Jesienią zobaczymy lawinę premier

Krakowskie teatry po przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami ruszyły z impetem. Premiera goni premierę, amatorów teatru czeka więc intensywny okres, oby tylko perturbacje związane z rygorami pandemicznych stref, wpływające na działanie teatrów, nie pokrzyżowały tych planów.

Teatr im. Słowackiego sezon zainaugurował dwiema premierami: „Jedzonkiem" Katarzyny Szyngiery na podstawie reportaży badających pochodzenie i okoliczności wytwarzania jedzenia oraz teatralnym show o życiu i twórczości Ludwiga van Beethovena „Ludwiczek" w reżyserii Daniela Malchara i Rafała Szumskiego.

Kolejna premiera Słowackiego już w październiku, będzie to „Ameri Cane", sztuka na bazie tekstów Charlesa Bukowskiego.

Imponująco zapowiada się październik w Starym Teatrze. Na afiszu pojawią się trzy tytuły: „Jeńczyna", będąca próbą otwartej rozmowy o seksie, „Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku" na motywach listów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta oraz „Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór" o utopijnej próbie spotkania dwu zespołów teatralnych.

Premierowym „Ci, co niosą" Sławomira Mrożka w reżyserii Artura „Barona" Więcka po półrocznej przerwie w graniu wrócili aktorzy na deski Teatru STU.

Teatr Nowy Proxima sezon zaczął nie tylko nowością w repertuarze, ale także inauguracją nowej sceny - „Berlin", która zapowiadana jest jako przestrzeń artystycznej wolności. Jesienią będą muzyczne premiery - po „Kazik, ja tylko żartowałem" dyrektor Teatru Nowego Proxima Piotr Sieklucki zapowiada opowieść Tomasza Schimscheinera i Sławomira Chwastowskiego o legendzie Guns N' Roses i „Mury" Janusza Marchwińskiego z piosenkami Jacka Kaczmarskiego.

Scenę Łaźni Nowej na początek sezonu przejęli młodzi. „Granice otwarte. Pierwsze pokolenie" to głos generacji urodzonej w XXI wieku. Nowością jest także projekt „Lem vs. Dick" Mateusza Pakuły.

Długo odkładana premiera również na scenie dziecięcej, w Grotesce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek.

A w Teatrze Variete - musical „Pretty Woman".Anna Piątkowska
Dziennik Polski
22 września 2020