Leony przyznane

W tym roku statuetki dla najpopularniejszych aktorów w plebiscycie widzów przyznano Elżbiecie Donimirskiej oraz Markowi Sitarskiemu, a największym spektaklem sezonu okrzyknięto "Annę Kareninę" w reżyserii Michała Kotańskiego

Nagrody dziennikarzy powędrowały do: Elżbiety Donimirskiej, Ernesta Nity i spektaklu „Trash Story”, który wyreżyserował Marcin Liber. Dyrektor LT nagrodził Ernesta Nitę oraz wyróżnił Joannę Koc i Łukasza Kucharzewskiego, aktorów, którzy w tym sezonie zadebiutowali na deskach zielonogórskiej sceny teatralnej. Kierownik literacki uhonorował z kolei Hannę Klepacką i Piotra Lizaka. Nagrodę przyznał również zielonogórski oddział ZNP, który wyróżnił Martę Frąckowiak.

Jak podkreśla Elżbieta Donimirska, zdobywczyni dwóch statuetek, każda nagroda ma dla niej wyjątkowe znaczenie.

Marek Sitarski, który z Lubuskim Teatrem jest związany już od czterech lat, w rozmowie z Radiem Zielona Góra nie krył zaskoczenia otrzymaną nagrodą i zapewniał, że uznanie ze strony widzów ma dla niego wyjątkową wartość.

Gala wręczenia Leonów tradycyjnie wiąże się z zakończeniem sezonu. W tym roku Lubuski Teatr z okazji obchodów 60-lecia postawił przede wszystkim na klasykę. A mowa o spektaklach: „Medea” Seneki, „Graczu” Fiodora Dostojewskiego czy „Annie Kareninie” Lwa Tołstoja. Ponadto na deskach zielonogórskiej sceny teatralnej zadebiutował spektakl „Trash Story” oraz bajki „Zwierzęta doktora Dolittle” i „Trzy świnki”.

Jak podkreśla dyrektor LT Robert Czechowski, sezon 2011/2012 był wielkim wyzwaniem dla niego oraz całego zespołu.

Z okazji zakończenia sezonu 2011/2012 i jednocześnie obchodów 60-lecia placówki podczas dzisiejszej gali dyrektor LT podziękował również wieloletnim pracownikom teatru. Zarówno tym, którzy odeszli już na emeryturę, jak również tym, którzy mimo kilkudziesięcioletniego stażu nadal realizują się zawodowo w Lubuskim Teatrze.(-)
Radio Zielona Góra
27 czerwca 2012
Festiwale
Leony 2011/2012