Lista obecności

12 stycznia 1989 roku zmarł Zygmunt Hübner - polski aktor, reżyser i dyrektor Teatru Powszechnego. Równo dwadzieścia pięć lat później współpracownicy, a także osoby związane nie tylko z teatrem, ale i prywatnie z artystą spotkali się, by oddać hołd jego twórczości.

Zygmunt Hübner zasłynął nie tylko jako założyciel Teatru Powszechnego. Był znanym aktorem Teatru Ludowego w Warszawie. Pracował jako kierownik artystyczny, reżyser i aktor w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Następnie współpracował z teatrem Ateneum, Polskim czy Syrena. Jednak gdy w roku 1974 rozpoczął pracę w Teatrze Powszechnym w Warszawie, to z nim właśnie związał się aż do śmierci. Dzięki swojemu zapałowi, talentowi artystycznemu oraz charyzmie, uczynił Teatr Powszechny jedną z najlepszych scen w kraju.

Wieczór rozpoczął się prezentacją złożoną z fragmentów filmów, w których grał artysta, wywiadów z nim przeprowadzonych oraz zdjęć. Następnie na scenie pojawili się artyści, którzy współpracowali z reżyserem wraz z najmłodszymi stażem aktorami Teatru Powszechnego. Rozpoczęli oni prezentację felietonów Zygmunta Hubnera. Kazimier Kaczor, Franciszek Pieczka, Elżbieta Kępińska, Joanna Żółkowska, Joanna Osyda i Mieczysław Włodarski przybliżali publiczności twórczość artysty. Teksty pełne emocji, czasami ironii, innym razem śmieszne do łez. Bawiły, wzruszały, smuciły ale też zmuszały do refleksji.

W całym Teatrze porozwieszane zostały kartki z podpisami Zygmunta Hübera. Z początku niezrozumiałe plakaty, okazały się być kopiami list obecności, które podpisywał dyrektor. Skrupulatnie zaznaczał każdego dnia swoją obecność w teatrze, tak jak my mogliśmy to zrobić podczas spotkania. Lista obecności sprawdzona. Dyrektor Zygmunt Hübner był tego wieczora z nami.Anna Stańczuk
Dziennik Teatralny Warszawa
21 stycznia 2014
Portrety
Zygmunt Hübner