze sobą również wystawy fotografii, a w przypadku Rumunii także performance muzyczny pt. „Dźwięk i kolor". Wszystkie spektakle i wydarzenia w języku obcym będą prezentowane z polskimi napisami.

Ze względu na szczególną sytuację epidemiologiczną w kraju wszystkie wydarzenia odbywać się będą według nowych zasad uczestnictwa stworzonych przez Teatr
i zaopiniowanych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Organizacja Festiwalu jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasto Rzeszów.

Bilety w cenie od 5 do 30 zł do nabycia w Kasach Teatru oraz poprzez stronę internetową www.teatr-rzeszow.pl

Szczegółowe informacje o wydarzeniach festiwalowych oraz aktualności dostępne na stronie www.wchodsztuki.teatr-rzeszow.pl(-) (-)
Materiał organizatora
21 sierpnia 2020