Hasło na sezon - "Bliskie spotkania"

23 września Teatr Zagłębia rozpoczyna sezon 2017/2018 pod hasłem "Bliskie spotkania". Hasło sezonu nawiązuje do filmu "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", w którym Steven Spielberg przełamał stereotyp obcego, pokazując, że zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy.

- W tym sezonie wspólnie z widzami chcemy zastanowić się czego i dlaczego się boimy. Obcy dziś przybiera postać uchodźcy, człowieka o odmiennych poglądach, a lęk przed nieznanym jest kluczowym narzędziem manipulacji społecznościami. Przełammy to - spotykajmy się, uczmy, poznawajmy, dzielmy się swoją wiedzą i wrażliwością - mówi Aneta Groszyńska, kierownik artystyczna Teatru Zagłębia.

Stąd w programie na nowy sezon duży nacisk na edukację teatralną: wydarzenia edukacyjne towarzyszące każdej premierze, program skierowany do nauczycieli i do młodzieży, kontynuacja cyklu "Teatr jest spotkaniem", podczas którego widzowie są zapraszani do rozmowy nad kolejnymi pytaniami, które przynoszą ze sobą zaproszeni artyści.

W sezonie 2017/2018 w Sosnowcu będą gościć młodzi i uznani twórcy, którzy będą pracować nad nowymi, niewystawianymi dotąd tekstami. Weronika Szczawińska w "Wojnie światów" zaprosi publiczność do rozmowy o tym, czy można żyć bez kontaktu z tym, co inne i obce i czy ziemia należy tylko do człowieka. Justyna Sobczyk zaangażuje dzieci do pomocy w stworzeniu przedstawienia "Wróg - instrukcja obsługi". Spektakl będzie próbą odpowiedzi na to, co się dzieje kiedy do bliskiego spotkania nie dochodzi, bo wyobrażamy sobie o drugiej stronie jak najgorsze rzeczy i w swojej głowie stwarzamy sobie wrogów, których się boimy. Kolejny spektakl "Duchologia polska" powstanie we współpracy z Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Reżyser "Duchologii polskiej" Kuba Skrzywanek zabierze widzów w podróż w czasie do lat 90-tych, kiedy jeszcze wszystko mogło się zdarzyć, a nadzieja mieszała się z niepokojem.

Teatr Zagłębia zakończy sezon na jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń artystycznych - Festiwalu Malta w Poznaniu. Jest koproducentem przedstawienia, które będzie miało premierę na festiwalu - "Mesjaszy" György'ego Spira wyreżyseruje Aneta Groszyńska.

Start sezonu już w najbliższą sobotę. Teatr organizuje całodniowy piknik z wydarzeniami dla dzieci i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowano m.in. czytanie bajek, budowa teatru marzeń, warsztaty prowadzone przez aktorów Teatru Zagłębia. Dorośli będą mogli przymierzyć teatralne kostiumy, wziąć udział w warsztatach aktorskich i próbie otwartej do spektaklu "Wojna światów". Na zakończenie dnia aktorzy zagrają swoje najlepsze monologi i sceny. Piknik rozpocznie się o 11:00, pełny program na stronie www.teatrzaglebia.pl(-) (-)
Materiał Teatru
20 września 2017